yockpl

Kierowca a psychotesty

16 postów w tym temacie

Witam

Mam pytanie, w mojej firmie powstało nowe stanowisko pracy, jest to przedstawiciel handlowy. Będzie on miał służbowy samochód, którym będzie poruszał się, żeby dotrzeć do klientów. Doktor z medycyny pracy stwierdził, że na takim stanowisku wymagane są psychotesty. Czy to jest zgodne z obowiązującymi przepisami? 

Tak, lekarz medycyny pracy może skierować kierowcę na psychotesty. Nie jest to nic nadzwyczajnego. 

§ 6. 1. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców  ;)

Dla mnie to trochę absurdalne, jeżeli ktoś ma prawo jazdy to ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Po co w takim razie przeprowadzać jeszcze psychotesty? 

Jasne, rozumiem Twoje zdziwienie jednak musisz zauważyć różnicę między zwykłym kierowcą a kierowcą zawodowym, który za kółkiem będzie spędzał zdecydowanie więcej czasu. Po za tym takie mamy prawo w Polsce i nic z tym nie zrobisz. 

Psychotesty są wymagane i nic z tym nie zrobisz. Nie da się tego przeskoczyć. 

Nie wiem skąd to zdziwienie. Przecież robi się wszystkie inne badania i jakoś nie dyskutujesz z pobieraniem krwi, badaniem słuchu, wzroku czy czymkolwiem innym. Musisz to po prorstu przyjąć i zrobić tak jak trzeba. Chyba, ze chcesz mieć w przyszłości jakieś problemy, ale po co Ci to? Rozumiem jakby kazał robić psychotesty sprzątaczce, ale kierowca to normalka. Po prostu wyślij go na nie i tyle. Pozdrawiam :)

O 10.08.2016 at 14:51, domestos napisał:

Nie wiem skąd to zdziwienie. Przecież robi się wszystkie inne badania i jakoś nie dyskutujesz z pobieraniem krwi, badaniem słuchu, wzroku czy czymkolwiem innym. Musisz to po prorstu przyjąć i zrobić tak jak trzeba. Chyba, ze chcesz mieć w przyszłości jakieś problemy, ale po co Ci to? Rozumiem jakby kazał robić psychotesty sprzątaczce, ale kierowca to normalka. Po prostu wyślij go na nie i tyle. Pozdrawiam :)

A ja tam trochę te zdziwienie rozumiem, praktycznie taki przedstawiciel handlowy nie jest kierowcą zawodowym, nie będzie spędzał 8 godzin w pracy za kółkiem, tylko zdecydowanie mniej, praktycznie tylko czas spędzony na dojechaniu do klienta. To trochę tak, jakby każdy kierowca w tym kraju, który posiada prawo jazdy musiał mieć zrobione psychotesty. Jedziesz do sklepu po zakupy? Masz psychotesty? Nie...to sorry kolego, nie jedziesz. Jedziesz odebrać dziecko, że szkoły? A badania? Nie, to nie prowadzisz. 

Te wymagania są po prostu bzdurne i moim zdaniem chodzi tylko o to, żeby naciągać pracodawców na kolejne badania i wydawanie pieniędzy. To nie tak powinno funkcjonować, państwo powinno pomagać przedsiębiorcą a nie rzucać im kłody pod nogi. Ale to oczywiście tylko moje skromne zdanie i nie musisz się z nim zgadzać. 

Niektórzy przedstawiciele handlowi za kółkiem spędzają nawet ładnych kilka godzin. Przemierzając często setki kilometrów dziennie. Więc właściwie można to podciągnąć pod kierowców zawodowych, bo ich narzędzie pracy to samochód właśnie. Patrząc po tym, iż przedstawiciele handlowi to nieźli manipulatorzy, takie psychotesty powinni przejść bez problemu :)

Tak oczywiście. Jest to wymagane. Pracownik stanie sie kimś na wzór kierowcy a jest różnica między kierowcą zawodowym a osobą która jeździ prywatnie, a nawet teraz przy tej drugiej jest nacisk na testy, także jest to jak najbardziej obowiązkowe i wskazane żeby pracownik robił testy,.

Każdego kierowcę i to jeszcze zawodowego obowiązują teraz badania psychologiczne. Pracownik wykorzystuje samochód jako niezbędna część swojej pracy, a więc musi zrobić psychotesty. Tutaj oczywiście wchodzi opłata za samo badanie, która nie jest taka niska, a więc lekarz wtedy zarabia - to trochę część systemu i wyciągania pieniędzy za zwykły papierek. Jednakże, gdyby pracownik nie nadawał się do pracy pod presją (handel to trudna branża) i do tego dochodzi jazda samochodem, zdarzy się wypadek - wtedy lepiej, żeby te badania były jednak wykonane. 

Dnia 10.08.2016 o 10:48, yockpl napisał:

Witam

Mam pytanie, w mojej firmie powstało nowe stanowisko pracy, jest to przedstawiciel handlowy. Będzie on miał służbowy samochód, którym będzie poruszał się, żeby dotrzeć do klientów. Doktor z medycyny pracy stwierdził, że na takim stanowisku wymagane są psychotesty. Czy to jest zgodne z obowiązującymi przepisami? 

Każdy test psychologiczny jest bardzo istotny, i warto wziąć w nim udział nawet dla samego siebie, a w dodatku jak płaci się za to dopiero dodatkowy plus. Ja brałam udział w psychotestach w pracy. Ale nie jako kierowca, każdy test składał się z 2 etapów.  Pierwszy z nich to badania osobowości. Mają one formę rozmowy z psychologiem, który pyta badanego o to, jak zachował się w różnych sytuacjach. Druga część psychotestów ma na celu zdiagnozowanie zdolności intelektualnych. W trakcie jej trwania badany rozwiązuje test na inteligencję, w którym na przykład ma zadanie dopasowanie figur do odpowiednich zbiorów.  Nie wiem jak to wygląda u kierowców.

Jasne, że psychotesty muszą być wykonane. Jak już ktoś wcześniej zauważył jest różnica między kierowcą, a kierowcą zawodowym i nie zgadzam się, że przedstawiciel handlowy nie jeździ dużo - wiem z doświadczenia, że to czasem praktycznie cały dzień za kółkiem. Być może dla niektórych te badania wydają się absurdalne, ale takie są fakty - nie da się tego przeskoczyć.

Niezależnie czy dla pracodawcy to logiczne czy nielogiczne - każdy zawodowy kierowca musi mieć wykonane psychotesty i jest to wymóg, ponieważ właśnie tak to wygląda z punktu prawa. Swoją drogą wiele przepisów wydaje nam się absurdalnych, jednak siłą rzeczy musimy się do nich stosować. Pozdrawiam.

Dnia 10.08.2016 o 10:48, yockpl napisał:

Witam

Jak najbardziej są zgodne. Każdy kierowca zawodowy musi mieć wykonane psychotesty, to nic nadzwyczajnego. Po za tym, dla własnej świadomości możesz sobie testy wykonać. Ja miałem i to całkiem ciekawa sprawa. Wiesz w czym masz brak, i nad czym możesz pracować.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się