Skocz do zawartości

Refundacja okularów korygujących


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

napiszcie proszę jak należy postąpić w przypadku refundacji okularów dla pracownika nie pracującego przy monitorze ekranowym- ma stanowisko operator produkcji, a lekarz MP na zaświadczeniu napisał praca w okularach korekcyjnych. czy w takim przypadku należy się refundacja tak jak w przypadku monitorów, jeżeli można to jakaś podstawę prawną poproszę.
 

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wynika  z Rozporządzenia Ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe,  pracodawca zobowiązany jest do dofinansowania do zakupów okularów korekcyjnych pracownikowi, który pracuje na stanowisku wyposażonym w monitory ekranowe powyżej 4h w ciągu zmiany roboczej. Refundacja przez pracodawcę okularów korekcyjnych dla pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach nie jest obligatoryjna, a wynika bardziej z dobrowolność. Kwestię tą reguluje zapis z powyższego rozporządzenia- § 3 przepisów, w którym ustawodawca określa, iż  rozporządzenia nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach:

1) kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów ,

2) systemów komputerowych na pokładach środków transportu, (…).

Zatem pracując na stanowisku operatora maszyn/produkcji, pracodawca (mimo zaleceń lekarza) nie jest zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych.Stwierdzenie wady wzorku i zalecenie lekarza medycy pracy, uważam należy w tym przypadku traktować jako informacja zwrotna dla Ciebie, że masz problemy ze wzrokiem.

Odnośnik do odpowiedzi

Pracownikiem, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Natomiast pracownikiem w rozumieniu wspomnianego rozporządzenia, jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Ponadto, zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 Kodeksu pracy, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy. Przepis ten może stanowić podstawę do zapewnienia okularów również osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie.

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...