Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wszystkim! 

Mam nadzieję, że piszę w dobrej sekcji. Mam następujące pytanie. Czy operator wózka widłowego musi na badaniach mieć zrobione psychotesty? Czy jest to wymagane? 

 

Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam serdecznie! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej. LMP powinien wystawić skierowanie do poradni, która przeprowadzi testy. Na widlaka to wskazane bo trzeba sporo precyzji i opanowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli jest tak jak myślałem. 

Nie będę zakładał kolejnego tematu i zapytam jeszcze tutaj, jak wygląda sytuacja z butami dla operatora wózka widłowego? Czy muszę go wyposażyć w obuwie ochronne do kostki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma takiej konieczności, jeżeli operator wykonuję tylko czynności związane z kierowaniem i obsługą wózka to wystarczy mu same obuwie, które jest wyposażone w podeszwę antypoślizgową. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się, z praktycznego punktu widzenia osoba, która jest operatorem zawsze wykonuję jakieś dodatkowe czynności przy załadunku towaru, wychodzeniu z wózka, kiedy zeskakuję czy też obsługą wózka przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych, takich jak śliska powierzchnia, nierówna itp. 

Dodatkowo proponuję przeczytać i wgłębić się w art 226, art 237 ppkt. 6, art 237 ppkt 8, art 237 ppkt. 11 kodeksu pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo:

 § 39 i § 39a, oraz § 1 i § 8 załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003r. nr 169, poz.1650, ze zm.)

§ 7, § 16 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. nr 259, poz. 2173)

rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. nr 70, poz. 650, ze zm.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Czyli tak na chłopski rozum lepiej po prostu ich wyposażyć w buty do kostki. Ale jednak najpierw to skonsultuję z pracownikami oraz dokonam oceny ryzyka zawodowego. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie będę zakładała następnego tematu i zadam pytanie tutaj. 

Czy jest jakiś wyjątek kiedy nie jest wymagane zapinanie pasów podczas jazdy wózkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W wózkach czołowych są one wymagane, i nawet kiedy nie jest w nie wózek wyposażony inspektor UDT będzie ich wymagał przy odbiorze. Powołując się na przepisy o wymaganiach minimalnych dla maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Gospodarki ws bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych określa tą sprawę w ten sposób: ... Dz.U. 02.70.650 w § 5 wspomina o " urządzeniach zabezpieczających kierowcę " . Z praktyki wynika , że UDT wymaga albo zamkniętej kabiny albo pasów chroniących przed wypadnięciem. A więc musisz faktycznie się do tego dopasować i pamiętać o tych pasach. Zresztą co to za problem, po prostu się dostosuj i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O 5.08.2016 at 12:46, rocekt napisał:

Dzięki, czyli jest tak jak myślałem. 

Nie będę zakładał kolejnego tematu i zapytam jeszcze tutaj, jak wygląda sytuacja z butami dla operatora wózka widłowego? Czy muszę go wyposażyć w obuwie ochronne do kostki?

Nie, nie musisz jednak jest to wskazane jak najbardziej, często z wózka się wychodzi, przenosi się to co na niego się ładuje i tak dalej, o uraz naprawdę nie jest trudno, dlatego lepiej jak operator ma obuwie do kostki, wtedy jest lepsza amortyzacja i mniejsza szansa na to, że skręci kostkę itp. 

Kiedyś u mnie w firmie nie było takiego wymogu i operatorzy parę razy poszli na L4 bo uszkodzili kostkę, zwichnęli czy po prostu nadwyrężyli nogę, od czasu wprowadzenia tego typu obuwia przez 3 lata zdarzył się jeden tego typu wypadek.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej - testy muszą zostać zrobione. Jeśli chodzi o wyposażenie, to jeśli dla pracownika będzie bezpieczniej, to powinien tego rodzaju sprzęt dostać. Najlepiej myśleć prewencyjnie i unikać jakiś wypadków - gdy pracownik ma zapewnione obuwie ochronne, to od razu zmniejszasz ryzyko wypadków w pracy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×