Skocz do zawartości
jaco

Odzież ochronna i robocza sprzątaczki

Recommended Posts

Jaką odzież ochronną i roboczą mają sprzątaczki w Waszych zakładach? Moje głównie zajmują się sprzątaniem gabinetów i sal lekcyjnych (szkoła), czasem odśnieżają teren wokół szkoły (rzadko).

Wiadomo, że pracownik sprzątający musi mieć odzież roboczą i ochronną, kiedy jego własna ulec może zniszczeniu i jeśli jest to wymagane ze względów technologicznych, sanitarnych albo bezpieczeństwa. Jaka to odzież to musisz już ustalić sam. Poza tym chyba będziesz potrzebował czegoś ekstra dla nich, skoro odśnieżają teren szkoły. 

Takie coś rozumie się samo przez się, myślałem, że raczej chodzi o coś jeszcze bardziej specjalistycznego. Po za tym kto pyta nie błądzi kolego :P

Ja nie widziałem nigdy jakieś specjalistycznej odzieży, od zwykłe buty/rękawiczki gumowe do szkoły. Poza tym to zazwyczaj same sprzątaczki je przynosiły (buty/fartuchy).

Mi się wydaje, że to pracownik powinien zapewnić wszystkie tego typu rzeczy. No bo niby dlaczego sprzątaczki mają same kupować takie odpowiednie obuwie zimowe czy kurtki? Ja wiem, że to bardziej kwestia dobrej polityki i życzliwości, ale ja na Twoim miejscu sam zapewniłbym wszystkie tego typu rzeczy. Wydaje mi się, że tak trzeba. Do sprzątania to chyba nic ekstra nie potrzeba - wystarczą fartuchy, buty które nie będą się ślizgać np. na mokrej podłodze, rękawiczki, no i wszystkie rzeczy potrzebne do samego sprzątania. 

Fartuch to na pewno rzecz podstawowa u sprzątaczki, a raczej jej strój. Do odśnieżania... nie jestem pewna. Jeśli pracodawca jest w porządku, to na pewno ciepłe rękawice i gumiaki. Natomiast jeśli nie... to muszą się same zaopatrzyć. Generalnie wiedziały (no chyba, że nie) do jakiej pracy idą i raczej żadna z nich w sukni balowej do pracy nie przyjdzie, a w czymś, co bardziej na ubranie robocze wygląda.

U mnie są to zwykłe takie niebieskie fartuszki a do tego buty te takie białe lekarsie. Z racji tego że te same osoby zajmuję sie ogrodem zimą i latem to otrzymują ode mnie jeszcze dwie pary strojów do prac letnich i zimowych 

Sprzątaczki muszą mieć zapewnioną odzież roboczą przez pracodawce. Z pewnością w jej skład musi wchodzić fartuch, odpowiednie obuwie i rękawiczki gumowe, chroniące przed rozmaitymi chemikaliami. Niestety nie wiem jak to wygląda w przypadku pracy na świeżym powietrzu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Dnia 3.08.2016 o 11:08, jaco napisał:

Jaką odzież ochronną i roboczą mają sprzątaczki w Waszych zakładach? Moje głównie zajmują się sprzątaniem gabinetów i sal lekcyjnych (szkoła), czasem odśnieżają teren wokół szkoły (rzadko).

"Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom nieodpłatnie odzież oraz obuwie robocze, które spełnia wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli:

odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

jest to konieczne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwo pracy."

Obecnie nie ma powszechnie obowiązujących norm określających, kiedy jakie rodzaje środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz w jakiej ilości powinny otrzymywać osoby wykonujące określone rodzaje prac.

Na pewno jakieś rękawice, żeby chronić dłonie.

Dnia 8.08.2016 o 11:30, gothic napisał:

Raczej ciężko, żeby w zimie sprzątaczki odśnieżały teren szkoły bez kurtek zimowych, butów itp?

Myślę, że tu chodzi o jakieś rękawice, do trzymania łopaty, i innych urządzeń do odśnieżania.

Chyba bardziej chodzi o takie zabezpieczenie, jak  np. fartuch, jakieś ogrodniczki, kurtka, rękawice, o taka odzież chodzi. Przecież ogrodnik też musi mieć odzież ochronną. 

Dnia 27.09.2016 o 19:43, Małami123 napisał:

Myślę, że tu chodzi o jakieś rękawice, do trzymania łopaty, i innych urządzeń do odśnieżania.

To raczej rozumie się samo przez się, że rękawicę sprzątaczki dostają.

Ja się kiedyś spotkałam, z sytuacją, gdzie na stadionie, żadna z sprzątaczek nie miał nic ochronnego, tylko kamizelkę odblaskową. Wiec, nie wiem jak to z tymi przepisami jest...

Akurat odzież ochronna to w przypadku zatrudniania sprzątaczek najmniejszy problem, znacznie poważniejszym problemem jest zatrudnianie ich na podstawie umowy o dzieło, aby ominąć obowiązek płacenia składek zdrowotnych. Czasem nawet pomimo umowy zlecenie te składki nie są opłacane.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się