Skocz do zawartości

Zakładowa Straż Pożarna (ZSP) - możliwość likwidacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam następujący problem. Zakład pracy, uprzednio państwowy, jednak jakiś czas temu przeszedł w ręce prywatne. Właściciel przejął zakład razem z dobrodziejstwem inwentarza, tj. ZSP (3 ludzi plus wyeksploatowany wóz).

I tutaj pytanie do fachowców. Właściciel, z uwagi na koszty utrzymania i zwykły czynnik ekonomiczny, chciałby ZSP zlikwidować. I tu pojawia się problem. Kto podejmuje decyzję o ewentualnej likwidacji tego typu jednostki w prywatnym przedsiębiorstwie? Komendant PSP? Minister Spraw Wewnętrznych? Czy istnieją przesłanki prawne, które umożliwiłyby podjęcie tego tupu działań przez pracodawcę?

Odnośnik do odpowiedzi

Zakładowa straż pożarna – to najczęściej zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami na terenie wyznaczonych zakładów pracy oraz okolicznych miast i wsi pod warunkiem że włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Nawiązując do pytania, jeżeli straż jest w KSRG to zgodę na likwidację wydaje Komendant Powiatowy/ Miejski Państwowej Straży Pożarnej, gdyż obowiązuje ich pewne porozumienie.

Jeżeli straż zakładowa nie jest w KSRG, to właściciel zakładu może sobie z nimi zrobić co chce, np. rozwiązać w trybie natychmiastowym.

 

 

Odnośnik do odpowiedzi

Warunki i tryb włączenia jednostek ochrony przeciwpożarowej do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 15 września 2014 r.

Ochotnicze Straże Pożarne mogą być włączane do, KSRG gdy posiadają:

  • co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy,
  • co najmniej 12 wyszkolonych ratowników,
  • skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
  • urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych.

Jednostki niespełniające powyższych wymagań nie są z góry skreślone. OSP, która nie spełnia powyżej wymagań, a jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych może wstąpić do KSRG. Oceny tych warunków dokonuje właściwy miejscowo Komendant Powiatowy/ Miejski Państwowej Straży Pożarnej.

Włączenie jednostki do KSRG jest poprzedzone zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo Komendantem Powiatowy/Miejskim PSP, podmiotem tworzącym jednostkę, a przedmiotową jednostką.

Porozumienie powinno określać:

  • deklarowaną gotowość operacyjną, w tym siły i środki przewidziane do wykorzystywania w systemie,
  • zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu,
  • wymaganą liczbę i wymagany poziom wyszkolenia ratowników w jednostce,
  • sposób utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych, w szczególności w zakresie sprawności technicznej samochodów pożarniczych i ich wyposażenia, przygotowania ratowników do działań, przebiegu alarmowania i sposobu przekazywania informacji dotyczącej aktualnej gotowości operacyjnej lub jej czasowego obniżenia,
  • sposoby alarmowania jednostki,
  • warunki rozwiązywania porozumienia.

Procedura włączania jednostki OSP do KSRG wygląda następująco. Komendant Powiatowy/Miejski Państwowej Straży Pożarnej przedstawia właściwemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wniosek o włączenie jednostki do KSRG, z którą zawarł porozumienie wraz z uzasadnieniem. Następnie na wniosek właściwego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję w sprawie włączenia jednostki do systemu i jednocześnie prowadzi ewidencję jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu.

Sposób i tok postępowania w przypadku otrzymania przez Komendanta Głównego PSP wniosku od Komendanta Wojewódzkiego PSP o włączenie jednostki OSP do KSRG określa procedura P-23. Procedurę stosuje się do każdej OSP ubiegającej się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Nadsyłać wnioski o wstąpienie do KSRG można przez cały rok, jednak ich rozpatrywanie przez Komendanta Głównego PSP odbywa się w kwietniu i listopadzie.

Priorytetowym kryterium przy kwalifikacji jednostek OSP do KSRG jest występowanie wnioskowanej jednostki OSP w zbiorczym planie sieci podmiotów KSRG, przynależność terytorialna do gminy, w której nie ma jednostek OSP w KSRG lub włączona jest tylko jedna OSP do KSRG.

W przypadku włączenia trzeciej i kolejnej jednostki, OSP może być włączona tylko wtedy, gdy jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych. Wyjątkiem od powyższej zasady jest wystąpienie o kolejną jednostkę OSP z równoczesnym wnioskiem o wyłączenie już funkcjonującej w systemie OSP, której przynależność z różnych względów stała się niecelowa. W przypadku włączenia trzeciej i kolejnej jednostki OSP (lub drugiej i kolejnej, gdy na terenie gminy jest JRG) wniosek powinien zawierać uzasadnienie od właściwie terytorialnie Komendanta Powiatowego/ Miejskiego zaopiniowany przez Komendanta Wojewódzkiego.

Jednostki OSP, które aspirują do KSRG muszą posiadać na swoim wyposażeni:

  • zestaw do kwalifikowanej pierwszej pomocy
  • co najmniej 4kpl. aparatów ochrony dróg oddechowych,
  • zestaw hydrauliczny.

Wyjątkiem od powyższego wyposażenia jest włączenie jednostki OSP przewidzianej do prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych. W takim przypadku włącza się OSP do KSRG bez względu na ilość OSP w KSRG w danej gminie. Jednak w takim przypadku również wniosek musi być uzasadniony przez Komendanta Powiatowego / Miejskiego i zaopiniowany przez Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności