Skocz do zawartości

Badanie okresowe w przypadku choroby zawodowej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Chodzi tutaj o mojego pracownika, który przyniósł mi, nagle, bez żadnego uprzedzenia, i nawet bez wcześniejszego zwolnienia lekarskiego, orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności. Generalnie z tego co się orientuję nie muszę kierować pracownika na badania kontrolne, jeśli są one ważne. Ale czy taka zmiana statusu pracownika, tzn. stwierdzona niepełnosprawność zmusza mnie, jako pracodawcę do przedwczesnego skierowania go na badania kontrolne? I, jak uzasadnić takie nagłe skierowania na badania profilaktyczne? Będę wdzięczny za odpowiedź. 

Odnośnik do odpowiedzi

W aktualnie obowiązującym wykazie chorób zawodowych dla każdego punktu ustalony został "okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym" (dla niektórych schorzeń takiego okresu nie określa się np. w odniesieniu do zatruć przewlekłych, pylic płuc, niektórych skutków działania azbestu, czy chorób zakaźnych; dla nowotworów zawodowych - okres ustalony indywidualnie w zależności od okresu latencji nowotworu; dla zatruć ostrych - 3 dni). Sądzę, że badania muszą być robione cyklicznie, co kwartał w przypadku silnych i częstych objawów.

A tu masz aktualny wykaz chorób

http://www.womp.zgora.pl/wzory/wykaz_ch_zaw_2013.pdf

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.09.2016 o 15:16, Szefowa wszystkich napisał:

W aktualnie obowiązującym wykazie chorób zawodowych dla każdego punktu ustalony został "okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym" (dla niektórych schorzeń takiego okresu nie określa się np. w odniesieniu do zatruć przewlekłych, pylic płuc, niektórych skutków działania azbestu, czy chorób zakaźnych; dla nowotworów zawodowych - okres ustalony indywidualnie w zależności od okresu latencji nowotworu; dla zatruć ostrych - 3 dni). Sądzę, że badania muszą być robione cyklicznie, co kwartał w przypadku silnych i częstych objawów.

A tu masz aktualny wykaz chorób

 

Co roku chyba się zmienia się wykaz tych chorób prawda?

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności