Skocz do zawartości

Co trzeba wiedzieć aby samemu przeprowadzić szkolenie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mógłby mi ktoś wymienić co trzeba wiedzieć, gdy idzie o szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych? Chciałbym sam takie przeprowadzić, ale nie wiem od czego zacząć. Dokumentację w firmie mam, kiedyś radca prawny mi ją stworzył

Odnośnik do odpowiedzi

Rzuć okiem na 1) ustawę o ochronie danych osobowych 2) http://www.giodo.gov.pl/163/id_art/1064/j/pl/ 3) http://www.giodo.gov.pl/163/id_art/1063/j/pl/

Pamiętaj o pouczeniu o treści dokumentów z zakresu ochrony danych osobowych oraz o odpowiednich upoważnieniach, a także w jaki sposób pracownicy mogą przetwarzać dane. Po prostu streść im politykę bezpieczeństwa informacjii i izsi

  • Like 3
Odnośnik do odpowiedzi

Lexis dobrze to ujęła, w zasadzie po prostu poinformuj ich o tym jakie macie reguły przetwarzania danych osobowych w firmie. Nic skomplikowanego, w szczególności nie trzeba korzystać z zewnętrznych firm.

Odnośnik do odpowiedzi

Na szczęście szkolenie z ochrony danych osobowych nie jest tak trudne, jak szkolenie z bhp. Dlatego nie trzeba korzystać nawet z materiałów, które są dostępne w internecie, a można spokojnie wykorzystać to, co mamy dostępne w dokumentacji firmy. Wiele będzie zależeć od samej dokumentacji, ale gdy tworzył ktoś ją z głową to nie będzie najmniejszego problemu w tym zakresie. Dlatego też uważam, że odpowiednie podejście do wszystkich z tym związanych kwestii może być wciąż bardzo ważne.

Odnośnik do odpowiedzi
O 9.08.2016 at 17:46, Lexis napisał:

Rzuć okiem na 1) ustawę o ochronie danych osobowych 2) http://www.giodo.gov.pl/163/id_art/1064/j/pl/ 3) http://www.giodo.gov.pl/163/id_art/1063/j/pl/

Pamiętaj o pouczeniu o treści dokumentów z zakresu ochrony danych osobowych oraz o odpowiednich upoważnieniach, a także w jaki sposób pracownicy mogą przetwarzać dane. Po prostu streść im politykę bezpieczeństwa informacjii i izsi

Bardzo pomocny post w temacie! Dzięki Lexis, sam z tego skorzystam! 

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jeśli miałbyś je przeprowadzać pierwszy raz, to odradzam. W szczególności gdy nie masz wiedzy na ten temat, a tylko taką pobieżną. W ten sposób możesz narazić siebie i pracowników na odpowiedzialność karną za bezpodstawne przetwarzanie danych osobowych etc. Generalnie nic ciekawe, nie warto ryzykować w tym zakresie. Chyba że posiadasz już odpowiednie kompetencje, przy tworzeniu dokumentów osoby to robiące przeszkoliły Cię, to jak najbardziej możesz z tego skorzystać

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli firma jest mała, to spokojnie po przeczytaniu zawartych tam informacji można przeprowadzić szkolenie. Nie trzeba od razu Darek w tym zakresie specjalisty, w szczególności, gdy jest to mała firma. Często przetwarzane są marginalnej ilości dane osobowe, wobec czego ta wiedza spokojnie wystarczy. Poza tym sama ustawa ma zaledwie 23 strony, co nie powinna nastręczać dużych problemów w tym zakresie. Można ją spokojnie przeczytać parę razy, podobnie jak te dokumenty, które zostały przedstawione przez Lexis. Jest to wszystko, co jest potrzebne. Ewentualnie można uzupełnić wiadomości o to, o czym nie zapomnieć przy upoważnianiu do przetwarzania danych osobowych (ale o tym było już na tym forum)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Można również skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Takie szkolenia nie są drogie więc w sumie każdy przedsiębiorca może sobie na nie pozwolić. Kwestia tego jak komu wygodniej. Ja osobiście nie przepadam za zawracaniem sobie głowy takimi rzeczami więc zatrudniłem firmę ale kolega u siebie szkolenie przeprowadzał sam tyle, że jednak chwilę czasu musiał nad tym spędzić więc jak komu wygodniej tak nie robi. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 9.08.2016 o 17:23, Aphex1 napisał:

Witam

Mógłby mi ktoś wymienić co trzeba wiedzieć, gdy idzie o szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych? Chciałbym sam takie przeprowadzić, ale nie wiem od czego zacząć. Dokumentację w firmie mam, kiedyś radca prawny mi ją stworzył

Na dzień dzisiejszy szkolenia to nie tylko spotkania w salce i wykład – to także sprzedaż nagrań audio-video, płyt DVD, ebooków, czy tzw. webinary (szkolenia w formie prezentacji online – na żywo przez Internet). Po za tym potrzebne są kwalifikacje odpowiednie, oraz kwalifikacje, papierek, który Cię upowaznia do przeprowadzenia szkoleń.

Odnośnik do odpowiedzi

Polecam webinary, które są znaczną oszczędnością naszego czasu, a przede wszystkim środków pieniężnych. Kwalfikacje w zasadzie nie są w tym wypadku wymagane przez żadną z ustaw. W związku z tym można dowolnie przeprowadzić takie szkolenia (ryzykiem jest tutaj nieodpowiednie przetwarzanie danych osobowych).

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności