Skocz do zawartości

Umowa zlecenie a wypadek


Rekomendowane odpowiedzi

Zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie i on w tym czasie uległ wypadkowi. Czy muszę powołać zespół powypadkowy w celu ustalenia przyczyny wypadku? Nie miał szkoleń wstępnych. Ja go nie zatrudniam i nie opłacam mu składek. 

Odnośnik do odpowiedzi
Cytuj

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Zgodnie natomiast z art. 12 tej samej ustawy, osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu.

 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 weeks later...

Nie zatrudniasz go, ale czy zatrudniałeś? Zlecenie też jest pewnego rodzaju formą umowy i należy się osobie ubezpieczenie i odszkodowanie. Musisz bardziej doprecyzować swoje pytanie czy go nie zatrudniasz i nigdy nie zatrudniałeś czy może nie zatrudniasz, ale zatrudniałeś w chwili wypadku. Tutaj to wszystko zależy od tego i na to trzeba zwracać bardzo dużą wagę.

Odnośnik do odpowiedzi

 Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Zgodnie natomiast z art. 12 tej samej ustawy, osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu. Protokół musi być, a odszkodowanie też się należy.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 16:05, R.O. napisał:

Zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie i on w tym czasie uległ wypadkowi. Czy muszę powołać zespół powypadkowy w celu ustalenia przyczyny wypadku? Nie miał szkoleń wstępnych. Ja go nie zatrudniam i nie opłacam mu składek. 

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 7 za wypadek przy pracy  uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia  wypadkowego z danego tytułu podczas: umowy zlecenia.

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ma umowę zlecenie, to jest przecież zatrudniony. A więc, jeśli podpisałeś z nim umowę zlecenie, to w przypadku jakiegoś zdarzenia, w tym wypadku - obowiązuje Cię takie samo postępowanie, jak u pracownika na umowie o pracę. A więc, pracownikowi należy się odszkodowanie, a cała sprawa musi być udokumentowana. 

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie, bo ponad rok temu wskutek poślizgu na świeżo wypastowanych schodach na terenie zakładu pracy złamałem rękę. Po tym zdarzeniu wyjechałem za granicę i nie ubiegałem się o świadczenia z tytułu tego wypadku. Czy jak pracodawca nie ma dokumentacji, to jak ja mogę ją odzyskać? gdzie się zgłosić?

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 16:05, R.O. napisał:

Zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie i on w tym czasie uległ wypadkowi. Czy muszę powołać zespół powypadkowy w celu ustalenia przyczyny wypadku? Nie miał szkoleń wstępnych. Ja go nie zatrudniam i nie opłacam mu składek. 

Ubezpieczonemu (na etacie czy umowie zlecenie), który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego, przysługuje przede wszystkim zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że tak. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, osoba pracująca na umowę zlecenie, która jest ubezpieczona ma całkowite prawo do zasiłku chorobowego. Ma takie same prawa w tej kwestii, jak każdy inny pracownik, który został zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności