Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
KamilM

Odzież i obuwie robocze

Recommended Posts

Czy są jakieś przepisy, które mówią o tym, jak często pracodawca powinien dostarczać pracownikowi nową odzież i obuwie robocze (praca bezwzględnie wymaga noszenia ubrań i butów roboczych)?

Czy jeśli komuś zużyło się ubranie czy obuwie robocze to pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wymienić je na nowe?

Udostępnij ten post


Link to postu

Z tego, co się orientuję, to pracodawca powinien zapewniać pracownikom odzież i obuwie robocze według regulaminu pracy, który sam tworzy (to wszystko musi być zgodne z przepisami bhp). A więc, jeżeli na danych stanowiskach pracodawca ustala, że pracownicy muszą mieć ubrania robocze, to również określa, co ile będę je otrzymywać. Oczywiście, jeśli ubranie ulegnie zniszczeniu, to pracodawca ma obowiązek zapewnić wymianę go na nowe. 

Przepisy mówią, że ubranie robocze jest potrzebne, gdy:

- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu

Kasia dobrze piszę, odzież i obuwie robocze pracodawca wydaję tak jak ma w regulaminie wewnętrznym firmy. Dużo zależy od charakteru pracy, w jednej odzież zużywa się szybciej, w drugiej wolniej. Pracodawca ma jednak obowiązek zawsze wydać nową jeżeli stara uległa zniszczeniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu

 Artykuł 304 Kodeksu pracy mówi o tym, że „pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą".

Udostępnij ten post


Link to postu

Dokładnie tak, jak już zostało powiedziane. Przepisy jasno nie określają jak często odzież robocza powinna być zmieniania. Jest jednak mowa o tym, że w pewnych sytuacjach musi być zapewniona. To, jak często będzie otrzymywał nową odzież i obuwie robocze, znajduje się wyłącznie w wewnętrznym regulaminie firmy,

Udostępnij ten post


Link to postu

Jeśli pracodawca ze względu na charakter pracy zapewnia Ci ubranie robocze to musi z pewnością wymieniać je wtedy, gdy się zużyje. Każda firma ma swój wewnętrzny regulamin, w którym to częstotliwość powinna być uwzględniona. Jeśli chodzi o odgórne przepisy prawne to nie, nie jest to regulowane. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×