Skocz do zawartości

Murarze a praca w deszczu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam firmę w której pracują brukarze, murarze etc. Czy muszę zapewnić im odzieć ochronną do pracy w deszczu? No i czy to wydawanie im takiej odzieży ewentualnie musi być w jakiś sposób dokumentowane, Podpisane datą, nazwiskiem etc. Czy po prostu wydać i tyle?

Odnośnik do odpowiedzi

Jak najbardziej, kup parę kurtek, które będziesz im wydawał jak będzie padało, będzie niska temperatura. Zbieraj jak najbardziej podpisy, z datami, nazwiskami bo wiesz, lepiej mieć rękę na pulsie, zawsze znajdzie się gagatek, któremu taka kurtka się spodoba i "pożyczy" ją sobie do domu O.o

Odnośnik do odpowiedzi

Deszcz jak deszcz, jednak pamiętaj o tym, że za chwilę będzie już zdecydowanie chłodniej bo zbliża się jesień i temperatury są niższe więc jakieś kurtki czy polary będą jak najbardziej wskazane. I dzwoneczek dobrze pisze, ludzie Ci się rozchorują i pójdą na L4 więc lepiej zainwestować trochę pieniędzy i kupić jakąś cieplejszą odzież. 

Zawsze możesz na niej umieścić nazwę swojej firmy więc będzie to darmowa reklama dla Ciebie ;)

A tak ogólnie, to witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Więc: DZIEŃ DOBRY! 

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz im zapewnić odzież ochronną na cały rok, a także prać, dezynfekować etc. (albo płacić ekwiwalent za to, że pracownik sam tego dokona) - z tego też powodu odzież ochrona jak najbardziej powinna być stosowana jak pada deszcz. Zajrzyj do polskich norm, tam masz wyraźnie wskazane co pracownik powinien posiadać

Odnośnik do odpowiedzi

Z oddania rzeczy spisz protokół, przynajmniej my tak zawsze robimy. A co do samych rzeczy, to masz zapewnić na każde warunki tj. zimno, deszcz etc. W polskich normach masz wskazane wymagania, a zresztą każdy sklep bhp spokojnie pomoże Ci w dobraniu odpowiedniej odzieży do twoich potrzeb. Wszystkie produkty w sklepach są kupowane z myślą o spełnieniu wymogów prawnych

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Na deszczu taka odzież będzie się bardzo szybko niszczyła. Mam nadzieję, że nie wprowadzasz jakiś ograniczeń? Poza tym, muszą mieć też coś na przebranie, bo przecież w mokrych pracować nie będą. Ja bym zainwestowała dodatkowo w folię specjalistyczną, chroniącą przed deszczem. Według mnie jest to praktyczne rozwiązanie.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Gdy pracownicy są zmuszeni wykonywać sobie obowiązki w deszcz, to odzież robocza jest wymagana - najlepiej, żeby to były przeciwdeszczowe i cieplejsze kurtki. Musisz udokumentować wydanie takiej odzieży roboczej - nie tylko dlatego, że ktoś może ją sobie przywłaszczyć, ale przede wszystkim dlatego, że w razie, gdyby jakiś pracownik zachorował na zapalenie płuc i chciał pozwać zakład za niezapewnienie ochrony przed deszczem - wtedy wyciągasz dokumenty, że odzież była i problem z głowy. 

Odnośnik do odpowiedzi

O ochronie przed warunkami atmosferycznymi mówi paragraf 44 załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według niego pracownicy muszą mieć w pobliżu miejsca pracy zapewnione pomieszczenia, które umożliwią im schronienie przed opadami atmosferycznymi, zmianę odzieży i ogrzanie się. Także na pewno musisz zapewnić odpowiednią odzież. Przecież to byłoby nie ludzkie pracować w takich warunkach. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 15:08, zwiss napisał:

Mam firmę w której pracują brukarze, murarze etc. Czy muszę zapewnić im odzieć ochronną do pracy w deszczu? No i czy to wydawanie im takiej odzieży ewentualnie musi być w jakiś sposób dokumentowane, Podpisane datą, nazwiskiem etc. Czy po prostu wydać i tyle?

Zdecydowanie odzież ochronna musi być. Nawet gdy jest ciepło to pracodawca musi zapewnić wodę pracownikom. Musi być jakiś dystrybutor wody pitnej w miejscu pracy. To jest obowiązek każdego pracodawcy. 

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Szefowa wszystkich napisał:

Zdecydowanie odzież ochronna musi być. Nawet gdy jest ciepło to pracodawca musi zapewnić wodę pracownikom. Musi być jakiś dystrybutor wody pitnej w miejscu pracy. To jest obowiązek każdego pracodawcy. 

Co do wody pitnej to nie wiem czy jest taki obowiązek? co jeśli to są osoby pracujące w biurze z klimatyzacją ?

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli dane stanowisko pracy wymaga posiadania odzieży roboczej to musisz zapewnić ją pracownikom niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu czy śniegu, obowiązkowo muszą mieć udostępnione zadaszone miejsce, by mogli się schronić. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 15:08, zwiss napisał:

O ochronie przed warunkami atmosferycznymi mówi paragraf 44 załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, że w pracy o takim charakterze zapewnienie odzieży roboczej to konieczność. Wykonując prace murarskie (i pokrewne) nietrudno zniszczyć swoje własne ubrania - i tu wcale nie chodzi o warunki atmosferyczne. Z pewnością musisz zapewnić im także schronienie przed deszczem. 

Odnośnik do odpowiedzi