Skocz do zawartości
zwiss

Murarze a praca w deszczu

Recommended Posts

Mam firmę w której pracują brukarze, murarze etc. Czy muszę zapewnić im odzieć ochronną do pracy w deszczu? No i czy to wydawanie im takiej odzieży ewentualnie musi być w jakiś sposób dokumentowane, Podpisane datą, nazwiskiem etc. Czy po prostu wydać i tyle?

Przez robotę w deszczu ludzie mogą Ci się pochorować. Pójdą wszyscy na zwolnienia (uzasadnione) i zostaniesz bez pracowników. Dlatego TRZEBA zapewniać odzież ochronną na deszcz. I przy wydawaniu oczywiście zbieraj podpisy z datą.

Jak najbardziej, kup parę kurtek, które będziesz im wydawał jak będzie padało, będzie niska temperatura. Zbieraj jak najbardziej podpisy, z datami, nazwiskami bo wiesz, lepiej mieć rękę na pulsie, zawsze znajdzie się gagatek, któremu taka kurtka się spodoba i "pożyczy" ją sobie do domu O.o

Możesz wydać raz z jakimś poświadczeniem, że pracownik otrzymał taką odzież i tyle. Dokumenty zatrzymujesz, zawsze masz potwierdzenie, że zadbałeś o potrzeby i ochronę pracownika. 

Deszcz jak deszcz, jednak pamiętaj o tym, że za chwilę będzie już zdecydowanie chłodniej bo zbliża się jesień i temperatury są niższe więc jakieś kurtki czy polary będą jak najbardziej wskazane. I dzwoneczek dobrze pisze, ludzie Ci się rozchorują i pójdą na L4 więc lepiej zainwestować trochę pieniędzy i kupić jakąś cieplejszą odzież. 

Zawsze możesz na niej umieścić nazwę swojej firmy więc będzie to darmowa reklama dla Ciebie ;)

A tak ogólnie, to witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Więc: DZIEŃ DOBRY! 

Musisz im zapewnić odzież ochronną na cały rok, a także prać, dezynfekować etc. (albo płacić ekwiwalent za to, że pracownik sam tego dokona) - z tego też powodu odzież ochrona jak najbardziej powinna być stosowana jak pada deszcz. Zajrzyj do polskich norm, tam masz wyraźnie wskazane co pracownik powinien posiadać

Z oddania rzeczy spisz protokół, przynajmniej my tak zawsze robimy. A co do samych rzeczy, to masz zapewnić na każde warunki tj. zimno, deszcz etc. W polskich normach masz wskazane wymagania, a zresztą każdy sklep bhp spokojnie pomoże Ci w dobraniu odpowiedniej odzieży do twoich potrzeb. Wszystkie produkty w sklepach są kupowane z myślą o spełnieniu wymogów prawnych

Na deszczu taka odzież będzie się bardzo szybko niszczyła. Mam nadzieję, że nie wprowadzasz jakiś ograniczeń? Poza tym, muszą mieć też coś na przebranie, bo przecież w mokrych pracować nie będą. Ja bym zainwestowała dodatkowo w folię specjalistyczną, chroniącą przed deszczem. Według mnie jest to praktyczne rozwiązanie.

Gdy pracownicy są zmuszeni wykonywać sobie obowiązki w deszcz, to odzież robocza jest wymagana - najlepiej, żeby to były przeciwdeszczowe i cieplejsze kurtki. Musisz udokumentować wydanie takiej odzieży roboczej - nie tylko dlatego, że ktoś może ją sobie przywłaszczyć, ale przede wszystkim dlatego, że w razie, gdyby jakiś pracownik zachorował na zapalenie płuc i chciał pozwać zakład za niezapewnienie ochrony przed deszczem - wtedy wyciągasz dokumenty, że odzież była i problem z głowy. 

O ochronie przed warunkami atmosferycznymi mówi paragraf 44 załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według niego pracownicy muszą mieć w pobliżu miejsca pracy zapewnione pomieszczenia, które umożliwią im schronienie przed opadami atmosferycznymi, zmianę odzieży i ogrzanie się. Także na pewno musisz zapewnić odpowiednią odzież. Przecież to byłoby nie ludzkie pracować w takich warunkach. 

Dnia 17.08.2016 o 15:08, zwiss napisał:

Mam firmę w której pracują brukarze, murarze etc. Czy muszę zapewnić im odzieć ochronną do pracy w deszczu? No i czy to wydawanie im takiej odzieży ewentualnie musi być w jakiś sposób dokumentowane, Podpisane datą, nazwiskiem etc. Czy po prostu wydać i tyle?

Zdecydowanie odzież ochronna musi być. Nawet gdy jest ciepło to pracodawca musi zapewnić wodę pracownikom. Musi być jakiś dystrybutor wody pitnej w miejscu pracy. To jest obowiązek każdego pracodawcy. 

1 godzinę temu, Szefowa wszystkich napisał:

Zdecydowanie odzież ochronna musi być. Nawet gdy jest ciepło to pracodawca musi zapewnić wodę pracownikom. Musi być jakiś dystrybutor wody pitnej w miejscu pracy. To jest obowiązek każdego pracodawcy. 

Co do wody pitnej to nie wiem czy jest taki obowiązek? co jeśli to są osoby pracujące w biurze z klimatyzacją ?

Jeżeli dane stanowisko pracy wymaga posiadania odzieży roboczej to musisz zapewnić ją pracownikom niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu czy śniegu, obowiązkowo muszą mieć udostępnione zadaszone miejsce, by mogli się schronić. 

Oczywiście że musza być ubrania ochronne, nawet woda do picie. Zastanawia mnie dlaczego w niektórych zakładach pracy nie ma obowiązkowych posiłków. Jeśli ktoś pracuje np. 12 godzin.

Dnia 17.08.2016 o 15:08, zwiss napisał:

O ochronie przed warunkami atmosferycznymi mówi paragraf 44 załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, że w pracy o takim charakterze zapewnienie odzieży roboczej to konieczność. Wykonując prace murarskie (i pokrewne) nietrudno zniszczyć swoje własne ubrania - i tu wcale nie chodzi o warunki atmosferyczne. Z pewnością musisz zapewnić im także schronienie przed deszczem. 

Dnia 22.09.2016 o 15:40, Marzena 45 napisał:

Co do wody pitnej to nie wiem czy jest taki obowiązek? co jeśli to są osoby pracujące w biurze z klimatyzacją ?

Jak to nie jest obowiązkowe. Wydaje mi się, że każdy pracodawca musi zapewnić wodę swojemu pracownikowi, a jak są upały, to już w ogóle.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się