Skocz do zawartości
Nataliamisiek

Czy podczas urlopu wypoczynkowego muszę wykonać służbową podróż?

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałam niedawno urlop, gdzie odpoczywam sobie, a tu wczoraj telefon od szefa, że potrzebowałby ode zbadanie jednej sprawy, musiałabym jechać do jednego miejsca, po dokumenty, akurat wypoczywam w tym samym miejscu.

czy mogę mu odmówić i powołać się na jakiś przepis?

zalezy mi na tym, by wyznaczyć pewne granice między mną a moim pracodawcą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podróż służbowa, zarówno krajowa, jak i zagraniczna, może się odbyć w dniu urlopu wypoczynkowego. Podwładnemu nie będzie jednak przysługiwać za czas tej podróży (w ścisłym znaczeniu owego pojęcia) dieta, a jedynie wynagrodzenie urlopowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ten dział, ale reguluje to kodeks pracy. Tj. art 167

"Art. 167. § 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. § 2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu."

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, musisz. Ale wtedy pracodawca jest zobowiązany do zwrotu Ci bezpośredniów kosztów związanych z urlopem tj. przejazdu do kraju etc., ale już kosztów niewykorzystanego hotelu chyba nie musi Ci zwracać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi