Skocz do zawartości
wioola25

Obróbka gładkościowa powierzchni i montażu

Recommended Posts

Witam. Jestem studentką drugiego roku bhp. Potrzebuję wszelkich informacji na temat obróbki gładkościowej powierzchni i montażu. Bardzo pilne. Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu

Obróbka gładkościowa powierzchni i montażu to jest tak obszerny temat, że nie da się tego opisać w kilku zdaniach. Skoro studiujesz BHP to mogę się tylko domyślać, że interesuje Cię głównie podział takiej obróbki oraz zagrożenia przy obsłudze urządzeń. Tak więc obróbka gładkościowa to głównie:

Gładzenie (honowanie) - jest bardzo efektywną metodą obróbki wykańczającej dokonywanej na drodze ściernej. Pozwala ona na wydajną obróbkę przedmiotu zapewniającą dużą dokładność wymiarową i poprawę błędów kształtu przy równoczesnym wzroście gładkości obrabianej powierzchni oraz korzystniejszych właściwościach fizycznych warstwy wierzchniej. Dzięki temu gładzenie jest obecnie jedną z powszechnie stosowanych metod obróbki gładkościowej. Gładzenie jest metodą obróbki ściernej, w której narzędzie - głowica, posiadająca zwykle kilka osełek ściernych, wykonuje ruch obrotowy i prostoliniowo - zwrotny, zaś przedmiot obrabiany nie wykonuje ruchów roboczych.

Dogładzanie (superfinish) - zwane często dogładzaniem oscylacyjnym jest popularną metodą obróbki gładkościowej , wykonanej przy użyciu drobnoziarnistych osełek ściernych. Celem tej obróbki jest przede wszystkim zapewnienie niższej chropowatości powierzchni, a przez to znacznego wzrostu jej udziału nośnego oraz uzyskanie bardzo korzystnych właściwości warstwy wierzchniej przedmiotu obrabianego. Z powyższych względów dogładzanie zalecane jest do stosowania wszędzie tam, gdzie należy poprawić własności eksploatacyjne części poddawanych m. innymi zmęczeniowym warunkom pracy itp.

Polerowanie - to taki sposób obróbki gładkościowej, którego celem jest nadanie przedmiotowi obrabianemu wysokiej gładkości powierzchni, co na ogół wiąże się z dużą jej refleksyjnością. Obecny stan techniki w tym zakresie pozwala na rozróżnienie następujących odmian polerowania mechanicznego, w postaci:

  • polerowania mechaniczno-ściemego
  • polerowania hydrodynamicznego
  • polerowania w polu sił magnetycznych
  • polerowania w polu sił odśrodkowych
  • polerowania specjalnego, szkła optycznego i materiałów elektronicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×