Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Adam1984

Umiarkowany stopień niepełnosprawności, a godziny pracy

Recommended Posts

Witam. Byłem na posiedzeniu składu orzekającego i otrzymałem umiarkowany stopień niepełnosprawności. Mam poważne problemy z kręgosłupem. Czy w związku z wydanym orzeczeniem przysługuje mi skrócony, dzienny czas pracy? Jeśli tak to może ktoś z Was wie, jak podchodzą do tego pracodawcy - czy jest to dla nich jakiś problem?

W ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu, znajduje się artykuł 15, w którym widnieje zapis: "Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo" oraz "osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, a także "wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności". 

Każda osoba ze znacznym, z umiarkowanym i z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Od 10 lipca 2014 r. osoby ze stopniem znacznym i z umiarkowanym mają dodatkowe uprawnienie – pracują 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Dodatkowo z tego co się orientuję to nie możesz robić nadgodzin oraz praca w czasie nocnym odpada. Z czasem pracy oraz przerwą jest tak jak pisali ludzie wcześniej. 

Przy okazji witam wszystkich to mój pierwszy post na forum! 

6 godzin temu, yockpl napisał:

Pracujesz 7 godzin dziennie i dodatkowo przysługuję Ci 15 minut przerwy więcej czyli łącznie masz pół godziny. 

Skąd taka informacja?

W paru zakładach pracy w których pracowałem osoby, które posiadały pewien stopień niepełnosprawności pracowały po 7 godzin dziennie oraz miały dodatkową przerwę. Nie wiem na jakiej podstawie pisał to @yockpl. Jednak ja się w tym spotykałem po prostu w życiu. 

18 godzin temu, Marzena 45 napisał:

Skąd taka informacja?

Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować