Skocz do zawartości
asterix

Refundacja okularów korygujących

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

napiszcie proszę jak należy postąpić w przypadku refundacji okularów dla pracownika nie pracującego przy monitorze ekranowym- ma stanowisko operator produkcji, a lekarz MP na zaświadczeniu napisał praca w okularach korekcyjnych. czy w takim przypadku należy się refundacja tak jak w przypadku monitorów, jeżeli można to jakaś podstawę prawną poproszę.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jak wynika  z Rozporządzenia Ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe,  pracodawca zobowiązany jest do dofinansowania do zakupów okularów korekcyjnych pracownikowi, który pracuje na stanowisku wyposażonym w monitory ekranowe powyżej 4h w ciągu zmiany roboczej. Refundacja przez pracodawcę okularów korekcyjnych dla pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach nie jest obligatoryjna, a wynika bardziej z dobrowolność. Kwestię tą reguluje zapis z powyższego rozporządzenia- § 3 przepisów, w którym ustawodawca określa, iż  rozporządzenia nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach:

1) kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów ,

2) systemów komputerowych na pokładach środków transportu, (…).

Zatem pracując na stanowisku operatora maszyn/produkcji, pracodawca (mimo zaleceń lekarza) nie jest zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych.Stwierdzenie wady wzorku i zalecenie lekarza medycy pracy, uważam należy w tym przypadku traktować jako informacja zwrotna dla Ciebie, że masz problemy ze wzrokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Pracownikiem, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Natomiast pracownikiem w rozumieniu wspomnianego rozporządzenia, jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Ponadto, zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 Kodeksu pracy, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy. Przepis ten może stanowić podstawę do zapewnienia okularów również osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...