Skocz do zawartości
wioola25

Obróbka gładkościowa powierzchni i montażu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem studentką drugiego roku bhp. Potrzebuję wszelkich informacji na temat obróbki gładkościowej powierzchni i montażu. Bardzo pilne. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Obróbka gładkościowa powierzchni i montażu to jest tak obszerny temat, że nie da się tego opisać w kilku zdaniach. Skoro studiujesz BHP to mogę się tylko domyślać, że interesuje Cię głównie podział takiej obróbki oraz zagrożenia przy obsłudze urządzeń. Tak więc obróbka gładkościowa to głównie:

Gładzenie (honowanie) - jest bardzo efektywną metodą obróbki wykańczającej dokonywanej na drodze ściernej. Pozwala ona na wydajną obróbkę przedmiotu zapewniającą dużą dokładność wymiarową i poprawę błędów kształtu przy równoczesnym wzroście gładkości obrabianej powierzchni oraz korzystniejszych właściwościach fizycznych warstwy wierzchniej. Dzięki temu gładzenie jest obecnie jedną z powszechnie stosowanych metod obróbki gładkościowej. Gładzenie jest metodą obróbki ściernej, w której narzędzie - głowica, posiadająca zwykle kilka osełek ściernych, wykonuje ruch obrotowy i prostoliniowo - zwrotny, zaś przedmiot obrabiany nie wykonuje ruchów roboczych.

Dogładzanie (superfinish) - zwane często dogładzaniem oscylacyjnym jest popularną metodą obróbki gładkościowej , wykonanej przy użyciu drobnoziarnistych osełek ściernych. Celem tej obróbki jest przede wszystkim zapewnienie niższej chropowatości powierzchni, a przez to znacznego wzrostu jej udziału nośnego oraz uzyskanie bardzo korzystnych właściwości warstwy wierzchniej przedmiotu obrabianego. Z powyższych względów dogładzanie zalecane jest do stosowania wszędzie tam, gdzie należy poprawić własności eksploatacyjne części poddawanych m. innymi zmęczeniowym warunkom pracy itp.

Polerowanie - to taki sposób obróbki gładkościowej, którego celem jest nadanie przedmiotowi obrabianemu wysokiej gładkości powierzchni, co na ogół wiąże się z dużą jej refleksyjnością. Obecny stan techniki w tym zakresie pozwala na rozróżnienie następujących odmian polerowania mechanicznego, w postaci:

  • polerowania mechaniczno-ściemego
  • polerowania hydrodynamicznego
  • polerowania w polu sił magnetycznych
  • polerowania w polu sił odśrodkowych
  • polerowania specjalnego, szkła optycznego i materiałów elektronicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Polecam się na przyszłość :) Lubię to forum dyskusyjne i z chęcią będę tutaj udzielał odpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×