Skocz do zawartości
Nataliamisiek

Praca w święta a wynagrodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Ile dodatkowej pensji muszę wypłacić pracownikom, którzy chcieliby pracować w dni wolne, a właściwie święta? czy są jakieś normy prawne które to ustalają? pracownicy pracują na umowę zlecenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Gdzieś w necie wyczytane: "Dzień wolny rekompensowany będzie pracownikowi w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Praca w tym dniu powyżej 8 godzin jest bowiem pracą w godzinach nadliczbowych na dobę i dlatego powinna zostać pracownikowi zrekompensowana jako praca w godzinach nadliczbowych."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli pracują na umowę zlecenie to Kodeks Pracy nie ma do nich zastosowania, a w związku z tym nie przysługują im jakiekolwiek dodatki, które są uregulowane w KP. 

Ale w KP jest to tak uregulowane:

Art. 151. § 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:  

a) w nocy,  

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  

2) 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, PSKzoo napisał:

Jeśli pracują na umowę zlecenie to Kodeks Pracy nie ma do nich zastosowania, a w związku z tym nie przysługują im jakiekolwiek dodatki, które są uregulowane w KP. 

Ale w KP jest to tak uregulowane:

Art. 151. § 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:  

a) w nocy,  

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  

2) 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.  

Ale pracując na umowę zlecenie jesteś na równie z zleceniodawcą, on nie może Ci narzucąc godzin pracy, to on musi się dostosować do zleceniobiorcy. Z tego co wiem, to chyba słabo działają te przepisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tylko te przepisy, które zostały podane dotyczą umowy o pracę. Kodeks nie reguluję jak to wygląda jeżeli chodzi o umowę zlecenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie, jak to wygląda w przypadku umowy zlecenie? szukałam, ale znalazłam tylko to o wstawiłam wcześniej. Bo um. zlecenie to teoretycznie nie masz pracodawcy tylko zleceniodawcy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Na umowę zlecenie zastosowanie znajdzie Kodeks Cywilny, przepisy dotyczące um. zlecenia. Ale tam nie znajdziesz nic o nadgodzinach etc., musicie to w umowie zawrzeć i tyle. Nie możesz się w tym wypadku powołać na Kodeks Pracy, który jest korzystny dla pracownika. Jeśli nie masz dodatkowego wynagrodzenia za pracę w święta, to możesz postarać się renegocjować umowę. Jeśli to nie będzie możliwe, to postrasz pracodawcę Państwową Inspekcją Pracy i w razie problemów poinformuj ją o tym, że pracujesz na zlecenie zamiast umowę o pracę. Przysługuje Ci roszczenie o ustalenie stosunku pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Sądze, że w święta powinien by ć zakaz pracy. Po to są te dni, by odpocząć, rozumiem weekendy, ale święta to właściwie czas by spędzać z rodziną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×