Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Małami123

Tajemnica pracodawcy - lojalka

7 postów w tym temacie

Jestem Bhpowcem od 3 lat i działam również jako freelancer,

i dostałam oto taką umowę z takim zapisem:

Ze względu na dbałość o interes pracodawcy zobowiązuję się do każdorazowego poinformowania pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę jak i innego stosunku prawnego oraz prowadzeniu na własny rachunek działalności gospodarczej.

 

Czy jest jakaś podstawa prawna by nie podpisywać to? i nie stracić jednocześnie szansy na zatrudnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę jest jednym z elementarnych obowiązków pracowniczych. Jednak sądzę, że nie powinien Ci zabrać szukać innej pracy...


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twoje zlecenia i praca na boku, że się tak wyrażę nie szkodzi Twojemu pracodawcy u którego jesteś zatrudniony na etat to nie widzę problemu. Jeżeli nie ma sprzeczności interesów to Twój szef nie powinien Ci robić problemów, moim zdaniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jeśli dasz radę, jak najbardziej możesz, ja tak robię. Pracuje na pół etatu i dorabiam sobie, jako freelancer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Treść umowy zależy od ustaleń stron, które zainteresowane są jej podpisaniem. W praktyce pracodawcy często umieszczają dodatkowe klauzule, które zobowiązują pracownika do zachowania lojalności wobec pracownika. Ja też miałem lojalkę i jakoś nic konkretnego z tego nie wynikło, to tylko zabezpieczenie dla pracodawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca może wprowadzić taką klazulę, aczkolwiek możesz próbować ją negocjować. Art. 101 KP określa zakres takiej klauzuli tj:

"W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)."

Czy zakaz konkurencji też został zawarty w tej umowie, czy tylko obowiązek informacji o podjęciu innego zatrudnienia?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0