Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Bogus12

Czy może pracować nauczyciel bez szkolenia BHP?

Recommended Posts

 Czy można dopuścić do pracy pracownika /nauczyciela /bez uprzedniego wyszkolenia wstępnego w zakresie bhp?

Czy ktoś to kontroluje? jeśli tak, to gdzie i kiedy taka kontrola się odbywa?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 2373 kodeksu pracy pracodawca musi zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Ten pierwszy typ szkolenia nie jest wymagany w przypadku podjęcia pracy na tym samym stanowisku, które zatrudniony zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nowa praca to musi jak najbardziej je mieć. A co jak będzie miał pecha i tego pierwszego dnia przydarzy mu się jakiś wypadek? Mogą być później z tego nie lada problemy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontrolę przeprowadzi, albo kuratorium (ono raczej nie będzie sprawdzać szkoleń bhp, a to czy w szkole są odpowiednie warunki dla dzieci), albo też Państwowa Inspekcja Pracy (która sama z siebie do szkoły nie zagląda), więc de facto jak przeprowadzisz szkolenie kilka tygodniu później, od dnia zatrudnienia to nic w tym czasie nie powinno się dziać. Aczkolwiek w przypadku wypadku mogą być problemy, gdy idzie o wytłumaczenie się z nieprzestrzegania zasad bhp. Wtedy na szkołę może być nałożona kara od 1 tys. do 30 tys. zł, zgodnie z KP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×