Skocz do zawartości

Pracownik biurowy i szkolenie


R.O.

Rekomendowane odpowiedzi

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, gdy na tym stanowisku występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. I chyba nawet jak się pracuję przed monitorem to są to czynniki szkodliwe dla zdrowia (oczy) więc stanowiskowe też powinno zostać w takim przypadku zrobione. Wszystko zależy od tego czy właśnie te szkodliwe czynniki występują, z drugiej strony tak sobie myślę, że siedzenie 8 godzin w pracy na fotelu przed biurkiem może być uznane za szkodliwe dla kręgosłupa.

Odnośnik do odpowiedzi

Szkolenie stanowisk-owe można jak najbardziej wykonać, faktycznie nie będzie na nim zbyt wielu niebezpieczeństw i zagrożeń dla życia jednak dla świętego spokoju proponowałbym zrobić ogólne i na stanowisko pracy. Przezorny zawsze ubezpieczony! Pamiętajmy o tym ;)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Witam bardzo serdecznie. Uważam, że to zależy od tego jakim zagadnieniem się zajmujesz. Myślę, że najważniejsze jest po prostu nic innego jak to, że gruntem jest to, żeby ten nasz pracownik potrafił zrealizować to co nam zlecimy. Myślę, że pytanie trzeba inaczej zadać. Nie czy ogólne szkolenie, czy szczegółowe. Tylko czy po prostu właściwe. Tak jak mówi Mierzej pytanie czy jest to dziedzina w której może być zagrożone życie. Jeżeli nie - no to faktycznie można zrobić tylko ogólne, ale uważam, że tylko wtedy. W innym przypadku trzeba zrobić szkolenie szczegółowe.

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, najważniejsze żebyś zrobił podstawowe szkolenie BHP. W rozszerzonym pakiecie szkolenia BHP nie jest ono ogólne, a przystosowane do konkretnego zawodu/stanowiska. Jeśli chodzi o jakieś inne szkolenia to wszystko już zależy od CIebie. Ja bym ogarnął wszystko żeby móc być spokojnym i bezpiecznym jeśli chodzi o mojego pracownika, któremu mam powierzyć jakieś zadania i który ma znajdować się na terenie miejsca na którym ja za niego w pewnym sensie odpowiadam.

Odnośnik do odpowiedzi

Z moich informacji wynika, że jeśli chodzi o szkolenia BHP, to prawda jest taka, że normą jest to iż w każdej firmie musisz mieć ogólne szkolenie BHP, dzięki któremu pracownik poznaje te podstawowe zasady, których należy przestrzegać w KAŻDEJ pracy. Natomiast jeśli chodzi o to szkolenie stanowiskowe to wszystko zależy od tego jaka branża i czym się pracownik zajmuje. :)

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, jeśli branża tego wymaga to powinny być przeprowadzone dwa takie szkolenia. Tylko wtedy możesz być spokojny, że w razie sytuacji kontroli nikt do Ciebie się nie przyczepi. Lepiej dmuchac na zimne i zainwestować w pełen pakiet takich szkoleń niż potem się bujać z ogromnymi kwotami kar, a z doświadczenia po prowadzeniu od 26 lat firmy wiem, że z takimi kontrolami i ich mandatami nie ma żartów. :)

Odnośnik do odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie. Oczywiście. Wszystko przecież zależy od branży. Jeżeli nie wymaga tego dziedzina to wystarczy skonstruować po prostu ogólne. Wiesz w gruncie rzeczy, zależy od dziedziny. Chodzi tylko o to, żeby to faktycznie było efektowne, skuteczne. Przykładowo jak robić szkolenie ogólne o czymś szczegółowym? Nie da się!!! Pozdrawiam serdecznie i życzę po prostu powodzenia. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Pani Marysia nawymyślała tutaj :) Tak jak już wspominałem wszystko zależy od tego w jakim pakiecie realizujesz to szkolenie. Czy w rozszerzonym czy też nie. Polecam poszukać takich pakietów w sieci i wtedy wszystko będzie dla Ciebie naprawdę jasne. SALUT!

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Pakiety szkoleń można znaleźć on line. Wszystko zależy od tego jak ty to widzisz. Na pewno musisz przeprowadzić szkolenie ogólne co do stanowiskowego to nie wiem. Sprawdź jak to regulują przepisy. Zawsze można skorzystać ze szkoleń gotowych on line. Są one bardzo dobrze zrobione. Wszystko co potrzebne w nich jest zawarte i do tego są dostępne różne pakiety. W zakładkach masz odnośnik dotyczący szkoleń https://www.bhpex.pl/szkolenia/ to może zajrzyj. Według mnie są bardzo ok.

Odnośnik do odpowiedzi

Szkolenie powinno być dostosowane do zajmowanego przez pracownika stanowiska. Czasem jednak lepiej zrobić szkolenie rozszerzone, przezorny zawsze zabezpieczony :) Pakiety szkoleń są w internecie, wystarczy poszukać, dostawać do profilu stanowiska i gotowe. A dostępne szkolenia online są całkiem dobre, wiele moich znajomych z nich korzystało. Powodzenia! 

Edytowane przez KasiaK
Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że tutaj można poprzestać na szkoleniu ogólnym - jednak jeśli pracodawca woli się zabezpieczyć, to w jego dobrej woli leży przeprowadzenie szkolenia stanowiskowego. I również polecam szkolenia online, to prosty, przyjemny i skuteczny sposób na naukę. I oczywiście o wiele tańszy, co również ma znaczenie. Pozdrawiam!

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 15:23, R.O. napisał:

Mam problem. Nie wiem czy na stanowisku pracownika biurowego potrzebne jest szkolenie ogólne i stanowiskówe, czy tylko to pierwsze? Proszę rozwiejcie moje wątpliwości.

Nowo zatrudnieni pracownicy powinni odbyć wstępne szkolenie bhp oraz wstępne badanie lekarskie. 
Wstępne szkolenie składa się ze szkolenia ogólnego (instruktażu ogólnego) i szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (instruktażu stanowiskowego).

Taka procedura powinna być wszędzie.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności