Skocz do zawartości

Tajemnica pracodawcy - lojalka

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem Bhpowcem od 3 lat i działam również jako freelancer,

i dostałam oto taką umowę z takim zapisem:

Ze względu na dbałość o interes pracodawcy zobowiązuję się do każdorazowego poinformowania pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę jak i innego stosunku prawnego oraz prowadzeniu na własny rachunek działalności gospodarczej.

Czy jest jakaś podstawa prawna by nie podpisywać to? i nie stracić jednocześnie szansy na zatrudnienie.

Odnośnik do odpowiedzi

Treść umowy zależy od ustaleń stron, które zainteresowane są jej podpisaniem. W praktyce pracodawcy często umieszczają dodatkowe klauzule, które zobowiązują pracownika do zachowania lojalności wobec pracownika. Ja też miałem lojalkę i jakoś nic konkretnego z tego nie wynikło, to tylko zabezpieczenie dla pracodawcy.

Odnośnik do odpowiedzi

Pracodawca może wprowadzić taką klazulę, aczkolwiek możesz próbować ją negocjować. Art. 101 KP określa zakres takiej klauzuli tj:

"W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)."

Czy zakaz konkurencji też został zawarty w tej umowie, czy tylko obowiązek informacji o podjęciu innego zatrudnienia?

Odnośnik do odpowiedzi