Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Koła

Urlop - problem

Recommended Posts

Witam. 

Mam mały problem i skieruję się z tym pytaniem do Was. W mojej pracy dochodzi do sytuacji, że danego dnia ktoś jest wysyłany na urlop ponieważ nie ma dla tej osoby pracy. Cały problem w tym, że dowiadujemy się o tym dopiero po tym kiedy wstawimy się w biurze. Niestety do tej sytuacji dochodzi dość często, byłbym wstanie to jeszcze jakoś przeboleć gdybym chociaż rano dostawał telefon od szefa, że dzisiaj mam zrobić sobie wolne. Niestety tak się nie dzieję, nie uśmiecha mi się tracić czas, pieniądze bo dojeżdżam do pracy 40 minut. Paliwo kosztuję, dodatkowo tracę urlop, który mógłbym wykorzystać w takie dni jak mi pasuję a nie kiedy pracodawca sobie tego życzy. 

Co można zrobić w takiej sprawie? Czy mogę odmówić pójścia na urlop? Czy raczej mam związane ręce i jedyne co można zrobić w tej sprawie to zgodzić się na przymusowy urlop. Proszę o pomoc! 

Możesz odmówić! Jest to przestój z winy pracodawcy, a więc przysługuje Ci normalna dniówka. W tym wypadku reguluje to KP art. 81. W tym czasie, gdy nie ma dla Ciebie pracy, nie musisz nic robić (możesz do domu wrócić). Pracodawca ma obowiązek zapłacić Ci dniówkę, chociaż może zmniejszyć ją do 60%. Przeczytaj art. 81 kodeksu pracy to będziesz wszystko wiedziała.

Pozdrawiam

Dnia 6.10.2016 o 22:20, Szefowa napisał:

Możesz odmówić! Jest to przestój z winy pracodawcy, a więc przysługuje Ci normalna dniówka. W tym wypadku reguluje to KP art. 81. W tym czasie, gdy nie ma dla Ciebie pracy, nie musisz nic robić (możesz do domu wrócić). Pracodawca ma obowiązek zapłacić Ci dniówkę, chociaż może zmniejszyć ją do 60%. Przeczytaj art. 81 kodeksu pracy to będziesz wszystko wiedziała.

Pozdrawiam

Dzięki zapoznam się z tym! Bardzo dziękuje Ci za pomoc w tym temacie! 

Pozdrawiam

Fajnie coś takiego wiedzieć, szkoda tylko że pracodawcy o tym nie informują i zwykle wygląda to tak, że dostaje się urlop płatny jeżeli go masz a jak nie to bezpłatny i tyle...

Pozdrawiam

Czyli nawet jeśli nie ma dla Ciebie pracy i idziesz do domu (chociaż chciałeś zostać) to dostajesz 60%?

12 godzin temu, zwiss napisał:

Czyli nawet jeśli nie ma dla Ciebie pracy i idziesz do domu (chociaż chciałeś zostać) to dostajesz 60%?

Dokładnie tak. 

Cytując art 81 i jego 2 pierwsze paragrafy:

Cytat

Art. 81.  § 1.  Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować