Skocz do zawartości

Anika

Członkowie
 • Liczba zawartości

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Nie wyróżnia się

O Anika

 • Tytuł
  Nowicjusz
 1. W Słupsku Prezydent Biedroń zakazał kupowania wody butelkowanej i nakazał picie kranówki. Z tym, że jest ona zatwierdzona przez Sanepid jako zdatna do picia i nie ma w niej żadnych bakterii, a wręcz przeciwnie. Sama również zrezygnowałam jakiś czas temu z kupna wody i piję tą z kranu. Nie czuję w ogóle różnicy ani w smaku ani w żadnych zmianach zdrowotnych.
 2. Wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo, że może zasnąć, omdleć, stracić przytomność czy zapaść w letarg, upuścić coś. Nieświadomie sprowadzić niebezpieczeństwo na siebie lub innych. Ponadto co kilka godzin musi mieć sterylne miejsce, gdzie bezpieczne wstrzyknie sobie insulinę. Faktycznie lepiej przy biurku niż praca fizyczna.
 3. Jeśli macie tak hojnego pracodawcę, że albo załatwi wam rabat przy zakupie odzieży roboczej, albo sam taką zakupi to nie mam pytań. Najczęściej pracownicy sami sobie taką zakupują i nikt m za nic nie zwraca. Jeśli więc pracodawca zgodzi się na ekwiwalent, gdy taką odzież zdobędziesz sam, to super. Jeśli odmówi, nic nie możesz zrobić. Chyba, że jest to odzież ochronna, w stylu kombinezon, bez którego nie możesz świadczyć pracy.
 4. Dyscyplinarnie? Na jakiej podstawie? Skoro nie przystąpił do pracy czyli jej nie świadczy nie można go do niej dopuścić. Zwolnienie dyscyplinarne jest w wyniku rażącego niedbalstwa i późniejszych konsekwencji w miejscu pracy. To się raczej odnosi do przełożonego, który taki fakt pominie. Bez badań nie może przystąpić do swoich obowiązków, więc umowa zostaje rozwiązana. I tyle.
 5. Dostęp do świeżej wody, zdatnej do picia pracownicy powinni mieć zawsze. Naprawdę to coś zmienia czy jest 26 czy 28? Pytanie czy temperatury rzeczywistej czy odczuwalnej. Jeśli pracują fizycznie, albo w nagrzanym pomieszczeniu, to niezapewnienie świeżej wody, jest po prostu zwykłym barbarzyństwem i tyle.
 6. Po prostu, chcesz monitorować pracę swoich pracowników, masz do tego prawo. Jedynie powiadom ich o tym, żeby wiedzieli, że Duży Brat czuwa. Oni też będą się czuli bezpieczniej, bo w razie wątpliwości można przejrzeć zapis z kamer. Branża firmy nie ma nic do tego. No i tak jak ktoś napisał wcześniej, niedopuszczalne jest ustawienie kamer w toaletach, szatniach oraz np. w pokoju, gdzie spędzają jakiś wolny czas (jeśli jest takowy).
 7. Po 30 dniach zwolnienia lekarskiego, jeśli takie ma być przedłużone, pracownika "przejmuje" ZUS i to on wypłaca zasiłek chorobowy. W przypadku, gdy pracownik nie podda się badaniom lekarskim (wykonywanych na koszt pracodawcy), nie może on podjąć się świadczenia pracy, czyli można rozwiązać z nim umowę.
 8. Muszą "świecić" w nocy, a także gdyby np. zabrakło prądu. Muszą być widoczne i się odznaczać na innych tłach. Gdyby doszło do wypadku i potrzebna była ewakuacja, muszą się ludziom od razu "rzucać" w oczy, nie mogą być powycierane, a napisy wyblaknięte.Podobnie, jak muszą się znajdować na pierwszym planie, nie mogą być przysłonięte jakimiś np. plakatami.
 9. Jeśli firma ustala taki obowiązek regulaminem wewnętrznym w firmie, to oznacza, iż dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. Każda firma powinna mieć taki zapis. To w końcu lepsze oznakowanie każdego robotnika, zwłaszcza po zmroku widać, jak naprawdę się przydaje. Poza tym firmy często umieszczają na nich swoje logo w ramach reklamy.
 10. Nie spotkałam się z posiłkami w miejscu pracy, ale z wydawanymi bonami żywnościowymi, do wykorzystania w oznaczonych sklepach już tak. No i pytanie czy właśnie jest to umowa o pracę czy zwykła umowa zlecenie, nie gwarantująca pracownikom żadnych praw. Należy pamiętać, aby zapewnić pracownikom dostęp do świeżej wody.
 11. Dokładnie, masz obowiązek taki rejestr prowadzić. Musisz też dokonać ryzyka zawodowego, na jakie może lub jest narażony każdy pracownik, a także prowadzić rejestr takich pracowników oraz rejestr prac. Wszystkiego w szczegółach najlepiej dowiedzieć się już bezpośrednio w Sanepidzie. Tutaj przykładowe informacje: http://www.wsse.olsztyn.pl/3,hp-czynnikibiologiczne
 12. Dokładnie, co dwóch pracowników, to nie jeden :). Muszą się wzajemnie wspierać i asekurować, aby wyeliminować możliwie do zera ryzyko wypadku czy niebezpiecznych sytuacji. Minimum dwóch, a nawet więcej. I tak jeden ryzykuje najbardziej, reszta jest na zasadzie ochrony, gdyby zaszła taka potrzeba. Jeden nie może wykonywać takich prac.
 13. Często spotykam się z małymi lampkami na biurkach pracowników, nawet jeśli siedzą przy oknie. Jeśli pracownik zgłasza pracodawcy, iż ma za ciemno na stanowisku, czuje z tego tytułu dyskomfort i nie jest efektywny, przełożony powinien to uwzględnić, inaczej robi na złość jedynie sobie. Przypomniała mi się scena z "Misia", gdy pracownicy banku w Londynie ogłosili strajk, bo mieli za ciemno w pracy
 14. Nie przesadzajcie, 12kg na godzinę? Po pierwsze pracę przy przenoszeniu ciężarów obie płcie powinny mieć wpisaną w umowę o pracę. Jeśli tego nie ma, to w ogóle nie musi ich podnosić. Jeśli uszkodzi sobie kręgosłup, albo upuści ciężar na nogi, to żadna dyrektywa nie pomoże. Ja bym 20kg nie podniosła w ogóle. Podobnie piszecie, że mężczyźni mogą podnieść 50 kg (ktoś zapytał czy na godzinę). Proponuję samemu podnieść te 50kg, a potem poszukać dobrego kręgarza.
 15. Podejmując każdą nową pracę, pracownik musi odbyć szkolenie wstępne, zanim przystąpi do wykonywania pracy. Ponadto pracownik musi je podpisać, iż takie przeszedł oraz kto je przeprowadził i kiedy. Bez tego, jest to rażący błąd od razu do wyłapania przez odpowiednie urzędy oraz nałożenia stosownej kary. Lepiej nie mieć problemów.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...