Skocz do zawartości

Obróbka gładkościowa powierzchni i montażu


wioola25

Rekomendowane odpowiedzi

Obróbka gładkościowa powierzchni i montażu to jest tak obszerny temat, że nie da się tego opisać w kilku zdaniach. Skoro studiujesz BHP to mogę się tylko domyślać, że interesuje Cię głównie podział takiej obróbki oraz zagrożenia przy obsłudze urządzeń. Tak więc obróbka gładkościowa to głównie:

Gładzenie (honowanie) - jest bardzo efektywną metodą obróbki wykańczającej dokonywanej na drodze ściernej. Pozwala ona na wydajną obróbkę przedmiotu zapewniającą dużą dokładność wymiarową i poprawę błędów kształtu przy równoczesnym wzroście gładkości obrabianej powierzchni oraz korzystniejszych właściwościach fizycznych warstwy wierzchniej. Dzięki temu gładzenie jest obecnie jedną z powszechnie stosowanych metod obróbki gładkościowej. Gładzenie jest metodą obróbki ściernej, w której narzędzie - głowica, posiadająca zwykle kilka osełek ściernych, wykonuje ruch obrotowy i prostoliniowo - zwrotny, zaś przedmiot obrabiany nie wykonuje ruchów roboczych.

Dogładzanie (superfinish) - zwane często dogładzaniem oscylacyjnym jest popularną metodą obróbki gładkościowej , wykonanej przy użyciu drobnoziarnistych osełek ściernych. Celem tej obróbki jest przede wszystkim zapewnienie niższej chropowatości powierzchni, a przez to znacznego wzrostu jej udziału nośnego oraz uzyskanie bardzo korzystnych właściwości warstwy wierzchniej przedmiotu obrabianego. Z powyższych względów dogładzanie zalecane jest do stosowania wszędzie tam, gdzie należy poprawić własności eksploatacyjne części poddawanych m. innymi zmęczeniowym warunkom pracy itp.

Polerowanie - to taki sposób obróbki gładkościowej, którego celem jest nadanie przedmiotowi obrabianemu wysokiej gładkości powierzchni, co na ogół wiąże się z dużą jej refleksyjnością. Obecny stan techniki w tym zakresie pozwala na rozróżnienie następujących odmian polerowania mechanicznego, w postaci:

  • polerowania mechaniczno-ściemego
  • polerowania hydrodynamicznego
  • polerowania w polu sił magnetycznych
  • polerowania w polu sił odśrodkowych
  • polerowania specjalnego, szkła optycznego i materiałów elektronicznych.
Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...