Skocz do zawartości
P.Jankowski

Prace transportowe - pchanie wózka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam do Państwa pytanie odnośnie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.

W § 21 ust. 1 jest tabela z masą transportowaną na wózkach.

 Przemieszczanie po terenie o nachyleniu nieprzekraczającym 5% - wózki 3-i więcej kołowe – mężczyźni 450 kg.

Czy powyższa masa może być transportowana przez jedną osobę płci męskiej, czy też jest ona masą dla pracy zespołowej?

Jaką masę może pchać na wózku czterokołowym trzech mężczyzn (uchwyt do pchania na wysokości 1100 mm?

 

Za odpowiedź z góry dziękuję

 

Pozdrawiam

P. Jankowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Aktualne przepisy (§21 ust. 1 RMPiPS z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.), określają maksymalną (całkowitą)masę wózka, który porusza się po powierzchni o nachyleniu nieprzekraczającym 5%. Należy przez to rozumieć, że nie istotne jest ile operatorów pcha wózek, ważne jest aby masa całkowita  wózka nie przekroczyła tym przypadku 450 kg. Masa całkowita to łączna masa ładunku i wózka. Nie należy zatem mnożyć całkowitej masy wózka razy ilość pracowników pchających wózek, bo taki sposobem dozwolone by było w Pańskim przypadku pchanie wózka o masie ok.1350 kg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...