Skocz do zawartości

Punkt czerpania wody - zbiornik ppoż


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Natknąłem się na temat w którym według strażaka zmieniły się przepisy (na moją korzyść) a ja nie potrafię znaleźć podstawy prawnej.

Otóż do obiektu został wybudowany zbiornik ppoż i podczas odbioru okazało się że przy punkcie czerpania wody już nie wymagany jest plac manewrowy 20x20.

Podobno gdzieś nie tak dawno się przepisy zmieniły.

Ja bazuje na przepisie:

Rozdział 6. Drogi pożarowe (Dz.U.2009.124.1030 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.)

g)    stanowiska czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

9.     Droga pożarowa powinna zapewniać przejazd bez cofania lub powinna być zakończona placem manewrowym o wymiarach 20 m x 20 m, względnie można przewidzieć inne rozwiązania umożliwiające zawrócenie pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 10.

10. Dopuszcza się wykonanie odcinka drogi pożarowej o długości nie większej niż 15 m, z którego wyjazd jest możliwy jedynie przez cofanie pojazdu.

 

Przepis mówi że trzeba zapewnić również 9 i 10 a nie LUB, czy można to traktować jak LUB?

Czy jest na to podstawa prawna? Jak interpretować odpuszczenie przez straż tych 20x20?

Z poważaniem, Kamil.

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli 15m jest akceptowalne (było tam 15 m), można cofać i dlatego przedstawiciele PSP dopuścili stan rzeczy gdzie plac miał mniej niż 20x20?

Zdziwiły mnie ich konsultacje z wyższym stopniem i informacja dotycząca, iż z początkiem roku zmieniły się przepisy i dlatego wydadzą pozytywną decyzję.

 

Odnośnik do odpowiedzi

Wolę rozumieć taką sytuację, gdyż ten temat jeszcze będę przerabiał ok 10 razu.

I wcale nie boję się strażaków i nie proszę o ich pozytywną decyzję, gdyż przy spełnionych przepisach sami wiedzą że nie mają nic do gadania.

Dziękuję i pozdrawiam. 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności