Skocz do zawartości
sz.brzezina

Obciążenie półek własnej roboty na serwisie.

Recommended Posts

Witam, 

Jestem nowym pracownikiem w firmie, mam wykształcenie inżyniera BHP zrobione lata temu, niestety bez żadnego doświadczenia. Szef z powodu mojego wykształcenia poprosił czy mogę zająć się oznaczeniem nieopisanych półek zgodnie z przepisami. PS. nie jestem przyjęty na stanowisku BHP ale jak mogę to chcę pomóc. 

No i tu mam kilka pytań: 
1. Wiem że może to zrobić firma zewnętrzna, ale czy jest możliwość uniknięcia kosztów i policzenie samemu? 

2. Czy można zrobić to po łatwości czyli półka na 100% wytrzyma 150kg więc nakleimy na nią karteczkę z znaczeniem max 120kg" czy musimy mieć w razie kontroli obliczenia? 

Foto półek : https://zapodaj.net/fe6d2587a172b.jpg.html 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu

Dopuszczalne obciążenie powinno być określone w dokumentacji regałów Jeśli nie ma takich dokumentów to trzeba to obliczyć. I właśnie oszacowanie dopuszczalnej nośności regałów powinno być poparte badaniami i obliczeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
1 godzinę temu, Rafał Wielgus napisał:

Za stan BHP w firmie odpowiada pracodawca. Nie ma dokumentacji regałów to należy samemu policzyć zgodnie z przyjętą techniką lub normą.

Czy może mi Pan opisać jak to mogę zrobić? sz.brzezina@gmail.com

Udostępnij ten post


Link to postu

Znalezione w sieci:

 

Samodzielnie wykonany regał powinien posiadać dokumentacje zawierającą dane o dopuszczalnym obciążeniu półek regałów, zaświadczenie o wynikach badań, instrukcję montażu i użytkowania regału. Wszystkie inne sposoby działań np. ("oszacowanie nośności regałów " nie popartego żadnymi badaniami) są nie zgodne z obowiązującymi przepisami i mogą być kwestionowane przez PIP.
Zgodnie art. 207 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki..
Jednym z podstawowych narzędzi pracy w magazynie są regały magazynowe. Dlatego też przed dopuszczeniem do pracy obsługi magazynu pracodawca powinien mieć pewność, że regały magazynowe nie stanowią zagrożenia przy użytkowaniu zgodnym z ich przeznaczeniem. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)- dalej r.o.b.h.p., jest głównym obowiązującym pracodawcę aktem wykonawczym w zakresie stosowania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Rozdział 4 "Transport wewnętrzny i magazynowanie" r.o.b.h.p. podaje jedynie ogólne wymagania przed regałami magazynowymi:
Rozporządzenie wymaga między innymi:
a) zapewnienia, aby masa składowanego ładunku nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia urządzeń przeznaczonych do składowania;
b) wywieszenia czytelnej informacji o dopuszczalnym obciążeniu urządzeń przeznaczonych do składowania;
c) odpowiedniej wytrzymałości regałów;
d) odpowiedniej stabilności konstrukcji regałów;
e) zabezpieczenia przed wywróceniem się regałów;
f) zapewnienia właściwych odstępów między regałami.

Uwagi
Regały magazynowe powinny spełniać wymagania określone w następujących normach:
• PN-88/M78320 - Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Nazwy, określenia, podział i symbole.
• PN-88/M78321 - Regały magazynowe wolnostojące. Wymagania i badania.
• PN-88/M78322 - Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe.
Regały magazynowe, które instalowane są w magazynach nie podlegają dyrektywom nowego podejścia, co oznacza, że nie muszą być oznakowane znakiem CE oraz nie muszą posiadać deklaracji zgodności. Producenci nowych regałów magazynowych mogą dołączać do swoich regałów deklaracje zgodności z Polską Normą, jednak nie jest to wymóg obowiązkowy Dla każdego regału magazynowego wolno stojącego uznanego za dobry, wytwórca zgodnie z PN-88/M78321 powinien wystawić zaświadczenie, zawierające co najmniej:
- nazwę i znak wytwórcy,
- nazwę i oznaczenie regału,
- numer fabryczny i rok produkcji,
- zakres i wyniki przeprowadzonych badań,
- stwierdzenie zgodności wyników badań z PN.
Nowe regały magazynowe powinny posiadać tabliczkę zawierającą dane pozwalające na pełną identyfikację producenta (nazwę oraz adres), dane o dopuszczalnym obciążeniu półek regałów oraz instrukcję transportu, montażu i użytkowania regałów.
W przypadku samodzielnego wykonania regałów na własny użytek regały te powinny także spełniać wymienione powyżej wymagania.

Udostępnij ten post


Link to postu

A jak policzyć to obciążenie? Zapraszam do lektury:

  • PN-EN-15635: 2010. Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania.
  • PN-M-78321: 1988 Regały magazynowe wolno stojące. Wymagania i badania. (Norma wycofana, ale można skorzystać z jej zapisów).

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×