Skocz do zawartości
Martyna.W.

Zatrudnienie działu kierownika w służbie BHP

Recommended Posts

Dzień dobry, 

mam pytanie odnośnie możliwości zatrudnienia kierownika jednego z działów zakładu pracy w służbie bhp. Pracodawca zatrudnia 430 pracowników. Zgodnie z  par. 1 ust. 3 rozporządzenia o służbie bhp pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak jak zapatruje się na to par.2 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia który stanowi, że służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w ust. 1, z wyjątkiem pracownika zatrudnionego przy innej pracy, o którym mowa w art. 23711 § 1 Kodeksu pracy. Czy nie będzie to w takim wypadku sprzeczne z tym przepisem? Problematyczna też jest kwestia dotycząca bezpośredniego podlegania pracownika służb bhp zarządowi. W tym wypadku doszłoby to sytuacji w której kierownik działu kontroluje sam siebie. Czy mimo to zatrudnienie takie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami? 

Udostępnij ten post


Link to postu

Takie zatrudnienie jest zgodne z prawem.

1. Owszem jest taki zapis: "że służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w ust. 1"  Ten katalog nie jest zamknięty. Przykładowo, w zakresie obowiązków nie ma obsługi komputera i co, możemy domniemywać że służba BHP nie może tego komputera obsługiwać? Oczywiście że może ..... to samo dotyczny innych zadań.

Skoro firma zatrudnia 430 pracowników, to wystarczy że zatrudni tego Pana na 1/20 etatu :) w służbie bhp i reszta etatu przy kierowaniu działem i będzie to zgodnie z przepisami prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×