W ramach wykonywanych przez nas usług ppoż. oferujemy przeprowadzenie oceny zagrożenia wybuchem wraz z opracowaniem odpowiedniego dokumentu w tym zakresie. Nasz zespół tworzą m. in. specjaliści ds. bezpieczeństwa pożarowego, dlatego możecie być pewni, że dokumenty będą wykonane profesjonalnie.
Zakres wykonywanych prac
Ocena zagrożenia wybuchem wymagana jest zgodnie z § 37 rozporządzenia MSWiA z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, i dotyczy:
- określenia w oparciu o obliczenia pomieszczeń, a także miejsc zagrożonych wybuchem
- wskazania w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem
- ustalenia czynników, które mogą zainicjować zapłon w strefach zagrożonych wybuchem
- opracowania graficznego dokumentacji
Ocena zagrożenia wybuchem – koszt
Koszt przeprowadzenia oceny zagrożenia wybuchem ustalamy indywidualnie i uzależniamy od:
- profilu Państwa działalności
- charakterystyki obiektu, tj. powierzchni, liczby pięter, pomieszczeń, ciągów technologicznych objętych oceną
- liczby wykorzystywanych substancji palnych, które stwarzają potencjalne zagrożenie wybuchem
- czy obiekty wcześniej poddano analizom dotyczącym bezpieczeństwa pożarowego lub też wybuchowego
Kiedy wymagana jest ocena zagrożenia wybuchem?
Ocena zagrożenia wybuchem konieczna jest w przypadku stosowania lub też magazynowania substancji, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe z powietrzem. Są to np.: gazy, pyły, pary, palne ciecze, proszki, mieszaniny hybrydowe, itd.
Przeważnie ryzyko wybuchu dotyczy zakładów pracy, w których przy produkcji stosuje się lub przetwarza substancje lub materiały mające właściwości palne lub też wybuchowe. To także miejsca, w których takie materiały i substancje wytwarza się przez urządzenia, systemy ochronne czy elementy produkowanych towarów, lub są częścią produkcyjną powstających w zakładzie wytworów. Dotyczy to np. zakładów przemysłowych takich jak:
- energetyczne
- chemiczne
- spożywcze
- farmaceutyczne
- petrochemiczne
Sporządzenie oceny ryzyka wybuchu stwarzanego przez atmosfery wybuchowe jest obowiązkiem spoczywającym na pracodawcy lub wykonawcy obiektu. Organem administracji publicznej, który odpowiada za weryfikację wykonania i poprawności oceny zagrożenia wybuchem jest odpowiedni miejscowo Komendant Powiatowy lub Miejski Państwowej Straży Pożarnej.
Dz.U.2010.109.719 – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
- W obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem.
- Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem wraz z opracowaniem graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.
- Graficzna dokumentacja klasyfikacyjna zawiera plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach.
- Oceny zagrożenia wybuchem dokonują: inwestor, projektant lub użytkownik decydujący o procesie technologicznym.
- Ocena zagrożenia wybuchem może stanowić część oceny ryzyka wybuchu, o której mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. Nr 107, poz. 1004 oraz z 2006 r. Nr 121, poz. 836).
- Klasyfikację stref zagrożenia wybuchem określa Polska Norma dotycząca zapobiegania wybuchowi i ochronie przed wybuchem.
- Pomieszczenie, w którym może wytworzyć się mieszanina wybuchowa, powstała z wydzielającej się takiej ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, której wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia w tym pomieszczeniu przekraczający 5 kPa, określa się jako pomieszczenie zagrożone wybuchem.
- Wytyczne w zakresie określania przyrostu ciśnienia w pomieszczeniu, jaki mógłby zostać spowodowany przez wybuch, określa załącznik do rozporządzenia.
- W pomieszczeniu należy wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, jeżeli może w nim występować mieszanina wybuchowa o objętości co najmniej 0,01 m3 w zwartej przestrzeni.
Potrzebujesz rzetelnie przygotowaną ocenę zagrożenia wybuchem? Zgłoś się do nas.
Nasi specjaliści uzgodnią z Tobą szczegóły.
Tel. 68 411 40 00