Skocz do zawartości

Jednoosobowa firma, a szkolenie BHP


jaco

Rekomendowane odpowiedzi

Tak samo, wynika to z obowiązujących przepisów. Nie trzeba wykonywać żadnych szkoleń BHP. Sytuacja zmienia się tylko kiedy osoba, która prowadzi jednoosobową działalność zatrudnia pracownika. Wtedy staję się pracodawcą a to już inne para kaloszy. 

Odnośnik do odpowiedzi

Kodeks pracy i rozporządzenie milczy na temat ewentualnych stopni pokrewieństwa, które miałyby wpływ na obowiązek prowadzenia szkoleń pracowników. Kolega juras zapewne przyjął, że współmałżonek nie będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę (a w związku z tym nie będzie podlegał przepisom KP), a co za tym idzie, nie trzeba będzie prowadzić szkoleń. Natomiast, gdy zatrudnimy w naszej firmie na podstawie umowy o pracę kogoś z rodziny, to jak najbardziej jesteśmy zobowiązani do tego, aby przeprowadzić względem niego odpowiednie szkolenie.

Odnośnik do odpowiedzi

Tak masz rację Rafał2, chodziło nie o zatrudnianie współmałżonka, tylko traktowanie tej osoby jako pomoc tak jak w gospodarstwie domowy. Jeżeli zatrudniamy kogoś na umowę o pracę wtedy stajemy się pracodawcą i w tym momencie musimy przeprowadzić takie szkolenie. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

W przypadku firmy jednoosobowej nie ma obowiązku robienia szkolenia BHP, czy też oceny ryzyka zawodowego. Wynika to z obowiązujących przepisów. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy zatrudniamy chociażby jednego pracownika. W takim wypadku ze względu na to, że stajemy się już pracodawcą musimy szkolenia wstępne BHP, jak również (w zależności od działalności) stanowiskowe przeprowadzić. Wtedy także musimy pamiętać o ocenie ryzyka zawodowego i wiele innych rzeczy wynikających z przepisów. Warto w takich przypadkach zajrzeć do kodeksu i prawa pracy, jak i BHP.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 3.08.2016 o 11:12, jaco napisał:

Jak wyżej - czy jednoosobowa firma ma obowiązek wykonania szkolenia BHP?

Przedsiębiorca niebędący pracodawcą nie ma obowiązku odbycia szkolenia w dziedzinie bhp. Musi on jednak spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia ludzkiego i moralności publicznej, a także ochrony środowiska (art. 18 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz.1095 ze zm.).

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli firma nie ma zatrudnianych pracowników, to wówczas nie ma też obowiązku, aby przeprowadzić szkolenie z zakresu BHP. Jeśli przyjmie jednego pracownika, to automatyczne takie szkolenie musi przeprowadzić - jeśli pracodawca ma ukończony kurs, teraz dostępne są kursy online, to może sam przeszkolić pracownika. Trzeba o tym pamiętać w przypadku rozrostu firmy, inaczej można zapłacić sporą karę. Pozdrawiam! 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 3.08.2016 o 11:12, jaco napisał:

Jak wyżej - czy jednoosobowa firma ma obowiązek wykonania szkolenia BHP?

Prowadzący działalność może mieć na biurku taką lampkę, jaką chce, nieergonomiczne krzesło, ilość miejsca do pracy z komputerem nie koniecznie odpowiadającą przepisom, a normy czasu pracy niezgodne nawet ze zdrowym rozsądkiem.  Pojawia się pytanie tylko czy lepiej pracować bez jakichkolwiek zasad i przez to mniej wydajnie?

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 3.08.2016 o 11:12, jaco napisał:

Jak wyżej - czy jednoosobowa firma ma obowiązek wykonania szkolenia BHP?

Prowadziłam kiedyś jednoosobową działalność, i nie potrzebowałam żadnego szkolenia, ale jak zaczełam zatrudniać pracoholików to musiałam już zatrudnić bhpowca, by zrobił im krótkie szkolenie. Niby pracownicy biurowi, ale jednak trzeba było przeprowadzić szkolenie. 

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie, prowadzę firmę jednoosobową i jestem jej jedynym pracownikiem. Teraz jednak w najbliższym czasie ulegnie to zmianie i muszę zatrudnić kogoś do pomocy. Zdecydowałam, że będzie to na razie stażysta, który zatrudniony będzie na umowę próbną na 3 miesiące i potem zobaczę czy przedłużę jego umowę,, na stanowisko stałe. Czy w tej sytuacji, kiedy będzie on stażystą w mojej firmie, mam obowiązek przeprowadzać szkolenie BHP? 

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, AdaMic napisał:

Witajcie, prowadzę firmę jednoosobową i jestem jej jedynym pracownikiem. Teraz jednak w najbliższym czasie ulegnie to zmianie i muszę zatrudnić kogoś do pomocy. Zdecydowałam, że będzie to na razie stażysta, który zatrudniony będzie na umowę próbną na 3 miesiące i potem zobaczę czy przedłużę jego umowę,, na stanowisko stałe. Czy w tej sytuacji, kiedy będzie on stażystą w mojej firmie, mam obowiązek przeprowadzać szkolenie BHP? 

Dzień dobry. Z tego się orientuję to tak, musisz obowiązkowo przeprowadzić szkolenie BHP. Sama kiedyś byłam stażystką i już w pierwszym tygodniu stażu musiałam uczestniczyć w szkoleniu BHP i podpisać listę, dlatego myślę że jest to konieczne. Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez KatarzynaR
Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 23.09.2016 o 14:59, AdaMic napisał:

Witajcie, prowadzę firmę jednoosobową i jestem jej jedynym pracownikiem. Teraz jednak w najbliższym czasie ulegnie to zmianie i muszę zatrudnić kogoś do pomocy. Zdecydowałam, że będzie to na razie stażysta, który zatrudniony będzie na umowę próbną na 3 miesiące i potem zobaczę czy przedłużę jego umowę,, na stanowisko stałe. Czy w tej sytuacji, kiedy będzie on stażystą w mojej firmie, mam obowiązek przeprowadzać szkolenie BHP? 

Tak, musisz. Nie ma znaczenia czy to pracownik na pełen etat, pół etatu czy stażysta. Szkolenie BHP musi być.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności