Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
mariolka

Gdzie zdobyć staż na BHP?

5 postów w tym temacie

Hej, hej!

Jestem na końcu podyplomówki z bhp i zastanawiam się gdzie mogę odbyć staż bhp żeby otrzymać tytuł specjalisty? I jeszcze jedno pytanie - czy mogę pracować na 1/2 czy 1/8 etatu? Pozdrawiam.

Cytat

zczegółową regulację dotyczącą kwalifikacji wymaganych do zatrudnienia w służbie bhp lub do wykonywania jej zadań zawiera § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2.09.1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. Nr 109, poz. 704, ze zm.). Przepis ten wylicza wymagania kwalifikacyjne oraz stanowiska, na jakich dopuszcza się zatrudnianie pracowników służby bhp.

W świetle tego przepisu można zasadniczo wskazać na dwa kryteria decydujące o możliwości zatrudnienia na jednym ze stanowisk służby bhp, a mianowicie:
- wykształcenie o profilu bhp;
- staż pracy w służbie bhp. 

Dodatkowym warunkiem jest ukończenie szkolenia w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp.

Stosownie do § 4 ust. 2 rozporządzenia, pracownikami służby bhp mogą być osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne:
1) inspektorem do spraw bhp może być osoba posiadająca zawód technika bhp, 
2) starszym inspektorem do spraw bhp może być osoba posiadająca: 
a) zawód technika bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub 
b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp, 

3) specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp, 

4) starszym specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp, 

5) głównym specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp. 

Witam, ja przychodzę z podobnym pytaniem. Chciałbym się dowiedzieć czy zatrudnienie na zasadzie bezpłatnego stażu na stanowisku inspektora bhp przez okres 1 roku, spełni kryteria aby pozyskać uprawnienia specjalisty?? ( posiadam ukończone już studia techniczne oraz podyplomowe z zakresy bhp).

Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, na jakim pracownik został zatrudniony, tym samym wymagany staż w służbie bhp można zdobyć pracując na dowolnej części etatu (pełny etat, 1/2 czy 1/8 etatu). 

Dnia 15.12.2016 o 13:51, Wiesław napisał:

Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, na jakim pracownik został zatrudniony, tym samym wymagany staż w służbie bhp można zdobyć pracując na dowolnej części etatu (pełny etat, 1/2 czy 1/8 etatu). 

Czyli nawet jeśli mam zamiar zatrudnić kogoś na np. 1/4 etatu to będzie on miał możliwośc zdobycia niezbędnego doświadczenia?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0