Skocz do zawartości

Procedura tworzenia kopii zapasowej


Rekomendowane odpowiedzi

Rozporządzenie określające warunki techniczne jakim powinny odpowiadać urządzenia oraz systemy informatyczne wskazuje, że trzeba tworzyć kopie zapasowe danych osobowych, które przetwarzamy w systemie informatycznym. Chciałbym się dowiedzieć jak w praktyce spełniacie ten obowiązek? Mam małą firmę, zaledwie 3 osoby i wiele tych danych nie przetwarzamy. Z tego powodu nie sądzę, aby warto było kupować macierze dyskowe (~500-600zł najtaniej), bo z tego co wiem jest to najczęstsze rozwiązanie. Czy są tańsze metody?

Odnośnik do odpowiedzi

Rzeczywiście, macierzy dyskowej nie opłaca się w tym zakresie w ogóle kupować. Możesz wykorzystać jakiekolwiek zewnętrzne źródło np. dysk twardy, pendrive etc. Nawet możesz na wirtualnym dysku google je zapisać, ale muszą być w jakimś pliku zapisane. Jeśli program je zapisuje, to myślę, że też by to przeszło i nie byłoby najmniejszego problemu w tym zakresie

Odnośnik do odpowiedzi

U nas jest macierz dyskowa, ale rzeczywiście jak przetwarzasz tylko niewielką ilość danych to zewnętrzne źródło danych w formie dysku usb/pendrive może być dobrym rozwiązaniem :) Łatwiej też będzie nagrywać wszystkie plki na te same i w ten sposób (co np. 30 dni) powiększać bazę danych osobowych. Będzie to z pewnością znacznie łatwiejsze rozwiązanie.

Odnośnik do odpowiedzi

A możesz przytoczyć przepis z którego wynika obowiązek robienia kopii bazy danych osobowych,bo pierwsze o tym słyszę? Chciałabym się więcej na ten temat dowiedzieć, bo w mojej firmie żadne kopie bazy danych nie są wykonywane i chciałabym wiedzieć, czy jest to normalne. A zresztą jak tylko kopiować dane osobowe? To już łatwiej kopiować wszystkie pliki systemowe.

A co w przypadku, gdy dane są przetwarzane elektronicznie - w sensie w jakimś programie np. za pomocą facebook-a to wtedy także będziemy musieli kopiować te dane jakoś?

Odnośnik do odpowiedzi

U nas zrzuca się wszystkie pliki z kompa na dysk przenośny. A w przypadku facebook-a itd. nie trzeba tych danych kopiować, tylko upoważnić fb (jeśli łaskawie zgodzi się podpisać upoważnienie do przetwarzania danych osobowych) i w ten sposób ty jesteś czysty, bo z mocy prawa fb jest zobowiązany do tego aby przestrzegać ustawy o ochronie danych osobowych. A jak szukasz podstawy to zwróć uwagę na rozporządzenie mswia w sprawie dokumentacji ochrony danych osobowych

Odnośnik do odpowiedzi

Najłatwiej jest zrobić kopię zapasową na dysk przenośny. Jeśli nie produkujecie danych w nie wiadomo jakiej ilości, to w zupełności Wam to wystarczy, a nie będzie kosztować kroci. Ponadto, w ten sposób łatwo można zarządzać danymi i w ten sposób je zabezpieczać. Wiele osób o tym zapomina, a czasem odzyskanie danych w przypadku uszkodzenia komputera może być drogie.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności