Skocz do zawartości
Fudowsky

Czy w szatni pracowniczej można zastąpić ławki składanymi krzesłami?

Rekomendowane odpowiedzi

Firma się rozwija i brakuje nam miejsca w szatni. Chcielibyśmy wprowadzić krzesła składane zamiast ławek. Czy w szatni pracowniczej można użyć zamiast stałych ławek krzeseł składanych? Razem z krzesłami byłyby specjalne stojaki do ich przechowywania po użyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Kolego, wystarczy poszukać w sieci. Znalazłem kolejny artykuł na ten temat:

Nie ma przeciwwskazań prawnych do stosowania w szatni krzeseł składanych zamiast ławek, o ile będzie spełniony warunek zapewnienia miejsc siedzących, dla co najmniej 50% zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. Należy jednak pamiętać, że miarą wielkości szatni jest również powierzchnia, jaka przypada na jednego pracownika i szerokość przejść w rzędach szafek. Wielkość powierzchni na jednego pracownika zależy od rodzaju szatni.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 8 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – dalej r.b.h.p.

  1. W szatni powinny być zapewnione miejsca siedzące, dla co najmniej 50% zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.
  2. Szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównych przejść komunikacyjnych powinna być nie mniejsza niż 1,5 m. Szerokość przejść między rzędami szaf a ścianą powinna być nie mniejsza niż 1,1 m.


Szatnie odzieży roboczej i ochronnej

Zgodnie z § 13 załącznika nr 3 r.b.h.p.

  1. Szatnia odzieży roboczej i ochronnej powinna być urządzona – niezależnie od szatni odzieży własnej pracowników – dla pracowników zatrudnionych przy pracach powodujących znaczne zabrudzenie odzieży (stwarzające możliwość zanieczyszczenia wnętrz szafy do przechowywania odzieży) lub jej zamoczenie oraz dla pracowników, których odzież robocza, z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy, musi spełniać szczególne wymagania higieniczno-sanitarne.
  2. Szatnia, o której mowa w ust. 1, powinna być wyposażona w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika.
  3. W pomieszczeniu szatni, o której mowa w ust. 1, powinno przypadać, co najmniej 0,3 m[2] wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z tej szatni.
  4. Szatnia odzieży roboczej i ochronnej powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią, z natryskami i szatnią odzieży własnej pracowników.


Szatnie podstawowe

Zgodnie z § 14 załącznika nr 3 r.b.h.p.

  1. Szatnia podstawowa może być urządzona zamiast osobnych szatni odzieży własnej pracowników oraz szatni odzieży roboczej i ochronnej dla zatrudnionych przy pracach, podczas których zabrudzenie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej występuje w tak małym stopniu, że nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia odzieży własnej pracowników. Szatnia ta powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią.
  2. W szatni, o której mowa w ust. 1, powinno przypadać, co najmniej 0,5 m[2] wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z tej szatni.
  3. Szatnia, o której mowa w ust. 1, powinna być wyposażona w dwie szafy pojedyncze lub jedną szafę podwójną dla każdego pracownika korzystającego z tej szatni. Jedna szafa pojedyncza lub jedna część szafy podwójnej powinna być przeznaczona na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, zaś druga – na odzież własną pracowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...