Skocz do zawartości

patryk

Członkowie
  • Liczba zawartości

    28
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez patryk

  1. Hmm mam trzy lata doświadczenia jako behapowiec i jedno muszę powiedzieć. Ciężki kawałek chleba. Jest to praca między młotem, a kowadłem. Z jednej strony pracodawca, z drugiej pracownicy. Najważniejsze to sluchać osób z większym doświadczeniem (starzy behapowcy, menedżerowie etc.), wyciągać wnioski i starać się wyważyc swoje działania, aby wilk był syty i owca cała
  2. Kadra Starsza = brak poliglotów Kadra Młodsza = brak odpowiedniego doświadczenia Właśnie to jest mój główny problem.. Potrzebuje osoby z ok. 2 letnim doświadczeniem i bardzo dobrym angielskim i nie jest łatwo...
  3. Dokumentacja, raporty, porcedury itd. firmy dla której pracuje są właśnie po angielsku. Jest to duży koncern, na poziomie grupy kapitałowej (spotkania, analizy bezpieczeństwa itd) urzędowym jest angielski - stąd taka potrzeba:)
  4. Witam, Mam pytanie do specjalistów: na ile specjaliści ds. BHP w Polsce posługują się językiem angielskim?? Obecnie poszukuje kandydatów ze znajomością języka angielskiego i jest to niezwykle cięzka sprawa..
  5. Wariaty... Jak mawiał ojciec: "Nie masz ambicji - idź do policji" Kurcze miałem, nadal mam ambicję i nici z policji, tradycji rodzinnej nie pociągnę dalej BHPowcem zostałem przez PIP nakazali w zakładzie powołanie służby bhp... i pracodawca "za karę" (za ambicję) wysłał mnie na kurs... i tak się zaczęło w 2005 roku. W sumie nie żałuję - szkoda tylko że to Syzyfowa praca...
  6. Czyli tak jak mówiłem. Ryzyko jest niewskazane w takim przypadku. W ogóle napełnienie/wymiana gaśnicy nie jest wcale drogie, a jak komuś uratuje życie to się dopiero dowie, co to naprawdę jest warte.
  7. No na stronie gdzieś wyczytałem, że taka gaśnica około 9s powinna gasić, więc na Twoim miejscu dla świętego spokoju bym poleciał ją napełnić jak najszybciej
  8. § 112. Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.
  9. ale ja mówię, odpowiadałem na pytanie przedmówczyni.
  10. Nie wiem jak jest na inspektorów, może niższy poziom, ale nie będę oszukiwał że jeśli chodzi o szkolenie specjalistów to mimo że zdałem za pierwszym razem to łatwo nie było i egzamin to nie był pic na wodę jak często na szkoleniach czy podyplomówkach. Trzeba przysiąść.
  11. Szczerze chyba trzeba by było kilka przejrzeć i się zorientować, tak po tytułach to mi nic do głowy nie przychodzi.
  12. zobacz tu http://www.gvarant.pl/buty-robocze/ starczy??
  13. Jesli masz czas i pieniadze to przetestuj na najbardziej opornych ze 3-4 rozne modele. Znam dobrego dostawce z Olawy, ktory moze Ci pomoc. Napisz do mnie maila jesli nie znasz jeszcze firmy Artim. Pozostalym mozesz wowczas powiedziec, zeby jeszcze wytrzymali bo inne buty sa w testach. Zyskasz troche na czasie i w oczach ludzi - beda widziec, ze cos sie dzieje. Jak mi nie wierzysz zapytaj Ole K (jest chyba u Was HR Managerem). Wybierzesz lepsze buty czyli takie na ktore jest najmniej narzekan. Ten system mi sie sprawdzil. To jest tak samo stary problem jak definicja BHP. Najgorsza jest sytuacja kiedy ludzi po 5-10 latach nagle przekonuje sie, ze okulary ochronne to jedyna wlasciwa droga - czy buty ochronne. Czasami faktycznie zdarzaja sie ludzie z problemami. Ale to wyjatki z ktorymi tez mozna sobie poradzic. Mozna tez zastosowac ostateczne rozwiazanie - najwiekszego malkontenta podejrzewanego o "sciemnianie" zwolnic bo nie jestescie w stanie zapewnic mu bezpiecznych warunkow pracy. To bardzo ryzykowne wyjscie - ale czasami pomaga. Osobiscie proponuje buty ze Strzelc Opolskich sa nawet tanie ale dobre
  14. Ja mam troszkę inny problem, ludzie co prawda chodzą w butach roboczych ,ale nie mogę znaleść dostawcy na buty rozmiar nogi 32. Zaznaczam , że mają to być buty a nie sandały:) I co tu robić? Wyjątki zawsze burza regułę.......
  15. Witam, Właścicielem budynku jesteśmy my. Mam zaświadczenie od Państwowego Inspektora Sanitarnego, pozwolenie na użytkowanie (wspomniane coś jest na temat oświetlenia terenu), protokół od kominiarzy. Rozumiem, że nie muszę przeprowadzać, żadnych pomiarów ?
  16. Witam, Aktualnie przenosimy się do nowego budynku (świeżo oddany do użytku). Czy muszę zadbać o przeprowadzenie pomiarów elektrycznych (przeciwporażeniowych) oraz oświetlenia na stanowiskach pracy ?
  17. Może źle się wyraziłem. Chodziło o zleceniobiorcę. Wszystkich szkolimy na wstępie, żeby nie mieć problemów. Czyli rozumiem, że jeżeli zleceniobiorca był przeszkolony i zapoznany ze wszystkimi zasadami BHP oraz będzie pracował na tym samym stanowisku co wcześniej, ale miał przerwę w wykonywaniu obowiązków, to nie muszę szkolić go jeszcze raz ?
  18. Warunki, stanowisko, zakres obowiązków zostaje bez zmian. A wstępne dlatego, że każdego pracownika na leży przeszkolić przed podjęciem pracy. Czy jeżeli pracownik u mnie pracował i będzie miał np.tydzień lub miesiąc przerwy to też go muszę przeszkolić ?
  19. Witam, Niestety znowu poszukuję odpowiedzi na pytanie w sprawie szkoleń. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni mi pomogą. Mianowicie: Czy pracownik na umowę zlecenie, który był przeszkolony wstępnie i przerwał pracę na tydzień i wrócił musi na nowo mieć szkolenie? Czy nadal pierwsze szkolenie wystarczy ? Pozdrawiam
  20. dzięki za szybką odpowiedź. Dzwoniąc po ofertach kursów Pani powiedziała mi, że po kursie, który organizują dla montażystów mogą również je odebrać tylko żeby inna osoba montowała a inna odebrała. Mam nadzieję, że ma racje bo nie mogłem dodzwonić się do PIP-u.
  21. Witam, W wynajmujemy rusztowanie, bierzemy rusztowanie w częściach i transportujemy je na obiekt, do mycia okien na wysokości. Pracownicy sami składają te rusztowania. Czy moi pracownicy muszą mieć uprawnienia montażysty rusztowań ? oraz czy muszą mieć uprawnienia do odbioru gotowego rusztowania ? Niestety nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na sytuacje, którą muszę rozwiązać. Jeżeli ktoś posiada taką wiedzę będę wdzięczny za szybką odpowiedź.
  22. Dziękuję za wypowiedzi. Niestety Panie Grzegorzu nie rozumiem co ma oznaczać bhp - centryzm w tym przypadku? Może przytoczę fragment z protokołu kontroli: "Uzyskanie informacji o zapewnieniu skutecznej ochrony przeciwporażeniowej instalacji elektrycznej potwierdzonej protokołem z przeprowadzonych pomiarów w miejscach pracy pracowników, w których wykonują prace w obiektach i pomieszczeniach innych firm, nie użytkowanych przez Spółkę". Jako podstawy prawne określone są: Kodeks pracy, oraz rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp. Na szczęście otrzymałem już jakieś protokoły bez zbędnych pytań i pretensji .
  23. Kolejne pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w przepisach, ani w całym internecie. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją: Pracownicy wykonują pracę na różnych obiektach w całej Polsce. Dostałem informacje z PIP-u, żeby uzyskać informację, z obiektów gdzie moi pracownicy pracują, dotyczącą skuteczności ochrony przeciwporażeniowej instalacji elektrycznej potwierdzonej protokołem. Zgodnie z przepisami "Prawo budowlane" osoby odpowiedzialne za obiekty muszą przeprowadzać takie badania. Cały zadowolony wysłałem pisma do obiektów, że w związku z współpracą proszę o udostępnienie takich informacji wynikających z prawa budowlanego (jest to skrót, który został zawarty w piśmie ,nie jest to tekst pisma). Niestety dostałem już pierwsze informacje, że przedsiębiorstwa, na których wykonują pracę moi pracownicy, nie widzą podstaw, żeby udostępnić mi takie dane. Jak uzyskać takie informacje z innych obiektów ? Są jakieś przepisy na to ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...