Skocz do zawartości
yockpl

Nowe stanowisko pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, trapi mnie jeden problem. Czy kiedy przenoszę pracownika na nowe stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy to pracownik ma zrobić badania wstępne LMP na nowe stanowisko? Proszę o opinie w tym temacie. 

Z góry dziękuje za pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zgodnie z Kodeksem Pracy: 

Cytuj

 

Art. 229. § 1.  Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy, 

2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. 

Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli nie zmieniają się żadne czynniki szkodliwe albo warunki uciążliwe to żadnych nowych badań nie trzeba. Po prostu przenosisz pracownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli zmienia się tylko nazwa stanowiska i jest to w tym samym zakładzie pracy to nie trzeba wykonywać żadnych badań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
O 8.08.2016 at 11:05, yockpl napisał:

Dzień dobry, trapi mnie jeden problem. Czy kiedy przenoszę pracownika na nowe stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy to pracownik ma zrobić badania wstępne LMP na nowe stanowisko? Proszę o opinie w tym temacie. 

Z góry dziękuje za pomoc. :)

Nie, w takim przypadku badania nie są potrzebne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ja sam nie wiedziałem jaka jest odpowiedź, ale widzę że wszyscy Ci pomogliu. Gdybyś mnie zapytał to bym pewnie stwierdził, że musi robić takie badania, ale faktycznie prawo mówi inaczej i nie trzeba ich wykonywać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nie robi się takich badań w momencie kiedy zmienia się tylko nazwa stanowiska pracy, obowiązki i uprawnienia są takie same. Przecież bardzo często przenosi się pracowników z jednego stanowiska na drugie. Dodatkowo, zawsze można zrobić więcej badań i szkoleń jak się pracownika przyjmuję do pracy, na badaniach wstępnych, żeby była możliwość bez problemowo przenosić pracownika, jeżeli coś takiego w zakładzie pracy się dzieję często. U mnie w pracy to często spotykana praktyka i chociaż nowi pracownicy się dziwią, że tyle tego jest na początku to potem nie trzeba nikogo wysyłać na dodatkowe badania, szkolenia i tego typu sprawy. Trzeba myśleć i planować do przodu, żeby wszystkim było wygodnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Temat był już poruszany wcześniej. Proponuję po prostu czytać forum, zamiast zadawać nowe pytania. Nie ma sensu ich powielać. W poprzednim wątku temat został dokładnie i ostatecznie rozwiązany. Na górze z prawej strony znajduje się lupka z wyszukiwaniem tematów, naprawdę działa bez problemów :). Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie ten temat był już poruszany. Jeśli stanowisko jest podobne, forma pracy się nie zmienia etc. to nie ma konieczności by tak postępować, natomiast jeśli pracownik nagle zacznie wykonywać całkowicie inną pracę to jak najbardziej jest to potrzebne, gdyż będą potrzebne badania do innych kompetencji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Żadnych badań nie trzeba robić, gdy tylko zmieniasz stanowisko pracownikowi. Niby tak, ale gdy np. inne stanowisko wymaga jakiś psychologicznych badań? Albo sprawnościowych? Zastanawiam się, czy są jakieś wyjątki od reguły. Ale z drugiej strony, nikt nie nadążyłby z wydawaniem takich badań, a kolejki u lekarza byłyby jeszcze dłuższe. . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Sądze, że powinieneś wykonać badania, zwłaszcza jeśli stanowisko pracy różni się odp poprzedniego zakresem działań i zadań. Dlatego też, zanim osoba taka przystąpi do pracy na nowym stanowisku, musi najpierw poddać się badaniom lekarskim i dostarczyć pracodawcy zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku określonym w skierowaniu otrzymanym od pracodawcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

od 1 kwietnia 2015 r. nowy pracownik nie zawsze będzie musiał przejść wstępne badania. Gdy podejmie zatrudnienie w ciągu 30 dni od ustania poprzedniego, a zagrożenia na obydwu stanowiskach będą analogiczne, wystarczy aktualne orzeczenie lekarskie wydane we wcześniejszej firmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 8.08.2016 o 11:05, yockpl napisał:

Dzień dobry, trapi mnie jeden problem. Czy kiedy przenoszę pracownika na nowe stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy to pracownik ma zrobić badania wstępne LMP na nowe stanowisko? Proszę o opinie w tym temacie. 

Z góry dziękuje za pomoc. :)

Jeśli nowe stanowisko może powodować wiele zagrożeń to tak.Badania profilaktyczne pracowników powinny być wykonywane z uwzględnieniem narażenia na konkretne czynniki szkodliwe lub uciążliwe występujące na stanowisku pracy badanego pracownika i mają za zadanie stwierdzenie u badanego braku przeciwwskazań lub też istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku i w narażeniu na określone czynniki szkodliwe i uciążliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 8.08.2016 o 11:05, yockpl napisał:

Dzień dobry, trapi mnie jeden problem. Czy kiedy przenoszę pracownika na nowe stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy to pracownik ma zrobić badania wstępne LMP na nowe stanowisko? Proszę o opinie w tym temacie. 

Z góry dziękuje za pomoc. :)

Nie musisz, chyba, że stanowisko to jest jakimś zagrożeniem dla życia pracownika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 26.09.2016 o 15:13, Nataliamisiek napisał:

Nie musisz, chyba, że stanowisko to jest jakimś zagrożeniem dla życia pracownika. 

dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...