Skocz do zawartości

WSH

Członkowie
  • Zawartość

25
  • Ostatnio

• Days Won

1

Wszystko napisane przez WSH

1. Również wydaję mi się, że pracodawca musi zapewnić dostęp do toalety swoim pracownikom, nie ma znaczenia czy jest remont czy nie.
  2. Tak, jednak tylko w wypadku kiedy pracownikowi zostały np 2 godziny z urlopu i nie ma uprawień do tego, żeby wykorzystać cały dzień.
  3. Przeczytałem ten temat i wydaję mi się, że nikt nic takiego nie pisał, raczej próbowano uświadomić, że urlop na żądanie nie jest czymś co się należy z automatu i może zdarzyć się sytuacja, że pracodawca się na niego nie zgodzi. Jednak masz rację, w życiu bardzo rzadko zdarza się, żeby go nie dostać, mnie nigdy nie spotkało coś takiego.
  4. Również przychylam się do Twojego zdania. Myślę, że jak się ma pomysł na swoją przyszłość, człowiek wie co chce robić w życiu zawodowym to studia nie są aż tak potrzebne a można zainwestować w kursy, których jest naprawdę całkiem sporo na rynku, jest ich bardzo szeroka gama. Każdy znajdzie coś dla siebie, dodatkowo kursy nie trwają trzy czy też pięć lat jak studia więc w czasie, który jest przeznaczony można zrobić całkiem sporo kursów. Nikt też nikomu nie broni, żeby robić 2,3 kursy na raz jeżeli pozwala mu na to czas oraz czuję się na siłach. Dodatkowo szybciej skusisz pracodawcę na kurs niż studia moim zdaniem.
  5. WSH

Kradzieże pracowników

Co jak co ale ja jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby był monitoring w łazience.
  6. Spawacz musi posiadać jako środki ochrony osobistej maskę, okulary, rękawice, oraz tak zwany fartuch na strój.
  7. WSH

Kradzieże pracowników

Problem w tym, że kamer w łazienkach być nie może.
  8. WSH

E papieros na uczelni

Raczej dobrze, że akurat w kwestii e-papierosów coś się zmieniło, po za tym to było do przewidzenia ponieważ zbyt długo ta gałąź gospodarki były wolna od wysokiego opodatkowania. Od dłuższego czasu mówiło się o tym, że prawo w sprawie elektronicznych papierosów ulegnie zmianie. I dobrze bo to, że mogły je kupować niepełnoletni było bardzo niepokojące i w dłuższej perspektywie przekładało się na zwiększenie ilości palaczy zwykłych papierosów. BTW czarny protest nic nie zmieni bo w Polsce ludzie nie chcą zmian a jak już to skupiają się na takich zastępczych tematach jak aborcja.
  9. Jasne, już Ci podaję : 12 dni roboczych w odniesieniu do mikro przedsiębiorców 18 dni roboczych w odniesieniu do małych przedsiębiorców 24 dni roboczych w odniesieniu do średnich przedsiębiorców 48 dni roboczych w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców
  10. WSH

Czytacie Meritum BHP?

Nie jest to zbyt etyczne, nawet jeżeli są problemy z dotarciem do legalnych źródeł to czy upoważnia Cie to do tego, żeby kraść własność innych? Nie przesadzajmy, że aż tak ciężko dorwać Meritum BHP, możesz je zamówić w jakiejś internetowej księgarni, jak ktoś już pisał w tym temacie albo stacjonarnej, spokojnie Ci sprowadzą z magazynu i w ciągu 2,3 dni będziesz to miał. Więc ja tutaj nie widzę, żadnego problemu a jedynie Twoje cwaniactwo, żeby nie płacić za coś.
  11. WSH

E papieros na uczelni

Nowa ustawa właśnie to zmienia i można zostać ukaranym za używanie e-papierosa w miejscu publicznym. Tak było wcześniej ale teraz się przepisy zmieniły.
  12. Witam serdecznie! @Szefowa wszystkich ma rację, nie ma wytycznych co ile kontrola PIPU może zawitać do danego pracodawcy. Jednak w zależności od profilu prowadzonej przez pracodawcę działalności inspektorzy pracy będą musieli przestrzegać zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej co do łącznej liczby dni kontroli w roku kalendarzowym u danego przedsiębiorcy. Ilość dni zależy już od tego jak duża jest firma więc faktycznie zakład pracy a ściślej mówiąc jego wielkość ma znaczenie jak duży limit kontroli przedstawiciele PIPu mają. Mam nadzieję, że Ci pomogłem chociaż trochę.
  13. Pewnie znajdzie inną metodę kradzieży jednak też wprowadzenie sprawdzania torebek może też mieć zastosowanie prewencyjne bo jeżeli ktoś zdaję sobie sprawę, że każdego dnia ktoś będzie przeglądał torbę czy plecak to nie będzie ryzykował dla paru złotych tego, że straci pracę. Będzie to odstraszało potencjalnych zapominalskich, którzy lubią coś sobie pożyczyć z pracy ale już niekoniecznie lubią to oddać. Wiem, że to wydaję się banalne i dziwne, żeby czepiać się o jakieś materiały biurowe ale sam prowadzę działalność i wiem, że jakby każdy z moich pracowników wynosiłby sobie codziennie jedną rzecz z biura to odczułbym to w portfelu.
  14. Cześć, żeby mieć koncesje należy złożyć wniosek na piśmie, musisz w nim określić następujące informacje: rodzaj zezwolenia, o jakie się ubiega, oznaczenie, pod którym prowadzi się działalność, siedzibę i adres, jeżeli ustanowiony jest pełnomocnik - jego imię, nazwisko i adres zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, przedmiot działalności gospodarczej, adres punktu sprzedaży, adres punktu składowania napojów alkoholowych. Do składanego wniosku koniecznie należy dołączyć: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców, dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym będzie sprzedawany alkohol pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, decyzję właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, która będzie potwierdzeniem spełnienia warunków sanitarnych przez punkt sprzedaży
  15. WSH

Wentyalcja w pizzeri

Witam. Rodzaj wentylacji, która będzie wystarczająca w danym zakładzie zależy od rodzaju i wielkości produkcji oraz stosowanych surowców, półproduktów, produktów i przypraw, a także powierzchni zakładu. Pomiaru wentylacji dokonują wykwalifikowane firmy zewnętrzne w tym firmy kominiarskie. Wydaję mi się, że to właśnie do nich powinnaś się zwrócić ze swoim problem, na pewno chętnie Ci pomogą i to właśnie takie firmy posiadają największą wiedzę. Tylko moja jedna rada, zwróć się z tym po 2,3 firm żebyś miała porównanie co do ceny i samego sposobu rozwiązania Twojego problemu. Pozdrawiam!
  16. Wydawało mi się, że nie ma obowiązku posiadania gaśnicy w domu czy mieszkaniu. Oczywiście warto mieć jakąś mała gaśnicę 2,3 kg która będzie właśnie w kuchni przy kuchence lub gdzieś w jakimś łatwo dostępnym miejscu. Ja sam jednak nie mam już gaśnicy w domu ponieważ po ostatniej zabawie, którą urządziły mi dzieciaki to szczerze powiedziawszy dziękuję. I zbytnio nie widzę sensu, żeby było przed nimi schowana bo i tak jak znajdą a szybciej to ja sam zapomnę gdzie ją przed nimi ukryłem jak wybuchnie pożar. Dlatego też wolę pobiec po gaśnicę, którą mam w samochodzie i którą i tak trzeba posiadać.
  17. Impreza masowa to uzasadnienie prawne zgadza się, kontrole w pracy również mają uzasadnienie prawne, to ochrona mienia pracodawcy. Rozumiem, że to dość dyskusyjne, żeby ktoś przeglądał co masz w torbie i może Ci się to nie podobać jednak tak jak już pisał @gothic pracodawca ma do tego pełne prawo jeżeli w jego zakładzie dochodzi do kradzieży. Równie podobnie jest z kamerami, monitorowaniem poczty czy komputerów pracowników. Pracodawca ma do tego prawo. Moim zdaniem jednak zawsze warto szukać kompromisów z pracownikami i wysłuchiwać tego co ich zdaniem jest nie tak, jeżeli więc takie kontrole byłby dla nich nie w porządku to postarałbym się to załatwić w jakiś inny sposób, chociaż z drugiej strony z bramkami jest tak, że reagują na metal albo jak coś ma coś w rodzaju chipa a to nie zawsze jest skuteczne bo pracownicy mogą wynosić najróżniejsze rzeczy z pracy.
  18. WSH

E papieros na uczelni

Tak naprawdę nie ma jeszcze żadnych pewnych badań dotyczących tego czy e papierosy są szkodliwe dla palacza, jak i osób, które przebywają w jego otoczeniu. Rozumiem, że mogłabyś się poczuć dotknięta tym, że dostajesz mandat na kwotę 500 zł jednak z drugiej strony musisz pamiętać o tym przykładowo, że ja stojąc na przystanku nie mam ochoty na to, żeby ktoś wydychał parę wodną o jakimkolwiek zapachu w moim otoczeniu. To osoba paląca narusza pewną przestrzeń innych osób a nie ja. Dlatego też to właśnie palacze stoją na gorszej pozycji, bo to oni w pewien sposób naruszają przestrzeń publiczną a nie osoby, które nie palą. Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić w miarę przejrzyście moje stanowisko w tej sprawie. Pozdrawiam!
  19. Masz oczywiście rację, jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli w ten poniedziałek kierowca będzie już trzeźwy to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za kółkiem zasiadł i wykonał zaplanowany kurs. Tak naprawdę dla mnie jako pracodawcy nie ma kompletnie znaczenia co pracownik robi w swoim wolnym czasie i gdy przychodzi do pracy trzeźwy to nic mi do tego. Natomiast nawet jeżeli jest skacowany i mniej przez to wydajny to istnieją inne narzędzia do tego, żeby takiego pracownika zwolnić. Jeżeli zdarza się to notorycznie to jego wydajność w pracy spada a to wpływa na ocenę takiego kogoś.
  20. Witam! Wymagania sanitarno-higieniczne regulują następujące akty prawne: Rozporządzenia (WE) 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności, Rozporządzenie (WE) 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004r.) w szczególności załącznik II Ustawa z dn. 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r. poz. 594) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. nr.106, poz.730). Wymienione przeze mnie akty prawne regulują to jak wygląda sprzedawanie żywności przez internet.
  21. Dopuszcza się możliwość przetrzymywania żywych ryb w zbiorniku z wodą w celu serwowania świeżych potraw z ryb. Należy się wówczas kierować wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii dot. sprzedaży ryb w sklepie: Warunki przetrzymywania żywych ryb: baseny - szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach; woda - czysta, natlenowana lub napowietrzana; wymiana wody nie rzadziej niż co 48 h zagęszczenie - maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1kg masy/l wody; optymalna temp. wody 10°C (+/- 5°C) ryby bez widocznych uszkodzeń –ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu. Tak więc kiedy te warunki będą spełnione możesz trzymać w kuchennej restauracji żywe ryby. Mam nadzieję, że Ci pomogłem.
  22. Dość ciekawa sprawa. Pracodawca nie ma prawo badać pracowników w czasie wolnym. Natomiast jeżeli kierowcy faktycznie nadużywają sporo alkoholu to proponuję w poniedziałek kiedy będą zaczynać pracę przebadać ich alkomatem. I robiłbym to w każdy poniedziałek, może to być na tyle skuteczne, że przestraszą się tego, że stracą pracę i trochę mniej będą w te weekendy pić i balangować za granicami kraju. Po za tym raczej nie możesz zrobić nic innego, nie możesz dyktować pracownikowi jak ma spędzać swój wolny czas.
  23. WSH

E papieros na uczelni

Praktycznie ta nowa ustawa zrównała e papierosy z tymi zwykłymi analogowymi. Od 8 września zostały one objęte zakazem reklamowania, sprzedaży nieletnim i palenia ich w miejscach publicznych. Za nie przestrzeganie zakazu palenia grozi mandat w wysokości 500 zł. Uczelnia jest również miejscem publicznym więc czasy palenia na wykładach dla studentów już się skończyły. Od teraz będzie to można tylko robić w wyznaczonych pomieszczeniach, potocznie zwanych palarniami. Co ciekawe zakazane zostało również sprzedawanie e-papierosów przez internet.
  24. Sytuacja o której piszesz ma miejsce w momencie kiedy nie można pracownikowi tych nadliczbowych godzin wydać ponieważ przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. I co do tego to pełna zgoda, w takim wypadku pracodawca jest zobligowany do tego, żeby wypłacić pracownikowi pieniądze. Nadgodziny wydaję się do końca okresu rozliczeniowego w danej firmie więc jeżeli pracownik wcześniej ich nie odebrał a zbliża się okres rozliczenia czasu pracy to pracodawca je wypłaca. Wydawało mi się, że w większości firm już tylko nadgodziny się wypłaca bo nie ma sensu, żeby jednego dnia pracownik siedział w pracy 12 godzin a drugiego tylko 4 jeżeli i tak jest potrzebny, zdaję się jednak, że realia są całkiem inne.
  25. Tak sobie czytam co tutaj piszą pewne osoby i łapię się za głowę oraz przecieram oczy ze zdumienia. Widzę, że pewna mentalność w nas polakach drzemie do dzisiaj i chyba to się już nigdy nie zmieni. Jak to pracodawca ma ponosić odpowiedzialność, za to, że jego pracownicy kradną jakieś rzeczy z firmy? Przecież każdy ma prawo bronić swojej własności i nie pozwalać na to, żeby ktoś niszczył jego firmę. Dlatego też moim zdaniem pracodawca ma pełne prawo wprowadzić kontrolę osobiste pracowników jeżeli uważa to za stosowne. Jedyne co musi zrobić to to, że wcześniej ich poinformuję o tym, że taka sytuacja będzie miała miejsce. Pracownik nie ma prawa odmówić takiej kontroli jak już zostanie wprowadzona.