Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Małami123

Ciągłe problemy z alkoholem

Recommended Posts

Małami123    0

Witam,
mam taki problem z kierowcami będącymi w delegacji poza granicami kraju, którzy wykonują przewozy od poniedziałku do piątku, a na weekend zjeżdżają na zagraniczną bazę pracodawcy. W tym czasie są w delegacji służbowej, ale nie wykonują przewozów i często sięgają po alkohol. Czy pracodawca ma prawo w tym czasie wykonać badanie alkomatem i zwolnić dyscyplinarnie za spożywanie alkoholu?

Grzesio    0
Dnia 29.09.2016 o 13:19, Małami123 napisał:

Witam,
mam taki problem z kierowcami będącymi w delegacji poza granicami kraju, którzy wykonują przewozy od poniedziałku do piątku, a na weekend zjeżdżają na zagraniczną bazę pracodawcy. W tym czasie są w delegacji służbowej, ale nie wykonują przewozów i często sięgają po alkohol. Czy pracodawca ma prawo w tym czasie wykonać badanie alkomatem i zwolnić dyscyplinarnie za spożywanie alkoholu?

A jak się jest w delegacji to nie ma się czasu wolnego? Bo z jednej strony rozumiem, że sięganie po alkohol nie jest okej ale jeżeli jest już w poniedziałek trzeźwy i zdolny do pracy a w weekend nie musi wykonywać żadnych kursów to w czym i problem? Po za tym nie raz na jakiś delegacyjnych wyjazdach są imprezy integracyjne i na nich leję się alkohol i jakoś nikt nie robi z tego problemu. Ciężko wyobrazić sobie jakaś imprezę bez alkoholu i całkowicie na trzeźwo. Dodatkowo w tych delegacjach nie wykonuję się ciągle obowiązków, nie ma 24 godziny na dobę szkoleń więc chyba pracownik ma prawo do relaksu. 

gothic    4

Będąc w delegacji nie jest się stale przecież w pracy muszą odpoczywać. Czas pracy to jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Zgodnie z  z art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy.

Jeżeli alkohol jest spożywany w czasie pracy to jak najbardziej można wykonać badanie alkomatem i jeżeli wynik będzie wskazywał na to, że pracownik jest pod wpływem alkoholu to jak najbardziej można go zwolnić. Jednak trzeba byłoby tutaj dokładnie ustalić kiedy ten alkohol jest spożywany, w czasie pracy czy w czasie wolnym.

Sonsty765    0

Na delegacjach najczęściej jest tak, że nikt nie kontroluje pracownika.  Wieczorem, jak jest w hotelu to może robić co chce... po z tym, czy zdarzyło wam się mieć kontrole alkomatem w pracy? mi nigdy..

Furentisque    0

Dokładnie pracownik ma przecież nawet w delegacji prawo do swojego czasu wolnego i może z nim robić co chce, może pić alkohol i nikomu nic do tego. Po za tym czy są jakieś dowody na to, jeżeli Ci kierowcy są ciągle w trasie? Może to tylko jakieś pogłoski albo ktoś podkłada świnię, żeby zwolnili tych kierowców. 

Mnie osobiście nikt nie badał alkomatem w pracy, jednak byłem już świadkiem takiego zdarzenia jak w mojej poprzedniej pracy, jeden z pracowników przyszedł po jakiejś grubej imprezie, która była dzień wcześniej i był badany. Jednak wydaję mi się, że nie jest to zbyt często spotykana praktyka. 

Sonsty765    0
28 minut temu, Furentisque napisał:

Dokładnie pracownik ma przecież nawet w delegacji prawo do swojego czasu wolnego i może z nim robić co chce, może pić alkohol i nikomu nic do tego. Po za tym czy są jakieś dowody na to, jeżeli Ci kierowcy są ciągle w trasie? Może to tylko jakieś pogłoski albo ktoś podkłada świnię, żeby zwolnili tych kierowców. 

Mnie osobiście nikt nie badał alkomatem w pracy, jednak byłem już świadkiem takiego zdarzenia jak w mojej poprzedniej pracy, jeden z pracowników przyszedł po jakiejś grubej imprezie, która była dzień wcześniej i był badany. Jednak wydaję mi się, że nie jest to zbyt często spotykana praktyka. 

Na prawdę jeśli ktoś lubi sobie zapalić, to serio powinien, to zrobić podczas przerwy jaka mu przysługuje...

WSH    2
Dnia 29.09.2016 o 13:19, Małami123 napisał:

Witam,

Dość ciekawa sprawa. Pracodawca nie ma prawo badać pracowników w czasie wolnym. Natomiast jeżeli kierowcy faktycznie nadużywają sporo alkoholu to proponuję w poniedziałek kiedy będą zaczynać pracę przebadać ich alkomatem. I robiłbym to w każdy poniedziałek, może to być na tyle skuteczne, że przestraszą się tego, że stracą pracę i trochę mniej będą w te weekendy pić i balangować za granicami kraju. Po za tym raczej nie możesz zrobić nic innego, nie możesz dyktować pracownikowi jak ma spędzać swój wolny czas. 

Sonsty765    0
6 minut temu, WSH napisał:

Dość ciekawa sprawa. Pracodawca nie ma prawo badać pracowników w czasie wolnym. Natomiast jeżeli kierowcy faktycznie nadużywają sporo alkoholu to proponuję w poniedziałek kiedy będą zaczynać pracę przebadać ich alkomatem. I robiłbym to w każdy poniedziałek, może to być na tyle skuteczne, że przestraszą się tego, że stracą pracę i trochę mniej będą w te weekendy pić i balangować za granicami kraju. Po za tym raczej nie możesz zrobić nic innego, nie możesz dyktować pracownikowi jak ma spędzać swój wolny czas. 

Jeśli z drugiej strony alkohol wpływa na jakość pracy to podstawa prawa jest po stronie pracodawcy...

WSH    2
Przed chwilą, Sonsty765 napisał:

Jeśli z drugiej strony alkohol wpływa na jakość pracy to podstawa prawa jest po stronie pracodawcy...

Masz oczywiście rację, jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli w ten poniedziałek kierowca będzie już trzeźwy to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za kółkiem zasiadł i wykonał zaplanowany kurs. Tak naprawdę dla mnie jako pracodawcy nie ma kompletnie znaczenia co pracownik robi w swoim wolnym czasie i gdy przychodzi do pracy trzeźwy to nic mi do tego. Natomiast nawet jeżeli jest skacowany i mniej przez to wydajny to istnieją inne narzędzia do tego, żeby takiego pracownika zwolnić. Jeżeli zdarza się to notorycznie to jego wydajność w pracy spada a to wpływa na ocenę takiego kogoś. 

• Like 1

Sonsty765    0

Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości.Kac to tylko objaw spożywania alkoholu, ale jednocześnie wpływa na jakość pracy, kac to również niebezpieczeństwo w przypadku kierowców. Noo i wgl. jak się ma kaca, to sądzę, że również ma się jakieś promile we krwi.

Bogus12    0
55 minut temu, Sonsty765 napisał:

Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości.Kac to tylko objaw spożywania alkoholu, ale jednocześnie wpływa na jakość pracy, kac to również niebezpieczeństwo w przypadku kierowców. Noo i wgl. jak się ma kaca, to sądzę, że również ma się jakieś promile we krwi.

Uzależnienie fizyczne objawia się wzrostem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad wypijanym alkoholem (niemożność przerwania picia w z góry zaplanowanym momencie) oraz palimpsestami i występującym Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym po odstawieniu alkoholu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować