Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Małami123

Biuro w w domu

Recommended Posts

Witam,
Mój znajomy prowadzi jednoosobową działalność, jestem grafikiem komputerowym, pracuje w domu. Czy mógałbym prosić o pomoc w naprowadzeniu mnie na przepisy/wymogi dotyczące warunków, jakie musi zapewnić osobie, którą chciałby zatrudnić ?

Mam podobne pytanie. Jestem grafikiem freelancerem i do tej pory pracowałem w różnych firmach albo na podstawie cowrokingu. Teraz chciałbym przejść na swoje i zarabiać w stu procentach jako freelancer. Nie wiem jednak jakie warunki musze spełnić, żeby móc pracować w domu. Chcę założyć działalność gospodarczą, ale niemożliwe jest dla mnie obecnie wynajęcie biura czy powierzchni biurowej z biurkiem jedynie. Proszę o jakieś podstawy prawne i porady bo chciałbym rozpocząć jak najwczesniej. 

Pracodawca powinien więc:

1. organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, 

2. zapewniać przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń, 

3. reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy, 

4. zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy.

Warto podkreślić, że pracodawca zatrudniający telepracownika, który wykonuje pracę w domu:

nie ma obowiązku dbałości o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy,

nie dotyczą go przepisy rozdziału III Kodeksu pracy (Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy) oraz

nie jest zobowiązany zapewnić telepracownikowi odpowiednich urządzeń higienicznosanitarnych.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować