Skocz do zawartości

Studia czy praca?

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Prezes napisał:

A nie jest tak, że jedno i drugie nalicza się do stażu urlopowego? Kadrowcem nie jestem ale zawsze myślałem, że tak jest.

Nie jestem pewien, że jedno z dwóch. Nie może być tak, że studia i praca się liczą. To na 100% akurat.

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć Gucior! 

Tak więc podstawa prawna:

Kodeks Pracy art. 155
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Tak wiec w jednym okresie wliczają się albo studia albo praca, to co korzystniejsze dla pracownika. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Studia liczą się bardziej dla pracownika niż staż pracy. Wlicza się to, co jest dla pracownika korzystniejsze, z reguły są to studia właśnie. W ten sposób można sobie sobie "załatwić" dodatkowe dni płatnego urlopu. Oczywiście mówimy tutaj o umowie o pracę, bo w innych umowach takie zapisy nie mają zastosowania niestety.

Odnośnik do odpowiedzi

Studia są bardziej korzystne w tym wypadku (po ukończeniu studiów magisterskich, czyli 5-latach będzie miał już staż pracy równy 8 latom).

§ 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1)  zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

2)  średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

3)  średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

4)  średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,

5)  szkoły policealnej - 6 lat,

6)  szkoły wyższej - 8 lat. Okresy nauki, o których

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Ale czy studia nie liczą się jako staż pracy? Ja studiowałam dziennie i pracowałam na 3/4 - w tym momencie studia były brane pod uwagę jako praca. Nie mogłoby być, że nagle studenci mają 5 lat wyjętych z życia. Cała nauka zalicza się jako czas pracy. Student dzienny ma raczej małe szanse na pracę w pełnym wymiarze godzin i jeszcze na umowę o pracę, bo zwykle są to zleceniówki. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 09:32, Gucior napisał:

Cześć, mam może nietypowe pytanie ale gnębi mnie to od paru dni? Pracownik studiował i pracował w tym samym czasie? Co liczy się do jego stażu urlopowego? Studia czy praca?

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres lat odpowiedni do rodzaju ukończonej szkoły. W przypadku ukończenia szkoły wyższej, bez względu na to, czy były to studia licencjackie, czy magisterskie, zaliczeniu do stażu urlopowego podlega 8 lat. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 09:32, Gucior napisał:

Cześć, mam może nietypowe pytanie ale gnębi mnie to od paru dni? Pracownik studiował i pracował w tym samym czasie? Co liczy się do jego stażu urlopowego? Studia czy praca?

Zależy jakie to są studia. Nie każde wliczają się w staż. Z tego co wiem, także rodzaj studiów, tryb zaoczny czy dzienny również wpływa na staż pracy.

Odnośnik do odpowiedzi