Skocz do zawartości

Zawał, a wypadek w pracy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, zastanawia mnie czy zawał, który dotknął pracownika oczywiście w miejscu i czasie pracy, może być uznany jako wypadek w pracy? Czy można uznać, że powstał on od nadmiernego wysiłku fizycznego? Czy jest jakaś możliwość udowodnienia tego? Czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do odpowiedzi

Choroba miażdżycowa,jest zazwyczaj przyczyną miażdżycową, nie wyklucza więc uznania danego zawału czy udaru za wypadek przy pracy zaistniały z tzw. mieszanych przyczyn. Ocena nadmierności wysiłku fizycznego wymaga uwzględnienia możliwości fizycznych i psychicznych pracownika, w tym jego wieku i kondycji w dniu wypadku. Taki pracownik koniecznie potrzebuje urlopu lub dnia wolnego.

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Bartas napisał:

Dzień dobry, zastanawia mnie czy zawał, który dotknął pracownika oczywiście w miejscu i czasie pracy, może być uznany jako wypadek w pracy? Czy można uznać, że powstał on od nadmiernego wysiłku fizycznego? Czy jest jakaś możliwość udowodnienia tego? Czekam na odpowiedzi.

Zalezy czym ten zawał został spowodowany?

Przyczyna zewnętrzna – czynnik zewnętrzny pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny w istniejących warunkach wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 1999 r., II UKN 87/99);

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Szefowa wszystkich napisał:

Zalezy czym ten zawał został spowodowany?

Przyczyna zewnętrzna – czynnik zewnętrzny pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny w istniejących warunkach wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 1999 r., II UKN 87/99);

Wiadomo, że bezpośrednia przyczyna zawału nie zawsze jest znana. Mowa tu o zawale powstałym podczas wykonywania pracy fizycznej (która jest codziennym obowiązkiem pracownika) - dźwiganie, kopanie, podnoszenie. Chodzi mi o to, czy w jakiś sposób można określić, że powstał on na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej czy przyczyna wówczas jest raczej odrębna, nie związana z pracą. 

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Bartas napisał:

Dzień dobry, zastanawia mnie czy zawał, który dotknął pracownika oczywiście w miejscu i czasie pracy, może być uznany jako wypadek w pracy? Czy można uznać, że powstał on od nadmiernego wysiłku fizycznego? Czy jest jakaś możliwość udowodnienia tego? Czekam na odpowiedzi.

Przyjmuje się, że wykonywanie zwykłych czynności (normalny wysiłek, normalne przeżycia psychiczne) przez pracownika, który doznał zawału serca w czasie i miejscu wykonywania zatrudnienia, nie może być uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy.Jak już wcześniej pisałam zalezy jaką prace wykonywał pracownik.

Edytowane przez Szefowa wszystkich
Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Szefowa wszystkich napisał:

Przyjmuje się, że wykonywanie zwykłych czynności (normalny wysiłek, normalne przeżycia psychiczne) przez pracownika, który doznał zawału serca w czasie i miejscu wykonywania zatrudnienia, nie może być uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy.Jak już wcześniej pisałam zalezy jaką prace wykonywał pracownik.

Za przyczynę zewnętrzną uznaje się każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny wywołać szkodliwe skutki w postaci urazu lub śmierci. Taką przyczyną może być narzędzie pracy, inny pracownik, siła natury czy działanie samego poszkodowanego (np. potknięcie się).

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 09:09, Bartas napisał:

Dzień dobry, zastanawia mnie czy zawał, który dotknął pracownika oczywiście w miejscu i czasie pracy, może być uznany jako wypadek w pracy? Czy można uznać, że powstał on od nadmiernego wysiłku fizycznego? Czy jest jakaś możliwość udowodnienia tego? Czekam na odpowiedzi.

Zawał może wyniknąć też z przepracowania. Najczęściej rozpoczyna się niewinnie. Pracownik może skarżyć się na nadmiar obowiązków, problemy z koncentracją czy stres. Ponieważ jednak pracy przybywa, konieczne jest spędzanie w firmie kolejnych godzin. W efekcie osoba zatrudniona jest zmuszona uruchomić swoje zapasy energii, gdy zaś kończą się i te, a zadania się nadal piętrzą, organizm odmawia posłuszeństwa. Problemy ze zdrowiem, w tym bóle kręgosłupa czy depresja.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 15:37, Marzena 45 napisał:

Za przyczynę zewnętrzną uznaje się każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny wywołać szkodliwe skutki w postaci urazu lub śmierci. Taką przyczyną może być narzędzie pracy, inny pracownik, siła natury czy działanie samego poszkodowanego (np. potknięcie się).

Hmmmm nie wiem, jak sąd pracy mógłby rozstrzygać taki spór. Dla mnie to jest trochę płynne, jakby toś chciał to może naciągnąć historie wypadku do takich rozmiarów, że jeszcze rentę pracownik by dostał.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 11:58, Bartas napisał:

Wiadomo, że bezpośrednia przyczyna zawału nie zawsze jest znana. Mowa tu o zawale powstałym podczas wykonywania pracy fizycznej (która jest codziennym obowiązkiem pracownika) - dźwiganie, kopanie, podnoszenie. Chodzi mi o to, czy w jakiś sposób można określić, że powstał on na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej czy przyczyna wówczas jest raczej odrębna, nie związana z pracą. 

Nie koniecznie, stres a również czynnik genetyczne również wpływają na zawał, złe odżywianie itp. Nie ma co ograniczać się tylko do czynników fizycznych.

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Szefowa wszystkich napisał:

Nie koniecznie, stres a również czynnik genetyczne również wpływają na zawał, złe odżywianie itp. Nie ma co ograniczać się tylko do czynników fizycznych.

Z tym, że genetyczne obciążenie jest pewną informacją dl pacjenta i pracodawcy, może on sie spodziewać takiego biegu wydarzeń. Takie informacje powinny być ujawniane pracodawcy. sądżę ,ze to może zapobiec pewnym przykrym sytuacjom.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 09:09, Bartas napisał:

Dzień dobry, zastanawia mnie czy zawał, który dotknął pracownika oczywiście w miejscu i czasie pracy, może być uznany jako wypadek w pracy? Czy można uznać, że powstał on od nadmiernego wysiłku fizycznego? Czy jest jakaś możliwość udowodnienia tego? Czekam na odpowiedzi.

"Wypadek przy pracy musi być nagłym zdarzeniem, które wywołała przyczyna zewnętrzna powodująca śmierć lub uraz spowodowana:w trakcie lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń przełożonych przez pracownika, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności (również bez polecenia) na rzecz pracodawcy, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze na odcinku siedziba pracodawcy a miejsce wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy."

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 26.09.2016 o 16:24, Sonsty765 napisał:

"Wypadek przy pracy musi być nagłym zdarzeniem, które wywołała przyczyna zewnętrzna powodująca śmierć lub uraz spowodowana:w trakcie lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń przełożonych przez pracownika, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności (również bez polecenia) na rzecz pracodawcy, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze na odcinku siedziba pracodawcy a miejsce wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy."

O jejku, to strasznie obciążą pracodawcę. Myślę, że pewnych sytuacjach pracodawca powinien wiedzieć, jakie są zagrożenia z jego pracownikiem, chociaż nie powinien pytać o to na rozmowie kwalifikacyjnej....

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 11:58, Bartas napisał:

Wiadomo, że bezpośrednia przyczyna zawału nie zawsze jest znana. Mowa tu o zawale powstałym podczas wykonywania pracy fizycznej (która jest codziennym obowiązkiem pracownika) - dźwiganie, kopanie, podnoszenie. Chodzi mi o to, czy w jakiś sposób można określić, że powstał on na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej czy przyczyna wówczas jest raczej odrębna, nie związana z pracą. 

Noo ale ten pracownik musiał przejść jakieś badania wcześniej, lekarz nic nie wykrył?

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności