Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Sonsty765

Mobbing w pracy

Recommended Posts

Jeśli ktoś z pracowników jest mobbingowany, gdzie to trzeba zgłaszać? musi być jakiś protokół sporządzony?

Czy taki pracownik może żądać odszkodowania?

Udostępnij ten post


Link to postu

Czytałem kiedyś o zakładach pracy, w których znajdują się komisje antymobbingowe, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy w Polsce w ogóle takowe istnieją - osobiście nigdy się z nimi nie spotkałem (a pracowałem już w kilku firmach). Pozostaje chyba wyłącznie zgłoszenie sprawy do sądu, jednak wiadomo, że potrzebne są dowody (np. sms'y, maile) lub świadkowie (a o nich niestety trudno - boją się utraty pracy). Jeżeli chodzi o odszkodowanie: art. 94[3] § 4 k.p. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. 

Udostępnij ten post


Link to postu

art. 94[3] § 1 k.p. stanowi o tym, że pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
Konsekwencją tego obowiązku jego niedochowania jest odpowiedzialność pracodawcy, również w takim przypadku gdy nie jest on osobiście zaangażowany w stosowanie mobbingu, lub też nie interesował się czy mobbing jest stosowany wobec zatrudnianych przez niego pracowników.
W przypadku braku odpowiednich działań w zakresie przeciwdziałania mobbingowi odpowiedzialność pracodawcy kształtuje się w postaci odszkodowania lub zadośćuczynienia pracownikowi u którego nastąpił rozstrój zdrowia.

Udostępnij ten post


Link to postu

PiP Ci raczej nie pomoże .. Jest to przestępstwo, więc w związku z tym lepiej sprawę zgłosić na prokuraturę (jak nie zależy Ci na pracy - chociaż pracodawca nie może Cię wyrzucić, to atmosfera będzie nieciekawa), albo możesz udać się do prawnika, aby sprawę za Ciebie poprowadził.

Tak przepis brzmi:

Art. 218. § 1. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Udostępnij ten post


Link to postu

Nie rozumiem, jak można dać się poniżyć w pracy, od razu bym to na policje zgłosiła. Długo tam pracujesz? dlaczego dochodzi do mobbingu? nie rozumiem tego, każdy powinien pracować i robić swoje, a nie tracić czas na to by wyżyć się na kimś słabszym...

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×