Skocz do zawartości
mariolka

Kobieta w ciąży

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

czy kobietę w ciąży można zatrudnić w nocy? Albo poza stałymi miejscami pracy? Czy też w godzinach nadliczbowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych kobiet w ciąży wprowadza art. 178 k.p. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

Pracodawca, który skieruje kobietę w ciąży do pracy w nadgodzinach – o ile ma wiedzę o stanie ciąży – ryzykuje karę grzywny wymierzoną na podstawie art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.

Jej wysokość to od 1.000,00 zł do 30.000,00 zł. Kary nie wyłączy przekonanie pracodawcy, że na konkretnym stanowisku pracy, kilka godzin pracy więcej nie mogło zaszkodzić kobiecie w ciąży.

Inne rozwiązanie prawne dotyczy pracownicy w ciąży w zakresie jej delegowania poza stałe miejsce pracy oraz zatrudnianie w systemie przerywanego czasu pracy (art. 139 k.p.). Kobieta w ciąży nie może nawet, gdy chce podjąć pracy w nadgodzinach albo w porze nocnej. Ale w przypadku delegowania albo systemu przerywanego czasu pracy jej zgoda na to jest legalna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...