Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Małami123

Krótsza praca przez hałas

Recommended Posts

Pracodawca ma prawo skrócić czas pracy pracownikowi, który pracuje w warunkach przekroczenia NDN hałasu. Ale czy tylko może czy aż musi?

Ani KP ani Ogólne przepisy BHP ani Rozp. w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na hałas nie są jednoznaczne w tej sprawie. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji przepisów

Udostępnij ten post


Link to postu

Oczywiście, że tak, na pewno taki pracownik nie może pracować dłużej niż 8 godzin... przy dłuższym czasie może to spowodować dość poważny uszczerbek na jego zdrowiu.

Udostępnij ten post


Link to postu

Tak ot, wyczytałem:

"W przypadku, gdy ze względów technicznych nie ma możliwości zmniejszenia hałasu poniżej wartości wyżej podanych, pracownicy są obowiązani stosować ochronniki słuchu dobrane do wielkości charakteryzujących hałas." jednak jeśli ma szansy, na to by kupić takie nauszniki, to godziny pracy się skracają.

Udostępnij ten post


Link to postu

Najlepiej starać się ograniczyć hałas w miejscu pracy. Jeśli tego nie uda się zrobić, to nie będziesz mógł zatrudniać pracowników dłużej niż 8 godzin tj. w nadgodzinach, albo też równoważonym czasie pracy. Niestety, ale gdy jest większe natężenie, to przepisy nie precyzują przez jaki czas może pracować pracownik. Ale maksymalne natężenie (szczytowe) to i tak 135, a średnie tygodniowe maksymalne to 85.

Udostępnij ten post


Link to postu

Jeśli nie uda Ci się zmniejszyć źródła hałasu, to nie będziesz mógł zatrudniać pracownika dłużej niż 8 godzin w ciągu dnia w tym miejscu pracy. Jednak z tego co wiem, to nie ma konieczności skracania czasu pracy poniżej 8 godzin. Jeśli przekroczysz maksymalne normy, to praca w ogóle będzie zakazana w tym miejscu pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×