Skocz do zawartości
yockpl

Nowe stanowisko pracy

Recommended Posts

Dzień dobry, trapi mnie jeden problem. Czy kiedy przenoszę pracownika na nowe stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy to pracownik ma zrobić badania wstępne LMP na nowe stanowisko? Proszę o opinie w tym temacie. 

Z góry dziękuje za pomoc. :)

Zgodnie z Kodeksem Pracy: 

Art. 229. § 1.  Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy, 

2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. 

Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. 

Jeżeli nie zmieniają się żadne czynniki szkodliwe albo warunki uciążliwe to żadnych nowych badań nie trzeba. Po prostu przenosisz pracownika.

Jeżeli zmienia się tylko nazwa stanowiska i jest to w tym samym zakładzie pracy to nie trzeba wykonywać żadnych badań. 

O 8.08.2016 at 11:05, yockpl napisał:

Dzień dobry, trapi mnie jeden problem. Czy kiedy przenoszę pracownika na nowe stanowisko pracy w tym samym zakładzie pracy to pracownik ma zrobić badania wstępne LMP na nowe stanowisko? Proszę o opinie w tym temacie. 

Nie, w takim przypadku badania nie są potrzebne. 

Ja sam nie wiedziałem jaka jest odpowiedź, ale widzę że wszyscy Ci pomogliu. Gdybyś mnie zapytał to bym pewnie stwierdził, że musi robić takie badania, ale faktycznie prawo mówi inaczej i nie trzeba ich wykonywać. 

Nie, nie robi się takich badań w momencie kiedy zmienia się tylko nazwa stanowiska pracy, obowiązki i uprawnienia są takie same. Przecież bardzo często przenosi się pracowników z jednego stanowiska na drugie. Dodatkowo, zawsze można zrobić więcej badań i szkoleń jak się pracownika przyjmuję do pracy, na badaniach wstępnych, żeby była możliwość bez problemowo przenosić pracownika, jeżeli coś takiego w zakładzie pracy się dzieję często. U mnie w pracy to często spotykana praktyka i chociaż nowi pracownicy się dziwią, że tyle tego jest na początku to potem nie trzeba nikogo wysyłać na dodatkowe badania, szkolenia i tego typu sprawy. Trzeba myśleć i planować do przodu, żeby wszystkim było wygodnie. 

Temat był już poruszany wcześniej. Proponuję po prostu czytać forum, zamiast zadawać nowe pytania. Nie ma sensu ich powielać. W poprzednim wątku temat został dokładnie i ostatecznie rozwiązany. Na górze z prawej strony znajduje się lupka z wyszukiwaniem tematów, naprawdę działa bez problemów :). Pozdrawiam :)

Dokładnie ten temat był już poruszany. Jeśli stanowisko jest podobne, forma pracy się nie zmienia etc. to nie ma konieczności by tak postępować, natomiast jeśli pracownik nagle zacznie wykonywać całkowicie inną pracę to jak najbardziej jest to potrzebne, gdyż będą potrzebne badania do innych kompetencji. 

Żadnych badań nie trzeba robić, gdy tylko zmieniasz stanowisko pracownikowi. Niby tak, ale gdy np. inne stanowisko wymaga jakiś psychologicznych badań? Albo sprawnościowych? Zastanawiam się, czy są jakieś wyjątki od reguły. Ale z drugiej strony, nikt nie nadążyłby z wydawaniem takich badań, a kolejki u lekarza byłyby jeszcze dłuższe. . 

Sądze, że powinieneś wykonać badania, zwłaszcza jeśli stanowisko pracy różni się odp poprzedniego zakresem działań i zadań. Dlatego też, zanim osoba taka przystąpi do pracy na nowym stanowisku, musi najpierw poddać się badaniom lekarskim i dostarczyć pracodawcy zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku określonym w skierowaniu otrzymanym od pracodawcy.

od 1 kwietnia 2015 r. nowy pracownik nie zawsze będzie musiał przejść wstępne badania. Gdy podejmie zatrudnienie w ciągu 30 dni od ustania poprzedniego, a zagrożenia na obydwu stanowiskach będą analogiczne, wystarczy aktualne orzeczenie lekarskie wydane we wcześniejszej firmie.

Dnia 8.08.2016 o 11:05, yockpl napisał:

Jeśli nowe stanowisko może powodować wiele zagrożeń to tak.Badania profilaktyczne pracowników powinny być wykonywane z uwzględnieniem narażenia na konkretne czynniki szkodliwe lub uciążliwe występujące na stanowisku pracy badanego pracownika i mają za zadanie stwierdzenie u badanego braku przeciwwskazań lub też istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku i w narażeniu na określone czynniki szkodliwe i uciążliwe.

Dnia 8.08.2016 o 11:05, yockpl napisał:

Nie musisz, chyba, że stanowisko to jest jakimś zagrożeniem dla życia pracownika. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się