Skocz do zawartości

Świerzy BHP -owiec prosi o pomoc


patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Po poszukiwaniach udało mi się wreszcie znaleźć pracę w obszarze BHP. Dostałem pracę w niewielkiej firmie zajmującej się usługami sprzątającymi. Niestety oprócz odbytych praktyk i krótkiego stażu jaki udało mi się załatwić nie posiadam aktualnie żadnej osoby, nad sobą, która jest wstanie przekazać mi praktyczną wiedzę z zakresu BHP. Dodatkowo chcę wspomnieć że ukończyłem wyższe studia na Politechnice o kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa o specjalności Zarządzanie Bezpieczeństwem Pracy.
W firmie przez pewien okres obowiązki BHP - owca pełnił jakiś technik BHP. Niestety nie miałem z nim żadnego kontaktu. Pozostawił po sobie kilka przydatnych dokumentów ale również troszkę bałaganu co staram się uporządkować.
Aktualnie co udało mi się zrobić:
- przewertować i przeanalizować wszystkie dokumenty jakie znalazłem w biurze;
- zaktualizować oceny ryzyka na niektórych stanowiskach;
- sporządzić lub zaktualizować instrukcje stanowiskowe;
- stworzyć skrócone karty charakterystyki substancji chemicznych - żeby pracownicy nie musieli czytać całej karty tylko najważniejsze rzeczy (przeznaczenie, ŚOI, co w przypadku pożaru, pierwsza pomoc),
- dokonać kilku kontroli w miejscach gdzie wykonywane są prace oraz wprowadzić działanie doskonalące w przypadku niezgodności;
- sporządziłem elektroniczny rejestr: wypadków przy pracy, rejestr wydawanej odzieży,;
- zrobiłem przegląd szkoleń pracowników i to co zobaczyłem mnie przeraziło;
Chyba to wszystko co udało mi się zrobić.

Czy może mi ktoś jeszcze podpowiedzieć na co powinienem zwrócić uwagę i podać jakieś wskazówki na przyszłość ?
Za wszystkie słowa otuchy, wsparcia i krytyki z góry dziękuję.

Odnośnik do odpowiedzi

Mam jeszcze jedno pytanie.

Odnośnie stanowisk pracy: czy oprócz instrukcji stanowiskowej bhp muszę jeszcze stworzyć instrukcje bezpiecznego posługiwania się każdym urządzeniem na stanowisku pracy ?

Dokładnie mam osobę wykonującą zadania konserwatora. Czy muszę stworzyć instrukcje bhp dla wiertarki, kosiarki, piły itp.?

Będę wdzięczny za podpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejne pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w przepisach, ani w całym internecie.

Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją:
Pracownicy wykonują pracę na różnych obiektach w całej Polsce. Dostałem informacje z PIP-u, żeby uzyskać informację, z obiektów gdzie moi pracownicy pracują, dotyczącą skuteczności ochrony przeciwporażeniowej instalacji elektrycznej potwierdzonej protokołem. Zgodnie z przepisami "Prawo budowlane" osoby odpowiedzialne za obiekty muszą przeprowadzać takie badania.

Cały zadowolony wysłałem pisma do obiektów, że w związku z współpracą proszę o udostępnienie takich informacji wynikających z prawa budowlanego (jest to skrót, który został zawarty w piśmie ,nie jest to tekst pisma).

Niestety dostałem już pierwsze informacje, że przedsiębiorstwa, na których wykonują pracę moi pracownicy, nie widzą podstaw, żeby udostępnić mi takie dane.

Jak uzyskać takie informacje z innych obiektów ? Są jakieś przepisy na to ?

Odnośnik do odpowiedzi

a nie możesz do działu bhp ? w analizie rocznej wielu wpisuje dane z protokołów kontroli obiektów.
nie spotkałem się ani jako zarządca ani bhp-owiec z takim problemem....

jako zarządca udostępniam bhp-owcom, jako bhp-owiec otrzymuje od zarządców.

ale nie spotkałem się z wnioskiem podwykonawców (bo tak rozumiem sytuacje Twoich pracowników) o udostępnienie danych dot. protokołów z kontroli

Odnośnik do odpowiedzi

- zaktualizować oceny ryzyka na niektórych stanowiskach;
- sporządzić lub zaktualizować instrukcje stanowiskowe;
O każdej aktualizacji trzeba poinformować pracowników, jak będziesz zbyt gorliwy albo niedokładny to roboty nie przerobisz - myślę tu o większych zakładach bo chyba w takich pracujesz skoro masz filie rozrzucone po całym kraju.

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za wypowiedzi.
Niestety Panie Grzegorzu nie rozumiem co ma oznaczać bhp - centryzm w tym przypadku?

Może przytoczę fragment z protokołu kontroli:
"Uzyskanie informacji o zapewnieniu skutecznej ochrony przeciwporażeniowej instalacji elektrycznej potwierdzonej protokołem z przeprowadzonych pomiarów w miejscach pracy pracowników, w których wykonują prace w obiektach i pomieszczeniach innych firm, nie użytkowanych przez Spółkę".
Jako podstawy prawne określone są: Kodeks pracy, oraz rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp.

Na szczęście otrzymałem już jakieś protokoły bez zbędnych pytań i pretensji .

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

W wynajmujemy rusztowanie, bierzemy rusztowanie w częściach i transportujemy je na obiekt, do mycia okien na wysokości. Pracownicy sami składają te rusztowania. Czy moi pracownicy muszą mieć uprawnienia montażysty rusztowań ? oraz czy muszą mieć uprawnienia do odbioru gotowego rusztowania ?
Niestety nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na sytuacje, którą muszę rozwiązać.

Jeżeli ktoś posiada taką wiedzę będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

Odnośnik do odpowiedzi

Każde zamontowanie rusztowania wymaga jego odbioru przez osobę z uprawnieniami. Chyba, że coś się zmieniło. W przepisach jeszcze jest, że jak stoi X czasu nieużywane to też musi montażysta ponownie odebrać - czy tam ktoś z uprawnieniami. Nie pamiętam dobrze.

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki za szybką odpowiedź.
Dzwoniąc po ofertach kursów Pani powiedziała mi, że po kursie, który organizują dla montażystów mogą również je odebrać tylko żeby inna osoba montowała a inna odebrała. Mam nadzieję, że ma racje bo nie mogłem dodzwonić się do PIP-u.

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,
Wczoraj miałem spotkanie z Panem od szkoleń BHP. Prowadziłem z nim burzliwą rozmowę na ten temat. Zadałem mu kilka pytań odnośnie szkoleń :
1) kto może przeprowadzać szkolenia dla pracowników na umowę zlecenie + podstawa prawna ( stwierdził, że tylko BHP-owiec szkolenie wstępne i stanowiskowe bezpośredni przełożony)
2) czy pracownicy na umowę zlecenie muszą przechodzić szkolenia okresowe (stwierdził, że powinni jak inni pracownicy, też nie umiał podać podstawy prawnej)
3) kto może przeprowadzać szkolenia okresowe dla pracowników na umowę o pracę ( stwierdził, że osoba z doświadczeniem i kwalifikacjami tak jak jest w rozporządzeniu). Ale ściśle nie ma określone, jakie doświadczenie i kwalifikacje.
4)pytałem się go czy ja jako BHP-owiec (4 miesiące doświadczenia) pracujący w firmie mogę prowadzić szkolenie okresowe. Stanowczo stwierdził, że nie.

Odnośnik do odpowiedzi

Mała korekta:
1) kto może przeprowadzać szkolenia dla pracowników na umowę zlecenie + podstawa prawna ( stwierdził, że tylko BHP-owiec szkolenie wstępne i stanowiskowe bezpośredni przełożony)

Szkolenie wstępne składa się z "instruktażu ogólnego", które przeprowadza pracownik służby BHP i "instruktażu stanowiskowego" ...............................

Odnośnik do odpowiedzi

Znowu wrzucę swoje 5 groszy. Kto i co może prowadzić mamy w rozporządzeniu, więc dyskutować wielce nie musimy. A dodatkowo temat był już tutaj wielokrotnie przerabiamy.
Kwestia dyskusyjna to tylko taka, czy zleceniobiorców trzeba szkolić. A jeżeli tak, czy musi być szkolenie potwierdzone na karcie (jeżeli wstępne) i zaświadczeniem (jeżeli okresowe).
Ani kodeks pracy ani rozporządzenie nie mówi wprost, że taki obowiązek istnieje. To zleceniodawca tak napradę określa w jaki sposób będzie realizował obowiązek wynikający z art. 304 par. 1.
Czy musi być karta szkolenia wstępnego - nie. Może być lista potwierdzająca, może być oświadczenie zleceniobiorcy. A równie dobrze mogą strony już na etapie umowy cywilnoprawnej ustalić co i jak.

Co do szkoleń okresowych - nie ma przepisu, który mówi o tym jakim doświadczeniem, kwalifikacjami, etc ma się pochwalić prowadzący.
Wykladowca/instruktor ma posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne. Jeżeli sobie odpowiesz twierdząco na te pytania, to prowadź szkolenia. Niech moc będzie z Tobą!

I wyprzedzając już kolejne Twoje pytanie "czym jest to przygotowanie dydaktyczne?" odpowiadam korzystając z interpretacji MPiPS (a teraz to już chyba MRPiPS - jakoś tak to szło):

"Zgodne z przepisami § 1a pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.) przygotowanie dydaktyczne wykładowców i instruktorów prowadzących zajęcia w ramach szkolenia w dziedzinie bhp, można osiągnąć poprzez ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzaju szkolenia: form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych.
Należy poinformować, że tematyka zawarta w przedmiocie pn. „Metodyka prowadzenia szkoleń” realizowanym na studiach podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy spełnia ww. wymagania dydaktyczne stawiane wykładowcom prowadzącym zajęcia w ramach szkolenia w dziedzinie bhp. Wykładowca prowadzący zajęcia w zakresie bhp nie musi mieć wykształcenia i przygotowania dydaktycznego w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)."

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,
Niestety znowu poszukuję odpowiedzi na pytanie w sprawie szkoleń. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni mi pomogą.
Mianowicie:
Czy pracownik na umowę zlecenie, który był przeszkolony wstępnie i przerwał pracę na tydzień i wrócił musi na nowo mieć szkolenie? Czy nadal pierwsze szkolenie wystarczy ?

Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Warunki, stanowisko, zakres obowiązków zostaje bez zmian.
A wstępne dlatego, że każdego pracownika na leży przeszkolić przed podjęciem pracy.

Czy jeżeli pracownik u mnie pracował i będzie miał np.tydzień lub miesiąc przerwy to też go muszę przeszkolić ?

Odnośnik do odpowiedzi

Może źle się wyraziłem. Chodziło o zleceniobiorcę. Wszystkich szkolimy na wstępie, żeby nie mieć problemów.
Czyli rozumiem, że jeżeli zleceniobiorca był przeszkolony i zapoznany ze wszystkimi zasadami BHP oraz będzie pracował na tym samym stanowisku co wcześniej, ale miał przerwę w wykonywaniu obowiązków, to nie muszę szkolić go jeszcze raz ?

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...