Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Marzena 45

Czy pracodawca musi zapewnić środki bezpieczeństwa do pracy przy głośnym hałasie?

Recommended Posts

Czy zna ktoś ochronniki słuchu które redukują hałas prawie do zera, w takim stopniu że nie słychać ludzkiej mowy?

U mnie w pracy czasami jest tak głośno, że nie da się pracować, ten hałas dobiega z zewnątrz, roboty drogowe są zaraz obok mojego zakładu pracy. Ten hałas jest nie wytrzymania. Co zrobić w takiej sytuacji? czy pracodawca może temu jakoś zaradzić?

Twój pracodawca musi zrobić badanie, jeśli 80 dB hałasu jest w ciągłego i/lub 135 dB (szczytowy poziom dźwięku) -  Twój pracodawca może na Twoje życzenie zapewnić Ci środki ochrony przed hałasem. Także musicie zrobić test i sprawdzić, jaki jest poziom dzwięku w waszym biurze.

Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona swojego pracownika przed nadmiernym hałasem. Praca w hałasie do 100 dB nie powinna trwać dłużej niż maksymalnie 100 minut, natomiast przy wartości 110 dB do 10 minut dziennie. Osoby, które pracują w tego typu warunkach powinny otrzymać odpowiednie ochronniki słuchu.

2 minuty temu, Adam1984 napisał:

Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona swojego pracownika przed nadmiernym hałasem. Praca w hałasie do 100 dB nie powinna trwać dłużej niż maksymalnie 100 minut, natomiast przy wartości 110 dB do 10 minut dziennie. Osoby, które pracują w tego typu warunkach powinny otrzymać odpowiednie ochronniki słuchu.

Hmm... to też zależy ile ten remont na zewnątrz potrwa. Dlatego warto mimo wszystko porozmawiać z pracownikami robót drogowych, a nie od razu obciążać pracodawce kosztami, które nie są spowodowane z jego winy, tylko jakieś firmy budowlanej. 

2 godziny temu, Marzena 45 napisał:

Czy zna ktoś ochronniki słuchu które redukują hałas prawie do zera, w takim stopniu że nie słychać ludzkiej mowy?

U mnie w pracy czasami jest tak głośno, że nie da się pracować, ten hałas dobiega z zewnątrz, roboty drogowe są zaraz obok mojego zakładu pracy. Ten hałas jest nie wytrzymania. Co zrobić w takiej sytuacji? czy pracodawca może temu jakoś zaradzić?

Pracodawca ma obowiązek (§ 78 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.o.b.h.p., zapewnić ochronę pracowników przed nadmiernym hałasem.

15 minut temu, Bogus12 napisał:

Pracodawca ma obowiązek (§ 78 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.o.b.h.p., zapewnić ochronę pracowników przed nadmiernym hałasem.

O, właśnie tego rozporządzenia szukałem. Byłem pewien, że ochrona pracowników przed nadmiernym hałasem jest obowiązkiem pracodawcy, jednak nie mogłem poszukać konkretnego przepisu, który to reguluje. Dobrze, że są tutaj osoby, które czuwają nad przedstawianiem konkretów ;) 

1 minutę temu, Adam1984 napisał:

O, właśnie tego rozporządzenia szukałem. Byłem pewien, że ochrona pracowników przed nadmiernym hałasem jest obowiązkiem pracodawcy, jednak nie mogłem poszukać konkretnego przepisu, który to reguluje. Dobrze, że są tutaj osoby, które czuwają nad przedstawianiem konkretów ;) 

nie ma za co, polecam sie na przyszłość :) 

Sama nie wiem co myśleć o tej sytuacji. Z jednej strony jak już wyżej zostało napisane, pracodawca ma obowiązek chronić uszy pracownika przed nadmiernym hałasem, z drugiej zaś strony hałas w tej sytuacji nie dochodzi z samego miejsca pracy (lecz z zewnątrz) i pracodawca właściwie nie ma na niego wpływu. Szczerze mówiąc, nie wiem jak to rozwiązać.

54 minuty temu, kamila napisał:

Sama nie wiem co myśleć o tej sytuacji. Z jednej strony jak już wyżej zostało napisane, pracodawca ma obowiązek chronić uszy pracownika przed nadmiernym hałasem, z drugiej zaś strony hałas w tej sytuacji nie dochodzi z samego miejsca pracy (lecz z zewnątrz) i pracodawca właściwie nie ma na niego wpływu. Szczerze mówiąc, nie wiem jak to rozwiązać.

Niby tak, ale jesli pracownik pracuje w takim hałasie przez x czasu, to powinien mieć zapewniony jakiś sprzęt, który ułatwi mu pracę. Przecież na rękę pracodawcy jest to, żeby pracownik pracował wydajniej, a hałas zdecydowanie mu uniemożliwia to. 

4 minuty temu, Bogus12 napisał:

Niby tak, ale jesli pracownik pracuje w takim hałasie przez x czasu, to powinien mieć zapewniony jakiś sprzęt, który ułatwi mu pracę. Przecież na rękę pracodawcy jest to, żeby pracownik pracował wydajniej, a hałas zdecydowanie mu uniemożliwia to. 

Ja to wszystko rozumiem, ale trudno cokolwiek powiedzieć na ten temat, nie znając całej sytuacji. Nie wiemy jak długo już trwa ten hałas i ja, jako pracodawca chciałabym się dowiedzieć do kiedy będzie trwał - a myślę, że nietrudno uzyskać taką informację. Wtedy ewentualnie podjęłabym dalsze kroki.

1 minutę temu, kamila napisał:

Ja to wszystko rozumiem, ale trudno cokolwiek powiedzieć na ten temat, nie znając całej sytuacji. Nie wiemy jak długo już trwa ten hałas i ja, jako pracodawca chciałabym się dowiedzieć do kiedy będzie trwał - a myślę, że nietrudno uzyskać taką informację. Wtedy ewentualnie podjęłabym dalsze kroki.

Obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony przed hałasem podane zostały w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz. U. 2005, nr 157, poz. 1318). Rozporządzenie to można znaleźć na stronie: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20051571318

Myślę, że pracodawca nie ma tu nic do gadania. Każdy pracownik ma prawo pracować w wygodnych warunkach, jesli hałas spowoduje uszczerbek na zdrowiu, będzie miał jeszcze większe problemy. 

"Zgodnie z przepisami europejskimi (dyrektywa 2003/10/WE) i krajowymi, pracodawca powinien eliminować u źródła ryzyko zawodowe związane z narażeniem na hałas albo ograniczać je do możliwie najniższego poziomu, uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo-techniczny."

Niestety ale to pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki pracy.

Dnia 21.09.2016 o 17:25, Marzena 45 napisał:

Musi pracodawca zapewnić słuchawki, u mnie w pracy było podobnie, szefowa poszła porozmawiać z robotnikami, po prostu nie miała wpływu na to, jednak nie dało się wytrzymać. Kupiła nam takie zatyczki, trochę było śmiechu z tym, noo ale dbała o nasz komfort pracy, to się liczy.

Oczywiście, że pracodawca musi zapewnić ochronniki na uszy, podczas gdy pracownik narażony jest na głośny hałas. To tak samo ważne jak odpowiednia odzież robocza przy pracy fizycznej, w której może dojść do zniszczenia własnej. Pracodawca oprócz praw ma również wiele obowiązków i musi swojemu pracownikowi zapewnić komfort.

To wszystko zależy ile ten hałas będzie trwał, bo przecież każdemu zależy na tym by pracować w dobrych warunkach. A jak jest hałas i traci pracodawca i pracownik, pracownik chyba bardziej, bo może to powodować trwały uszczerbek na zdrowiu. 

Dnia 26.09.2016 o 16:53, Sonsty765 napisał:

To wszystko zależy ile ten hałas będzie trwał, bo przecież każdemu zależy na tym by pracować w dobrych warunkach. A jak jest hałas i traci pracodawca i pracownik, pracownik chyba bardziej, bo może to powodować trwały uszczerbek na zdrowiu. 

Dokładnie zgadzam się w 100%.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować