Gucior

Studia czy praca?

17 postów w tym temacie

Cześć, mam może nietypowe pytanie ale gnębi mnie to od paru dni? Pracownik studiował i pracował w tym samym czasie? Co liczy się do jego stażu urlopowego? Studia czy praca?

A nie jest tak, że jedno i drugie nalicza się do stażu urlopowego? Kadrowcem nie jestem ale zawsze myślałem, że tak jest.

Moim zdaniem staż pracy w tym czasie powinien się naliczać, skoro pracowała w tym samym okresie co studiowała

3 minuty temu, Prezes napisał:

A nie jest tak, że jedno i drugie nalicza się do stażu urlopowego? Kadrowcem nie jestem ale zawsze myślałem, że tak jest.

Nie jestem pewien, że jedno z dwóch. Nie może być tak, że studia i praca się liczą. To na 100% akurat.

Cześć Gucior! 

Tak więc podstawa prawna:

Kodeks Pracy art. 155
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Tak wiec w jednym okresie wliczają się albo studia albo praca, to co korzystniejsze dla pracownika. 

Jest dokładnie tak jak pisze Charli. Prawo tutaj działa na korzyść pracownika i liczy się to co jest bardziej korzystne dla niego w danym okresie. 

Miałem podobny problem, jednak u mnie to załatwił kadrowiec, zapytam go jak rozwiązał ten problem.

Studia liczą się bardziej dla pracownika niż staż pracy. Wlicza się to, co jest dla pracownika korzystniejsze, z reguły są to studia właśnie. W ten sposób można sobie sobie "załatwić" dodatkowe dni płatnego urlopu. Oczywiście mówimy tutaj o umowie o pracę, bo w innych umowach takie zapisy nie mają zastosowania niestety.

Studia są bardziej korzystne w tym wypadku (po ukończeniu studiów magisterskich, czyli 5-latach będzie miał już staż pracy równy 8 latom).

§ 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1)  zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

2)  średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

3)  średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

4)  średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,

5)  szkoły policealnej - 6 lat,

6)  szkoły wyższej - 8 lat. Okresy nauki, o których

Do stażu urlopowego zalicza sie jedno i drugie i trzeba zarówno studia jak prace brać pod uwagę. Znaczy jest tak oczywiście, gdy pracownik pracuje na umowę o pracę. W innych przypadkach to nie obowiązuje, 

Ale czy studia nie liczą się jako staż pracy? Ja studiowałam dziennie i pracowałam na 3/4 - w tym momencie studia były brane pod uwagę jako praca. Nie mogłoby być, że nagle studenci mają 5 lat wyjętych z życia. Cała nauka zalicza się jako czas pracy. Student dzienny ma raczej małe szanse na pracę w pełnym wymiarze godzin i jeszcze na umowę o pracę, bo zwykle są to zleceniówki. 

Dnia 17.08.2016 o 09:32, Gucior napisał:

Cześć, mam może nietypowe pytanie ale gnębi mnie to od paru dni? Pracownik studiował i pracował w tym samym czasie? Co liczy się do jego stażu urlopowego? Studia czy praca?

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres lat odpowiedni do rodzaju ukończonej szkoły. W przypadku ukończenia szkoły wyższej, bez względu na to, czy były to studia licencjackie, czy magisterskie, zaliczeniu do stażu urlopowego podlega 8 lat. 

Zależy jakie to są studia. Nie każde wliczają się w staż. Z tego co wiem, także rodzaj studiów, tryb zaoczny czy dzienny również wpływa na staż pracy.

Tak, na pewno na kierunkach medycznych i policyjnych tak jest. Nie wiem, jak to w przypadku BHP.

Czy to były studia dzienne?

jak tak to przysługuje na pewno..

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się