Co to jest dezynsekcja?
Jest to tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych takich jak: muchy, komary, pchły, wszy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.
Dezynsekcję prowadzimy w zakresie:
- Zwalczania szkodników żywności.
- Zwalczania owadów latających jak również biegających (karaluchy, pchły, pluskwy, mole, prusaki, mrówki, komary i inne).
- Zwalczanie szkodników drewna.
- Dezynsekcja, a także dezynfekcja pościeli, koców itp.
- Zwalczania much w gospodarstwach inwentarskich.
- Usuwania owadów (osy, szerszenie) lub też ich gniazd.
- Zwalczania insektów drażniących zwierzęta.
Jeżeli masz problem z karaluchami, prusakami, wszelkimi karaczanami lub też innymi owadami, to musisz pamiętać, że samodzielna walka będzie czasochłonna i przyniesie słabe efekty. Aby cieszyć się spokojem od insektów różnego pokroju w tym karaluchów, prusaków itp. zatrudnij specjalistów od dezynsekcji – firmę BHPEX Sp.j. z Zielonej Góry.
Zapraszamy do kontaktu. Tel. 68 411 40 00.
Metody stosowanej przez nas dezynsekcji
- Metoda chemiczna z użyciem chemicznych środków owadobójczych:
- Oprysk.
- Ozonowanie.
- Żelowanie.
- Gazowanie (fumigacja).
- Metoda fizyczna:
- Wykorzystanie wysokiej temperatury powietrza uzyskanej przez specjalistyczny sprzęt, pary wodnej, a także gorącej wody.
- Wyłapywanie owadów za pomocą lepów i atraktantów pokarmowych.
- Lamp owadobójczych.
- Metoda biologiczna – są alternatywą dla metody chemicznej zwalczania szkodników.
Owady jako źródła chorób
Niestety, ale często nie zdajemy sobie do końca sprawy jak niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia mogą być pasożytnicze insekty. Nie tylko sam widok karaluchów czy innych owadów powinien nas odrzucać, ale świadomość że pozostawione przez nie odchody są siedliskiem groźnych chorób, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci.
Profilaktyka i zwalczanie insektów
Decydując się na powierzenie czynności związanych z dezynsekcją firmie zewnętrznej proponujemy kierować się skutecznością i jakością powierzonych usług. Firma BHPEX Wielgus Spółka Jawna oferuje dezynsekcję i inne usługi DDD na terenie Zielonej Góry, okolic i całego województwa lubuskiego. Oferowane usługi charakteryzują się najwyższym poziomem dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod i technologii które przynoszą zamierzone efekty znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnych metod.
Przykłady chorób przenoszonych przez owady
- Choroba Carrióna – jest to choroba zakaźna wywołana przez bakterie Bartonella bacilliformis. Przenoszona na człowieka przez moskity. Występuje w postaci ostrej (gorączka Oroya), z gorączką i niedokrwistością hemolityczną (10- 40% zgonów). Nieleczona często kończy się zgonem. W postaciach przewlekłych powstają na skórze brodawkowe naczyniówki (brodawka peruwiańska).
- Dżuma – ostra bakteryjna choroba zakaźna gryzoni i (rzadziej) innych drobnych ssaków, a także człowieka (zoonoza). Choroba ta wywołana jest infekcją G(-) tlenowych pałeczek z rodziny Enterobacteriaceae nazwanej Yersinia pestis.
- Gorączka okopowa – choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z gatunku Bartonella quintana, roznoszone przez wesz ludzką, czyli odzieżową. Charakteryzuje się nawracającą gorączką, trwającą za każdym razem około pięciu dni. Przy zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii rokowanie u osób bez upośledzonej odporności jest zwykle pomyślne.
- Gorączka Zachodniego Nilu – wywołuje jednoniciowy wirus Zachodniego Nilu (WNV) zaliczany do rodzaju Flavivirus rodziny Flaviviridae. Należy do kompleksu serologicznego japońskiego zapalenia mózgu wraz z wirusami zapalenia mózgu St. Louis i doliny Murray, a także wirusem Kunjin (podtyp australijski WNV).
- Malaria – ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, czyli zarodźca:
- ruchliwego (Plasmodium vivax)
- pasmowego (Plasmodium malariae)
- sierpowatego (Plasmodium falciparum)
- owalnego (Plasmodium ovale)
- małpiego (Plasmodium knowlesi)
- Tyfus plamisty – ,,szczurzy” wywołany przez Rickettsia prowazekii varietas mooseri przenoszony przez pchły, ma charakter endemiczny. Tyfus szczurzy przenoszą na ludzi pchły. Jest to zoonoza, czyli choroba odzwierzęca. Żywym zbiornikiem riketsji są szczury i myszy na których pasożytują zakażone pchły. W kale pcheł są riketsje. Drapanie skóry powoduje wprowadzenie riketsji do ustroju.
- Żółta febra – choroba wywoływana przez wirusa należącego do grupy tzw. flaviwirusów. Infekcja może przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi – od łagodnych objawów do ciężkiej choroby, kończącej się śmiercią. Słowo „żółta” w nazwie pochodzi od żółtaczki towarzyszącej części zakażeń.