Skocz do zawartości

Koszt ustanowienia ABI-ego


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry, chciałbym się zorientować jaki jest mniej więcej koszt ustanowienia ABI-ego oraz sposób rozliczenia z nim. Z pewnością informacje na ten temat mogłyby nie lada pomóc, gdy idzie o wyznaczenie odpowiedniej stawki. W tym temacie w ogóle nie jestem zorientowany, a nie mam pojęcia jakie mogą być wyznaczone stawki w tym zakresie. Z tego też powodu proszę o pomoc. Myślę, że stawki większe niż 200 zł miesięcznie dla ABI-ego są za duże, bo co jest do roboty "na co dzień" z danymi osobowymi?

Odnośnik do odpowiedzi

Ja rozliczałem się w ten sposób, że płaciłem za dokumentację (600zł), przeszkolenie (100zł) oraz w razie, gdy coś się zmieni w firmie to mogę skorzystać z audytu (w zależności od potrzebnego nakładu pracy 50-200zł). Na co dzień właśnie nie ma nic do roboty, ważne jest to, aby przestrzegać to, co jest napisane w polityce bezpieczeństwa informacji, upoważnieniach oraz instrukcji zarządzania. Z tym są największe problemy, aby to w ogóle przestrzegać

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie mam ABI-ego, bo te czynności można spokojnie wykonywać samemu. Jeśli nie przetwarzasz wielu danych, nie masz dużej firmy to nie myśl o tym. Urzędnicy nawet nie chcą uprzykrzać życia przedsiębiorcą w tym zakresie, chyba że działają wyraźnie na szkodę klienta. Wtedy to wkraczają w grę, ale zazwyczaj dopiero na wniosek. Niestety, ale bardzo często firmy naciągają przedsiębiorców w tym zakresie .. Niech ktoś Ci opracuje odpowiednią dokumentację, wytłumaczy w jaki sposób przetwarzać dane, a dalej powinieneś sobie już poradzić sam

Odnośnik do odpowiedzi

Darek, jeśli nie masz pojęcia na temat danych osobowych, to uwierz mi, że jesteś wyrządzić sobie i innym wiele szkody. Poczytaj o transmisji z kamer monitoringu w Polsce na rosyjskich serwisach internetowych z powodu złych zabezpieczeń, podobnie upadających firmach z powodu niezmieniania haseł po rozstaniu się z pracownikami (vide. jedna z firm zajmujących się pozycjonowaniem). Dlatego jeśli nie chcesz zatrudnić ABI, to przynajmniej ustal jakiegoś pełnomocnika, który wyjaśni Ci podstawy w tym zakresie. U nas w firmie (pracuje około 20 osób) jest ustanowiony ABI, z tego co wiem to rozliczenie z nim następuje każdego miesiąca w kwotach rzędem 50-200zł, w zależności od poczynionych działań.

  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma co oszczędzać na wszystkim .. A potem się dziwimy, że wszystko wokół nas funkcjonuje źle i wygląda okropnie .. Ustanowienie ABI u nas kosztuje około 1000 zł na rok. Są to koszta związane z stworzeniem odpowiedniej dokumentacji, zmianami w niej, prowadzenie ewidencji osób upoważnionych, audyt od czasu do czasu (przy jakiś zmianach) i doraźna pomoc. Moim zdaniem jak najbardziej warto powołać ABI, bo inaczej można się utopić w gąszczu przepisów, a kontrole w niektórych firmach by się przydały, które dosłownie wylewają dane klientów gdziekolwiek!

Odnośnik do odpowiedzi

U nas to wychodzi około 100-200zł/miesięcznie, trochę papierologi jest, bo wiele osób przewija się przez naszą firmę (czy to jako stażyści/czy to praktykanci). Ponadto mamy dostęp do wielu danych, często wrażliwych, co trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Sami byśmy tego nie ogarnęli, dlatego lepiej jest po prostu powierzyć wszystkie zadania ABI, który w naszym imieniu dopełni wszelkich formalności.

Odnośnik do odpowiedzi

U nas w firmie jeden pracownik został mianowanym ABI i dostaje z tego tytułu dodatek funkcyjny + 150zł/miesięcznie. Roboty w sumie nie ma wiele przy tym, tylko musi nadzorować czy każdy zgodnie z prawem przetwarza dane osobowe (jest upoważniony, czy papiery nie latają po całym biurze, czy są na odpowiednich miejscach, prowadzi listę upoważnionych etc.)

Odnośnik do odpowiedzi

Podobnie u nas też jest to powierzone jednemu pracownikowi, który zajmuje się danymi. Nie wiem ile ma dodatku, ale wiele tego nie ma. Jednak jest z tego zadowolony i przez kilka lat pełni już wolę ABI-ego z powodzeniem. Kiedyś był obligatoryjnie, więc musiliśmy mieć w firmie jakiegoś, a teraz po prostu dla wygody tak zostało, jak było wcześniej. Zawsze to kilka kłopotów z głowy mniej.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności