Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Marzena 45

Kto może zostać SIP?

Recommended Posts

Cytat

Społecznym inspektorem pracy może zostać pracownik zakładu pracy, który:

jest członkiem związku zawodowego i

nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu.


Zastrzeżenie:
Zakładowe organizacje związkowe mają prawo ustalić, że społecznym inspektorem pracy może być pracownik nienależący do związku zawodowego. 

Dodatkowe wymagania, które często stawiane są społecznym inspektorom (zwłaszcza w dłużej funkcjonujących zakładach pracy):

znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania sip,

co najmniej 5-letni staż pracy w branży, do której należy zakład, i co najmniej 2-letni staż pracy w danym zakładzie – w przypadku zakładowego społecznego inspektora pracy,

co najmniej 2-letni staż pracy w branży i co najmniej 1 rok pracy w danym zakładzie – w przypadku oddziałowego lub grupowego społecznego inspektora pracy.


Społecznych inspektorów wybierają i odwołują pracownicy zakładu pracy. Inspektorzy wyłaniani są w drodze wyborów. Wybory te przygotowują i przeprowadzają zakładowe organizacje związkowe na podstawie uchwalonych przez siebie regulaminów. Jeżeli w zakładzie pracy działa kilka organizacji związkowych, to w kwestii wyboru sip powinny one zawrzeć stosowne porozumienie. Wybory społecznego inspektora pracy nie podlegają żadnej kontroli zewnętrznej. Udział w nich mogą brać wszyscy pracownicy danej firmy.

Zastrzeżenie:
Prawa wyborczego nie mają osoby, które świadczą pracę na podstawie umowy innej niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia.

Kadencja społecznego inspektora pracy trwa 4 lata.
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu

 Społeczną inspekcje mogą tworzyć zakładowy inspektor pracy działający na terenie całego zakładu, który może współpracować z wydziałowymi, oddziałowymi lub grupowymi społecznymi inspektorami pracy. Zakładowe organizacje związkowe dostosowują organizacje społecznej inspekcji pracy do potrzeb wynikających ze struktury zakładu.

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×