Skocz do zawartości
Sonsty765

Mobbing w pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś z pracowników jest mobbingowany, gdzie to trzeba zgłaszać? musi być jakiś protokół sporządzony?

Czy taki pracownik może żądać odszkodowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Czytałem kiedyś o zakładach pracy, w których znajdują się komisje antymobbingowe, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy w Polsce w ogóle takowe istnieją - osobiście nigdy się z nimi nie spotkałem (a pracowałem już w kilku firmach). Pozostaje chyba wyłącznie zgłoszenie sprawy do sądu, jednak wiadomo, że potrzebne są dowody (np. sms'y, maile) lub świadkowie (a o nich niestety trudno - boją się utraty pracy). Jeżeli chodzi o odszkodowanie: art. 94[3] § 4 k.p. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

art. 94[3] § 1 k.p. stanowi o tym, że pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
Konsekwencją tego obowiązku jego niedochowania jest odpowiedzialność pracodawcy, również w takim przypadku gdy nie jest on osobiście zaangażowany w stosowanie mobbingu, lub też nie interesował się czy mobbing jest stosowany wobec zatrudnianych przez niego pracowników.
W przypadku braku odpowiednich działań w zakresie przeciwdziałania mobbingowi odpowiedzialność pracodawcy kształtuje się w postaci odszkodowania lub zadośćuczynienia pracownikowi u którego nastąpił rozstrój zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

PiP Ci raczej nie pomoże .. Jest to przestępstwo, więc w związku z tym lepiej sprawę zgłosić na prokuraturę (jak nie zależy Ci na pracy - chociaż pracodawca nie może Cię wyrzucić, to atmosfera będzie nieciekawa), albo możesz udać się do prawnika, aby sprawę za Ciebie poprowadził.

Tak przepis brzmi:

Art. 218. § 1. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem, jak można dać się poniżyć w pracy, od razu bym to na policje zgłosiła. Długo tam pracujesz? dlaczego dochodzi do mobbingu? nie rozumiem tego, każdy powinien pracować i robić swoje, a nie tracić czas na to by wyżyć się na kimś słabszym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...