Skocz do zawartości

Okres próbny a wypowiedzenie umowy


Bogus12

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie, czy zatrudniając kogoś na okres próbny, również taka osoba ma miesięczny okres wypowiedzenia umowy?

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny, jeśli pracownik pracował 3 miesiące?

 

Odnośnik do odpowiedzi

"W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
• 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
• 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata."

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu na jaki została zawarta. Oznacza to, że jeżeli umowa na okres próbny została podpisana na miesiąc, rozwiązuje się z upływem miesiąca.

Umowa na okres próbny może być również rozwiązana za porozumieniem stron.

Ponadto przepisy dopuszczają rozwiązanie umowy na okres próbny za wypowiedzeniem przez każdą ze stron poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli oraz bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 Kp) albo z winy pracodawcy (art. 55 Kp).

Prawo wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Odnośnik do odpowiedzi

A tak to wygląda przy umowie zlecenie:

Cytat

W przeciwieństwie do umowy o pracę rozwiązanie umowy zlecenia (umowy o świadczenie usług) może nastąpić w każdym czasie (art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego). Wypowiedzenie tej umowy nie musi być więc uzasadnione, nie występują również okresy ochronne, w trakcie których z prawa do wypowiedzenia w ogóle nie można skorzystać. Dotyczy to także umowy zlecenia zawartej na czas oznaczony.

 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Czyli jak dobrze rozumiem na umowie zleceniu można zostać zwolnionym z dnia na dzień? A czy ja sam mogę się zwolnić tak sobie? Działa to w dwie strony? Czy tylko pracodawca ma taki przywilej, że wyrzuca mnie z pracy od ręki? 

Odnośnik do odpowiedzi
Przed chwilą, Cluth napisał:

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna i przez to KP nie znajduję tutaj zastosowania. Dlatego też, najważniejsze jest co jest w niej zawarte, ciężko o jednoznaczne przepisy.

Zdaję sobie sprawę z tego, że umowa śmieciowa nie ma zastosowania w KP, jednak zastanawia mnie kwestia właśnie wypowiedzenia i jego czasu trwania. 

Odnośnik do odpowiedzi

Zwykle okres wypowiedzenia będzie trwał tyle na ile jest określony czas na tej umowie. Jeżeli zapisane jest, że to będą 2 tygodnie czy 4 dni to też tyle będzie on trwał, tutaj nie ma żadnej filozofii. Możesz też zawsze zastosować natychmiastowe wypowiedzenie, jednak muszą być ku temu konkretne powody, nie można tego zrobić od tak sobie.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 months later...
Dnia 19.12.2016 o 09:33, Yrormachine napisał:

Jeżeli chodzi o umowę o pracę to wszystko reguluję Kodeks Pracy a dokładnie Art. 36. 

Najlepiej się z nim zapoznać. 

Tak, tylko tu chodziło też o umowę zlecenie. Czasem warto przeczytać wszystko od początku do końca ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.03.2017 o 14:02, Monia napisał:

Tak, tylko tu chodziło też o umowę zlecenie. Czasem warto przeczytać wszystko od początku do końca ;)

Dokładnie, dzięki Monia ;) Pytałem o umowę zlecenia, bo moja znajoma na takiej właśnie umowie została zwolniona z dnia na dzień. Ale nie wiem jaki zapis co do tego zwolnienia był w umowie.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 4.04.2017 o 16:15, Marianek napisał:

Dokładnie, dzięki Monia ;) Pytałem o umowę zlecenia, bo moja znajoma na takiej właśnie umowie została zwolniona z dnia na dzień. Ale nie wiem jaki zapis co do tego zwolnienia był w umowie.

Z dnia na dzień na umowie zlecenie? To jest trochę dziwne, bo rzadko formułuje się takie umowy podczas których można zwolnić kogoś z dnia na dzień.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 26.09.2016 o 13:11, Szefowa wszystkich napisał:

"W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
• 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
• 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata."

Dokładnie jest tak jak pisze Szefowa. Nie ma tutaj nic do dodania. Poza tym można też dogadać się z pracodawcą i ustalić jakiś inny okres wypowiedzenia, tak żeby nie orzekał on o winie ani pracodawcy ani pracownika.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności