Skocz do zawartości

Szkolenie BHP w czasie wolnym


Koła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mój pracodawca wymyślił sobie, że szkolenie BHP będzie odbywało się po pracy, w czasie wolnym. Jest na tyle cwany, że nie chce tracić czasu kiedy pracujemy na szkolenia. 

Czy coś takiego jest dozwolone? Czy muszę się na to godzić? 

Odnośnik do odpowiedzi

Nie musisz, jest to zakazane. Badania okresowe, szkolenia bhp (wszelkie) mają być przeprowadzone w czasie pracy. Jeśli pracodawca nie spełnia tego warunku, to naraża się na karę rzędem 1-30 tys. zł. Jeśli chcesz dalej ruszyć temat, to zgłoś te naruszenie do PiP.

Pozdrawiam 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 6.10.2016 o 23:39, Szefowa napisał:

Nie musisz, jest to zakazane. Badania okresowe, szkolenia bhp (wszelkie) mają być przeprowadzone w czasie pracy. Jeśli pracodawca nie spełnia tego warunku, to naraża się na karę rzędem 1-30 tys. zł. Jeśli chcesz dalej ruszyć temat, to zgłoś te naruszenie do PiP.

Pozdrawiam 

Czyli nasz szef wszystkich robi nas w balona. Czy jeżeli zgłoszę coś takiego do PIPu to mój szef dowie się, że to ja zgłaszałem? Czy będzie to anonimowe? Nie chciałbym mieć jakiś problemów z pracy z tego powodu. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Tak długo jak pracuję, to nigdy nie spotkałem się z taka praktyką, żeby szkolenia BHP czy jakiekolwiek inne były wykonywane w czasie wolnym. W jednym zakładzie pracy faktycznie szkolenia były w weekend ale były to nadgodziny, które zostały nam wypłacone więc nie było z tym żadnego problemu. 

W kodeksie pracy, art 211 to opisuję dokładnie z tego co pamiętam. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 10.10.2016 o 11:52, Koła napisał:

Czyli nasz szef wszystkich robi nas w balona. Czy jeżeli zgłoszę coś takiego do PIPu to mój szef dowie się, że to ja zgłaszałem? Czy będzie to anonimowe? Nie chciałbym mieć jakiś problemów z pracy z tego powodu. 

Tego dokładnie nie wiem, ale może będzie możliwość zastrzeżenia anonimowości. Jeśli da się to tak załatwić to z pewnością szef nie dowie się, że to Ty złożyłeś skargę i wtedy masz spokój. Ale jeśli nie bedzie się dało tak tego załatwić to może się zabezpiecz i poproś kogoś jeszcze w pracy, zeby złożył skargę z Tobą. Poza tym powinny być jakieś zabezpieczenia na takie sytuacje, żebyś nie stracił pracy. Zorientuj się i daj znać, chętnie się dowiem jak to wygląda.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 years later...

Szkolenia BHP poza czasem pracy mogą być realizowane tylko pod warunkiem zgody pracowników i tylko wtedy gdy nie jest to traktowane jako czas wolny, a normalnie odpłatny czas pracy jako nadgodziny realizowane na potrzeby szkolenia BHP

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności