Skocz do zawartości

Kupowanie gotowych dokumentów z zakresu ochrony danych osobowych


Lux

Rekomendowane odpowiedzi

W Internecie można spotkać wiele ofert, w ramach których sprzedawane są gotowe dokumenty z zakresu ochrony danych osobowych. Zastanawiam się, czy warto korzystać z takich dokumentów. Ich ceny wahają się od 200 do 600 zł. Czy będą nadawać się do każdej firmy? Pytałem się dwóch sprzedawców i twierdzili, że nie będzie problemów, aby pomogli w dostosowaniu ich dokumentów do naszej firmy

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli w tej cenie pomogą Ci w dostosowaniu tych dokumentów do potrzeb twojej firmy to jak najbardziej warto. Moim zdaniem 500-600zł to rozsądna cena za dokumenty, które będzie można już wykorzystać w określonej firmie. Z tego też powodu jak najbardziej polecam skorzystanie z takich firm, dasz znać gdzie znalazłeś/aś takie oferty? Jak ja się rozpytywałem to zawsze wychodziło nieco drożej :(

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro i tak mają Ci go dostosować do twoich potrzeb to warto się zastanowić, czy nie lepiej wyjdzie skorzystanie z pomocy ABI/kancelarii w tym zakresie. Mym zdaniem dość drogim rozwiązaniem może być w tym wypadku kupno wzorca za 300-400zł, który nie jest w ogóle dostosowany do twojej firmy. Praca się zaczyna dopiero od chwili poznania co masz w firmie i co możesz zrobić. Inaczej nie ma to najmniejszego sensu ..

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdanie nie warto, często są to firmy które nie konsultują tego z prawnikiem w ogóle. Dlatego radziłbym na nie po prostu uważać, znacznie lepiej jest skorzystać po prostu z ofert kancelarii, które mają w tym zakresie pojęcie. A poza tym dostosowanie może zająć prawie tyle samo czasu, co stworzenie gotowego wzoru

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś zrobiłem ten błąd i dałem 300 zł za politykę i instrukcję. Okazało się to w ogóle nie nadające się do użytku, z postanowieniami, których i tak nie będę mógł spełnić. Generalnie dziwne rozwiązanie, którego nie byłem w stanie w ogóle dostosować do mojej firmy. Dlatego odradzam, lepiej jest od razu udać się do prawnika, który za nas będzie wprowadzał odpowiednie zmiany w firmie i pomoże nam dostosować działalność do wymogów prawa :D

Odnośnik do odpowiedzi

Nic nie warte są gotowe dokumenty .. Niektóre firmy raz zleciły kancelarii opracowanie wzoru i na tej podstawie chcą je sprzedawać. Jeśli ktoś Wam tego nie dostosuje, do twoich możliwości to nie ma szansy, aby taki wzór był poprawnie wykonany. Mało kto się na takie sztuczki nabiera, ale ciągle zdarzają się takie przypadki. Niektórzy już tworzą taką dokumentację za 400-500zł, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem w ostatecznym rozrachunku.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem dlaczego wszyscy powyżej piszą, że należny zgłosić się do kancelarii czy prawnika. Przecież prawnik nie ma zielonego pojęcia np. o "instrukcji zarządzania systemem informatycznym". Przecież tam są same zapisy informatyczne np. bazy danych, struktury bazy, schematy przepływu informacji i wiele innych informatycznych pojęć, wiec do do tego ma prawnik. Takie dokumenty powinny być opracowane przez informatyka i co najwyżej skonsultowane z prawnikiem. A najlepiej, jeszcze jakby były opracowane przez audytora wiodącego ISO 27001, bo on zna się na wielu kwestiach i ma doświadczenie, a prawnik to tylko prawniczy bełkot niezrozumiały dla innych.

Odnośnik do odpowiedzi

Ivan, a od kiedy to informatyk ma mieć pojęcie na temat prawa? Wszelkie postanowienia z instrukcji zarządzania systemem informatycznym na temat zmiany haseł, kopii bazy danych są w zupełności zrozumiałe dla prawnika, albo też zawodowych ABI, którzy zajmują się ochroną danych osobowych. W praktyce jest na odwrót jak piszesz, te dokumenty są konstruowane przez kancelarie, a konsultowane z informatykiem firmowym (tylko w tym zakresie, czy aby na pewno firma jest w stanie te postanowienia wykonać). Zazwyczaj firmy nie są w stanie zrezygnować z programów typu word/excell i trzeba jakoś obchodzić te przepisy, które zakazują korzystania z programów, które nie zapewniają odpowiedniej rozliczalności. Czy informatyk będzie wiedział w jaki sposób można używać word/excell zgodnie z prawem? nie sądzę. Podobnie jak wielu innych rzeczy nie będzie wiedział informatyk. Dlatego z informatykiem warto skonsultować tylko instrukcję

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności