Skocz do zawartości

Jakie wymagania musi spełnić ABI


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, słyszałem że nie każdy może być ABI. W związku z tym mam pytanie, jakie wymagania musi spełnić taka osoba. Czy są to jakieś szczególne wymagania? Chciałbym jednego z pracowników mianować ABI-im, aby załatwiał dla nas wszystkie sprawy, które są bezpośrednio związane z danymi osobowymi. Tylko się zastanawiam, czy musiałby przejść jakieś szkolenie etc., które są przeprowadzane dla ABI-ich.

Odnośnik do odpowiedzi

Musi spełniać następujące warunki: 
1) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych

2) posiada odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych

3) nie była karana za umyślne przestępstwo

Oczywiście, że musi przejść odpowiednie szkolenia. Bez tego nie ma żadnego sensu powoływać ABI

Odnośnik do odpowiedzi

A co to znaczy, że ma "2) posiada odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych" ? Piszesz KlaKu, że musi przejść odpowiednie szkolenia, a nie wystarczy, że sam się dokształci w tym zakresie? Ustaw o ochronie danych osobowych ma zaledwie 23 strony, do tego przeczytać kilka materiałów z strony GIODO i taka osoba nie będzie mogła być twoim zdaniem ABI-im? Nie chcę znów płacić za kolejną funkcję na papierze, wolę aby zajął się tym co najważniejsze i czego wymaga ustawa

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Marcus napisał:

A co to znaczy, że ma "2) posiada odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych" ? Piszesz KlaKu, że musi przejść odpowiednie szkolenia, a nie wystarczy, że sam się dokształci w tym zakresie? Ustaw o ochronie danych osobowych ma zaledwie 23 strony, do tego przeczytać kilka materiałów z strony GIODO i taka osoba nie będzie mogła być twoim zdaniem ABI-im? Nie chcę znów płacić za kolejną funkcję na papierze, wolę aby zajął się tym co najważniejsze i czego wymaga ustawa

To nie rozumiem dlaczego w pierwszym poście pytałeś o to czy musi przejść jakieś szkolenia aby zostać ABI-im. I jasne, może się dokształcać sam na własną rękę tylko pytanie jaki to ma sens kiedy napotka problem lub coś schrzani i narobi problemów sobie i Tobie? 

Taka osoba nie musi posiadać żadnych certyfikatów czy poświadczeń, że skończyła kurs. Ja tylko zastanawiam się gdzie tutaj tego sens w takim wypadku. Dodatkowo nie sprecyzowałeś jak duża jest Twoja firma, jak wiele masz do czynienia z danymi osobowymi i ile trzeba im poświęcić pracy. Stąd moja bezpieczna odpowiedź, żeby takiego pracownika wysłać na jakieś szkolenie, żeby nabył odpowiednią wiedzę. 

Tylko tyle. 

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym jak najmniejszym kosztem załatwić sprawę ochrony danych osobowych. Moja firma to zaledwie 4 osoby, zajmujemy się tworzeniem stron internetowych. Ale rzeczywiście, na własną rękę nie będę ryzykował żeby pracownik się dokształcał (bo jeszcze coś źle zrozumienie, czegoś nie doczyta) i będzie klops. Mógłbyś jakieś szkolenia polecić? Nie mam w tym doświadczenia, a ciągle lepiej mi raz przeszkolić pracownika w zakresie obowiązków z UODO, aniżeli zatrudniać jeszcze ABI w firmie do ogarniania tego wszystkiego

Odnośnik do odpowiedzi

ABI ma dość rozległe zadania, z tego też powodu nie warto tutaj oszczędzać. Jeśli Ci nie zgłosi jakieś zbioru danych osobowych, bo nie będzie wiedział, że np. monitoring to także zbiór danych osobowych to może Cię narazić na problemy. Z tego też powodu nie polecam mianowania pracownika, która miałby sam się dokształcać. Jeśli nie miał nic wspólnego z prawem, to warto wspomnieć, że może mieć problemy z połapaniem wszystkiego. Nie mówiąc już o obowiązku stworzenia dokumentacji, co wcale łatwym zadaniem nie jest, nawet dla kancelarii.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności