Skocz do zawartości

Wózek widłowy a badania


Rekomendowane odpowiedzi

Nie zgadzam się, z praktycznego punktu widzenia osoba, która jest operatorem zawsze wykonuję jakieś dodatkowe czynności przy załadunku towaru, wychodzeniu z wózka, kiedy zeskakuję czy też obsługą wózka przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych, takich jak śliska powierzchnia, nierówna itp. 

Dodatkowo proponuję przeczytać i wgłębić się w art 226, art 237 ppkt. 6, art 237 ppkt 8, art 237 ppkt. 11 kodeksu pracy.

Odnośnik do odpowiedzi

Dodatkowo:

 § 39 i § 39a, oraz § 1 i § 8 załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003r. nr 169, poz.1650, ze zm.)

§ 7, § 16 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. nr 259, poz. 2173)

rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. nr 70, poz. 650, ze zm.).

Odnośnik do odpowiedzi

Rozporządzenie Ministra Gospodarki ws bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych określa tą sprawę w ten sposób: ... Dz.U. 02.70.650 w § 5 wspomina o " urządzeniach zabezpieczających kierowcę " . Z praktyki wynika , że UDT wymaga albo zamkniętej kabiny albo pasów chroniących przed wypadnięciem. A więc musisz faktycznie się do tego dopasować i pamiętać o tych pasach. Zresztą co to za problem, po prostu się dostosuj i tyle. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...
O 5.08.2016 at 12:46, rocekt napisał:

Dzięki, czyli jest tak jak myślałem. 

Nie będę zakładał kolejnego tematu i zapytam jeszcze tutaj, jak wygląda sytuacja z butami dla operatora wózka widłowego? Czy muszę go wyposażyć w obuwie ochronne do kostki?

Nie, nie musisz jednak jest to wskazane jak najbardziej, często z wózka się wychodzi, przenosi się to co na niego się ładuje i tak dalej, o uraz naprawdę nie jest trudno, dlatego lepiej jak operator ma obuwie do kostki, wtedy jest lepsza amortyzacja i mniejsza szansa na to, że skręci kostkę itp. 

Kiedyś u mnie w firmie nie było takiego wymogu i operatorzy parę razy poszli na L4 bo uszkodzili kostkę, zwichnęli czy po prostu nadwyrężyli nogę, od czasu wprowadzenia tego typu obuwia przez 3 lata zdarzył się jeden tego typu wypadek.  

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 weeks later...

Jak najbardziej - testy muszą zostać zrobione. Jeśli chodzi o wyposażenie, to jeśli dla pracownika będzie bezpieczniej, to powinien tego rodzaju sprzęt dostać. Najlepiej myśleć prewencyjnie i unikać jakiś wypadków - gdy pracownik ma zapewnione obuwie ochronne, to od razu zmniejszasz ryzyko wypadków w pracy. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...