Skocz do zawartości

Recommended Posts

rocekt    0

Witam, czy operator wózka musi zawsze mieć na głowie kask? Nawet kiedy kabina wózka jest zabudowana? Pracownicy burzą się, że teraz w te upały nie chcą ich nosić, że nie są im potrzebne. Jakieś podstawy prawne?

andrzej123    0

Jeżeli kabina jest zabudowana i spędza w niej dużo czasu to faktycznie nie musi, powinien mieć kask na głowie w momencie kiedy wysiada z wózka i coś na głowę może mu spaść. Gdy kabina spełnia wymagania norm ROPS / FOPS to nie trzeba ale po za kabiną to jak najbardziej wskazane! 

Charli    1

Co to znaczy, że się burzą? Nie wolno pobłażać pracownikom, jeżeli są przepisy to należy ich przestrzegać. Kiedy się coś stanie to potem każdy jest mądry po szkodzie a tak to wiadomo, nie trzeba, po co, nie ma sensu chronić swojego zdrowia. 

Adam BHP    2

U mnie w firmie operatorzy noszą kask w kabinie, mamy nawet wózki z zamknięta kabiną jednak to nie ma znaczenia, mają taki obowiązek i tyle. To dla ich bezpieczeństwa, są wstanie wytrzymać te parę godzin w kasku, nawet tak do nich się przyzwyczaili, że noszę ja nawet po za wózkiem, wystarczy, że zakupisz jakieś lepszej klasy, które będą wygodne. 

Dodatkowo taki kask zapewnia większe bezpieczeństwo pracownikowi, jeżeli coś by spadło na wózek albo tak jak pisała osobą przede mną wózek by się wywrócił. Moim zdaniem w sprawach bezpieczeństwa nie ma co pobłażać pracownikom i należy wymagać od nich jak najwięcej i też jak najwięcej nakazywać, to wszystko dla ich własnego dobra. 

Leon    0

A o takie urazy głowy bardzo łatwo kiedy jest się wózkowym i ładuję się towar na regały itp, coś takiego w łatwością zamieścisz w ocenie ryzyka zawodowego. 

Bartek    0

U mnie w pracy kaski mamy, nie narzekamy też na nie jakoś zbytnio, już po tak długim czasie się do nich człowiek przyzwyczaił i czasami nawet zapomina go ściągać po pracy :D 

Każdy pracownik ma za zadanie noszenie kasku na głowie podczas wykonywania pracy, nawet jeśli kabina jest zabudowana.Pracodawca dając każdemu ze swoich pracowników kask, liczy na to że będą go nosić dla własnego bezpieczeństwa, za które jest on odpowiedzialny. Nie musisz zgadzać się na wszystko co chcą pracownicy, w końcu Ty tu rządzisz. Potem będą mieć do Ciebie pretensje jak im się coś stanie. Pozwalanie pracownikom na wszystko jest bardzo nieodpowiedzialne, a jednak pracodawca musi być odpowiedzialny. 

kamila    0

Nie udało mi się znaleźć rozporządzenia, które jednoznacznie określi czy kask powinien być noszony w każdej sytuacji przez operatora wózka widłowego czy też nie. Najprawdopodobniej decyduje o tym sam pracodawca - jeśli uzna, że istnieje duże zagrożenie i kask musi być ubrany, wówczas należy stosować się do tych wymogów.

KasiaK    0

Pracownicy muszę przestrzegać przepisów, w przypadku wypadku to pracodawca będzie winny, że nie dopilnował i nie zapewnił pracownikowi kasku. Myślę, że ważne jest patrzenie na okoliczności, które mogą wystąpić, gdy dojdzie do wypadku. Obrona na zasadzie: bo pracownicy skarżyli się, że w kasku im jest gorąco, może niestety być za słaba. 

Edytowano przez KasiaK

rocekt    0

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi i pomoc! Trochę czasu tutaj nie zaglądałem i nie miałem pojęcia, że aż tyle postów w moim temacie się nazbiera. Dzięki! Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem tego, jak pomocnych ludzi znalazłem na tym forum w sieci! Nie spodziewałem się tego kompletnie i bardzo miło się zaskoczyłem! 

Artykuł Nemo okazał się bardzo pomocny, przeczytałem i zdecydowanie mam już więcej w głowie. Zastosuję tak jak pisał, że w regulaminie jest wymagany kask u operatora. 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie! 

Sonsty765    0
Dnia 17.08.2016 o 11:03, Bączek napisał:

Moim zdaniem musi mieć! To i tak lepiej dla jego bezpieczeństwa chociaż by w momencie wywrócenia się wózka. 

Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową ustala adekwatne do rozpoznanych zagrożeń rodzaje środków ochrony indywidualnej.

Sonsty765    0

Kask musi nosić pracownik, jeśli:

podnosi ładunki na wysokość kabiny wózka albo powyżej,

jeździ po nierównym terenie (np. teren budowy) mogący powodować znaczne przechylenia wózka (uderzenie o konstrukcję kabiny),

jeździ wózkiem w miejscach, w których istnieje zagrożenia spadającymi przedmiotami (np. prowadzone są prace urządzeniami dźwigowymi na terenie placu czy wewnątrz hali).

Bogus12    0

"Zgodnie z art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami."

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się