Skocz do zawartości

Co ile metrów należy umieszczać oświetlenie bądź znaki ewakuacyjne?


Rekomendowane odpowiedzi

 

"Zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych i drogach pożarowych określa Polska Norma PN-N-01 256-5.
Oznaczenia muszą być umieszczane na ścianach, najlepiej na wysokości 150 cm od podłoża lub nad drogą ewakuacyjną na wysokości, co najmniej 200 cm w miarę możliwości prostopadle do kierunku ruchu osób, które są informowane o przebiegu kierunku do wyjścia drogi ewakuacyjnej. Jeżeli nie uda się spełnić ostatniego warunku to należy umieścić znaki o rozmiarach dodatkowo powiększonych. Natomiast nisko umieszczone znaki ewakuacyjne powinny być usytuowane – nie wyżej niż 40 cm od podłogi" Znaki należy chronić przed zarysowaniem a także przed niepożądanym wygięciem, w szczególności znaków na foli foto. Może to doprowadzić do przełamania materiału fotoluminescencyjnego.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...
Dnia 29.09.2016 o 17:54, Szefowa wszystkich napisał:

Co ty gadasz... przecież przepisy  PN-N-01 256-5. jasno wskazują co ile powinny być umieszczane lampy.

Lampy może i tak, ale niekoniecznie znaki. Tutaj najważniejsze jest ich takie rozmieszczenie, żeby faktycznie nie wprowadzały nikogo w błąd i żeby przekazywały istotną informację w odpowiedni i czytelny sposób.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Jeżeli chodzi o znaki, zasada jest prosta: z każdego miejsca w którym może znaleźć się człowiek powinien widoczny być znak pokazujący kierunek ewakuacji.

Jeżeli chodzi o lampy, najważniejszą wartością, którą należy uzyskać to oświetlenie drogi zgodne z pn 1 lux/środek 0,5 lux-a w pasach bocznych. Dochodzi jeszcze oświetlenie miejsc ze sprzętem ppoż itp.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...
Dnia 5.01.2017 o 14:19, Jan Wota napisał:

Jeżeli chodzi o znaki, zasada jest prosta: z każdego miejsca w którym może znaleźć się człowiek powinien widoczny być znak pokazujący kierunek ewakuacji.

Dokładnie z taką samą informacją się spotkałem i również zapewnił mnie o tym producent, od którego robiłem zamówienie na owe znaki

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności